2009-2010 SANAT KURUMU TİYATRO ÖDÜLLERİ


2009-2010 SANAT KURUMU TİYATRO ÖDÜLLERİ

Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, Atila Sav, Gülşen Karakadıoğlu, Dr. Türel Ezici, Doç. Dr. Filiz Elmas, M. Nurkut İlhan, Şenol Tiryaki, H. İlker Çetin, Ali Rıza Kars ve Atila Gürçay’dan oluşan seçici kurul tarafından 09.06.2010 tarihinde yapılan toplantıda, 2009-2010 dönemi Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri’ne aşağıdaki sanatçılar değer bulunmuştur:

En İyi Oyun Yazarı Ödülü, Devlet Tiyatroları’nın 60. yılı nedeniyle ‘dünya prömiyeri’ yapmış olan yapıtlardan Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiş olan Gizler Çarşısı başlıklı oyunu nedeniyle Turgay Nar’a ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda sahnelenmiş olan Heccav oyunu nedeniyle Semih Çelenk’e verilmiştir. Ayrıca, Konya DT tarafından sahnelenen Gılgameş ‘in yazarları Şirin Aktemur Toprak ve Gökhan Aktemur ile Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Krem Karamel’in yazarı Zeynep Kaçar Övgüye Değer Oyun Yazarı Ödülü’ne değer bulunmuştur. 

    

En İyi Yönetmen Ödülü, Ankara’da Dip Sahne yapımı Mojo oyununda, bilinenden farklı bir tiyatro mekanını özgün bir yaklaşımla değerlendiren İlham Yazar’a verilmiştir.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü,  Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Kerbela’da, ‘korobaşı’ndaki – farklı anlatım boyutlarını bir arada tutan ve oyunun vurgusunu belirleyen- güçlü yorumu nedeniyle Rengin Samurçay’ın olmuştur. Oyun Atölyesi’nin ‘7’ Shakespeare Müzikali yapımının dört ‘soytarı’sı Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya ve Tuğçe Karaoğlan da Övgüye Değer Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer görülmüştür.

 

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Mojo’da sergilediği ince nüanslı oyunculuk nedeniyle Nusret Şenay’a, Övgüye Değer Oyuncu Ödülü de Kerbela’daki  İmam Hüseyin yorumuyla Erdinç Gülener’e verilmiştir.

En İyi Sahne Tasarımı Ödülü’ne, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar oyunundaki incelikli çalışmasıyla Funda Karasaç,

En İyi Giysi Tasarımı Ödülü’ne ‘7’ Shakespeare Müzikali’ndeki esprili çalışmasıyla Bengi Günay,

En İyi Işık Tasarımı Ödülü’ne, Kerbela’daki ayrıntılı çalışmasıyla Yakup Çartık,

En İyi Hareket Tasarımı Ödülü’ne de ‘7’ Shakespeare Müzikali oyunundaki çalışmasıyla Gizem Erdem değer bulunmuştur.

En İyi Müzik Ödülü, Kerbela için yaptığı başarılı müzik nedeniyle Tahsin İncirci’ye,

En İyi Yayın/Tasarım Ödülü de DT’nin 60. yıldönümü nedeniyle ‘dünya prömiyeri’ yapılan yerli oyunların afişlerinin, yaşayan görsel sanatçılarımız tarafından hazırlanması yönünde özenli çabalar harcayan DT Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. 

En İyi Yapım Ödülü,  Stüdyo Sahne’de sunulan Sevim Burak’ın İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar oyununda, seyirci ve sahne mekanlarının kullanımındaki çarpıcı deneysellik nedeniyle Ankara Devlet Tiyatrosu’na verilmiştir.

Jüri Özel Ödülü’ne ise, zor koşulları zorlayarak altı yıldır tiyatro kültürüne hizmet eden, son dönemde opera ve bale sanatını da kapsamı içine aldığı gözlemlenen Sahne dergisi değer bulunmuştur. 

Sanat Kurumu
Yönetim Kurulu

Haber Kaynak: İleti haber; Tolga Savaşçı, DT Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir