18 Mart ve Çanakkale Zaferi

18 Mart ve Çanakkale Zaferi

 Savaşların tarihinde dönüm noktaları vardır. Dönüm ve kırılma noktaları savaşların yazgılarını belirler. Komutanların, askerlerin yaşamlarında kazanılan başarı ya da yenilgi (bir savaşı kazananın yıldızı parlarken kaybeden komutanın yıldızının söndüğü) insanlık tarihinde yerini alır. 1. Dünya Savaşı (1914-1918), Osmanlı İmparatorluğu’nun Alman İmparatorluğu ile ortak katıldığı bu savaş her iki ülkenin yenilgiyle birlikte yıldızlarının söndüğü bir savaş oldu. İngiltere, Fransa ve Çarlık Rusyası bu savaşın galipleriydi.

Çanakkale Zaferi, ulusumuzun tarihinde büyük bir zaferdir. Birinci Dünya Savaşı’nı yitirmemize karşın bir Mustafa Kemal gerçeği, Çanakkale Zaferi’nde Anafartalar Kahramanı olarak sadece Türk tarihine değil dünya tarihine de geçmiştir. Mustafa Kemal, 1.Dünya Savaşı başlamadan önce Sofya’da ataşe olarak görevdeydi. Bu görevini bırakıp Çanakkale Savaşı’na katılan Mustafa Kemal, destan yaratan Türk askerlerinin çok boyutlu Çanakkale Savaşı’nda askeri dehasıyla öne çıkmış ve tarihe Anafartalar Kahramanı diye adını Çanakkale’de yazdırmıştır. Alman Generali ve Osmanlı Mareşali Liman von Sanders’in de Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’in savaş stratejisinin ve komutan kimliğinin önemini kavradığı bir zaferdir.

ANAFARTALAR KAHRAMANI

 Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurmuş olduğu Cumhuriyet’in temelinde Kuvayı Milliye Destanı yatar. Çanakkale’de Anafartalar Kahramanı olmuş Mustafa Kemal’in bu savaştaki olağanüstü büyük başarısını Kurtuluş Savaşı’na taşıdığını biliyoruz. Tarih bütün bunları yazmış, belgelerle değerlendirilmiştir. Bugün Mustafa Kemal’in Çanakkale’deki zaferini küçümsemek isteyen, tarih bilincinden yoksun, zaferlerin utkusunu kavrayamayanlar Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferi’ni yok saymaya çalışıyorlar. Yerli ve yabancı tarihçilerin Çanakkale Savaşı’nı gerçekçi açıdan değerlendirmelerine karşın AKP iktidarı ve başındakiler, bu zaferi görmezden gelmeye çalışıyorlar. İşte buna tarih bilincinden yoksun olma olayı olarak bakılır. AKP Hükümeti ve başındaki kendi Cumhurbaşkanı ile Çanakkale Zaferi ile halkla birlikte kutlanmasını istemediler. İşte burada gençlik, özellikle TGB, getirilmek istenen bu yasağı deldi ve bugün yoğun bir TGB ile gençlik ve halk ulusça Çanakkale’yi kutluyoruz. Atatürk’ün vatanı gençliğe emanet etmesinin bir kırılma noktasını da TGB’nin bu davranışında gördük. Gençliğimizi, Çanakkale’ye giden tüm halkımızı kutluyoruz.

 Çanakkale Zaferi’nin Kurtuluş Savaşımıza yansıyan yönü Mustafa Kemal’in askerlik dehasına büyük deneyimleri katmış olmasıdır. Bu düşman Çanakkale’den geçip İstanbul’a gelebilseydi tabii ki büyük ekonomik ve siyasal bunalım içinde olan devrimcilere karşı destekleyeceklerdi. Bilindiği gibi 1905 Rusya’daki ilk devrim denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Çar yönetimi devrim hareketini kanlı biçimde bastırdı. 1917 Devrimi artık büyük bir halk hareketiydi. Lenin, Stalin, Troçki, Buharin gibi önderler 1917 Devrimini dünyayı sarsan olağanüstü bir başarıyla gerçekleştirdiler.

Rus tarihçi Türkologlarla; Moskova Bilimler Akademisi’nde düzenlenen toplantının tek konuşmacısıydım. Orada tanıdığım nice akademisyenlerle zamanla konuşma olanaklarını buldum. Akademisyen Prof. Dr. Anatolie Philipoviç Miller ve Prof. Dr. Gomilov ve Prof. Dr. Otar Gineişvili’den aldığım bilgilerde Çanakkale Zaferi’ndeki Mustafa Kemal’in başarısıyla sonuçlanan Çanakkale Zaferi nedeniyle, 1917 Devrimi’ni Çanakkale’deki emperyalist güçler tarafından engellenemediği konusunda fikir birliğindeydiler. Ayrıca Nadir Nadi hocayla kitabının yayınını hazırlarken sık sık görüşüyorduk. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kurulan cumhuriyetin Sovyet büyükelçisi Aralov’un büyük dostuydu. Aynı konuyu Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferi’nin sonucu, 1917 Sovyet Devrimi’nin başarısında emperyalist güçlerin Çanakkale’yi geçemeyip geldikleri gibi gittikleri için Çarı destekleme olanağını bulamadıklarını söylemişti. İşte bilmek istemeyenlere, Çanakkale Zaferi!

 Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
AYDINLIK GAZETESİ (alıntı)
18 Mart 2015

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir