24. Akbank Caz Festivali Başlıyor

 
24.Akbank Caz Festivali
23.10.2014 – 14.11.2014
İstanbul, Gaziantep, Adana, Kayseri, Ankara, Eskişehir, Edirne, Çanakkale, İzmir, Denizli

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 24.'sünü 23 Ekim – 14 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

 
24.Akbank Caz Festivali ağırladığı dünya çapındaki caz yıldızları ve ev sahipliği yaptığı unutulmaz performansları ile şehri caz haline getiriyor! Pozitif Live organizasyonu ile sadece Türkiye'de değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik haline gelen festivalde bu sene Jamie Cullum, Christian McBride Trio ve Kenny Barron & Dave Holland gibi isimler var.
 

Leszek Mozdzer
23 Ekim 2014 19:00
Akbank Sanat, İstanbul
 
Polonya cazının Tomasz Stanko sonrası yetiştirdiği en önemli caz müzisyeni kabul edilen piyanist ve film müziği bestecisi Leszek Mozdzer, muhteşem performansı ile 24. Akbank Caz Festivali kapsamında Akbank Sanat'ta seyircisi ile buluşuyor.
Klasik müzik eğitimi alan sanatçı, caz müziği ile geç yaşta tanışmasına rağmen özellikle klasik eserlerin caz yorumları ile kendisini kısa zamanda fark ettirdi. Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan “Diamond Award”u kazanan Leszek Mozdzer, Jazz Oscars, Jazz Forum Award gibi ödüllerin de sahibi oldu. Hollywood film şirketleri için besteler de yapan sanatçı, Buster Williams, Joe Lovano, Pat Metheny, Marcus Miller, Archie Shepp gibi cazın önemli isimleriyle konserler verdi, albüm kayıtları yaptı.
Konserlerinde ince ve mistik bir atmosfer yaratmakta usta olan Mozdzer, 23 Ekim'de İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.
Biletix: Tüm Biletler tükendi, ilginize teşekkür ederiz
 

China Moses

23 Ekim 2014 20:00
Sakıp Sabancı Müzesi – the Seed, İstanbul
 
Dünyanın yaşayan en önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater'in kızı olan China Moses, 24. Akbank Caz Festivali’nde the Seed’de sahne alıyor.
Moses ilk single’ı “Time”ın video clip çekimi için kamera karşısına geçtiğinde henüz 16 yaşındaydı. Bu parçanın başarısı ardından üç yıl sonra yayınladığı ilk albümü “China”dan bugüne beş albüm kaydetti. Prodüktörlük ve şarkı yazarlığı da yapan sanatçı, MTV France, MCM, ARTE gibi Fransız TV ve radyo kanalları için çalışmalar yaptı, Walt Disney yapımı olan “Prenses ve Kurbağa” filminin Fransız dublajında yer aldı. Hip-hop ve funk gibi müziğin farklı türlerine de ilgi duyan ve şarkı düzenlemelerinde yer veren Moses’ın en ilginç özelliği ise “Alarash” isimli bir rock grubunun da vokalisti olması. Etkileyiciyle ses renginin yanı sıra sahne performanslarıyla da izleyenleri büyüleyen sanatçı Festival kapsamında piyanist Raphaël Lemonnier ile kaydettikleri son albümü “Crazy Blues”dan şarkılar seslendirecek.
China Moses: Vokal
Shane Forbes: Davul
Alex Davis: Bas
Luigi Grasso: Saksafon
Ercüment Orkut: Piyano

 
Ambrose Akinmusire
23 Ekim 2014 21:30
Babylon, İstanbul
 
"The New Yorker” dergisinin, “Sadece heyecan verici bir trompetçi değil, aynı zamanda zeki bir grup lideri” olarak tanımladığı, günümüzün en önemli trompetçilerinden biri olan Ambrose Akinmusire, Akbank Caz Festivali takipçileri ile buluşuyor. 
Cazın saygın ödüllerinden “Thelonious Monk Uluslararası Caz Trompet Yarışması”nda birinciliği de bulunan sanatçı, ünlü saksafoncu Steve Coleman tarafından keşfedildiği ve Avrupa turnesine davet edildiğinde henüz 19 yaşındaydı. Okullu müzisyen olmayı seçen sanatçı, Herbie Hancock, Wayne Shorter ve Terence Blanchard’ın parlak bir öğrencisi iken ismini caz çevrelerinde duyurmaya çoktan başlamıştı. Ambrose Akinmusire, son albümü “The Imagined Savior Is Far Easier to Paint”, sanatçının sadece müzikal açıdan değil, şarkı sözleri ve değindiği temalar nedeniyle sanatsal değeri en yüksek çalışması olarak kabul edilmekte. 32 yaşında caz dünyasında şimdiden ustalar kategorisinde olan Ambrose Akinmusire Babylon'da…
Bilet Fiyatları:
Masa – 60.00 TL
Tam – 35.00 TL
Öğrenci – 25.00 TL

 
Sarp Maden Solo
24 Ekim 2014 19:00
Akbank Sanat, İstanbul
 
Müzikte kendi kendini yetiştiren, gitar tonu ve tekniğiyle özgün tarzını oluşturan Sarp Maden, 24. Akbank Caz Festivali'nde solo projesiyle dinleyicilerinin karşısında olacak. 
15 yaşında gitar çalmaya başlayan sanatçı, Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nün ardından Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü’nde okudu. 30 yılı geride bıraktığı müzik yaşamında Ali Perret, Erkan Oğur, Volkan Öktem, Alp Ersönmez, Genco Arı gibi eski v
e genç kuşaktan çok sayıda sanatçı ile albüm kayıtları ve sahne çalışmaları yapan Sarp Maden, cazın sadece duygu değil entelektüel birikim de barındırdığını albümlerinde gösteriyor. Kurduğu topluluk ve yazdığı bestelerin isimlerini, “Trio Mrio, Quartet Muartet, Soyut Boyut” gibi kelime oyunlarından yararlanarak seçen sanatçı, müziğinde zarifliği ve doğaçlamalanın sakin atmosferini dinleyenleri ile paylaşıyor.
Sarp Maden: Gitar
Bilet Fiyatları:
– Tam 25.00 TL
– Öğrenci 15.00 TL
 

 
Christian McBride Trio
24 Ekim 2014 20:30
CRR Konser Salonu, İstanbul
Akbank Caz Festivali kapsamında 24 Ekim'de CRR Konser Salonu'nda performansını sergiliyor.
Festivalin bu seneki konuğu Christian McBride, müziğin temelini basın oluşturduğunu bilen cazseverlerin hayranlıkla takip ettiği, kontrbas sanatçılarının günümüzündeki en önemli temsilcilerinden biridir. Ailesinden aldığı müzikal genlerin yardımıyla erken yaşlarda fark edilen sanatçı, Time dergisince "Charles Mingus'tan bu yana yetişen en umut verici, çok yönlü caz basçısı" ilan edildi. 
Grammy ödüllü Christian McBride, 24 yıllık profesyonel müzik yaşamının başından itibaren Ray Brown, Freddie Hubbard, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Pat Metheny, Chick Corea gibi çok sayıda caz ustasıyla aynı sahneyi paylaştı. James Brown gibi “rhythm & blues”, Natalie Cole gibi “pop” ve Sting gibi “rock” yıldızlarına müzisyenlik hatta aranjörlük yaparak müzik dünyasının saygıdeğer isimleri arasına katıldı.
Daha önce de Türk seyircisiyle buluşan sanatçı, bu kez piyanist Christian Sands ve Grammy ödüllü davul sanatçısı Ulysees Owens Jr ile çıkardıkları son albümü “Out Here” turnesi kapsamında sahne alacak.
Bilet Fiyatları:
1. Kategori – 65.00 TL
2. Kategori – 55.00 TL
3. Kategori – 40.00 TL
4. Kategori – 30.00 TL
Öğrenci – 25.00 TL

 
Mario Biondi- Sun / Maestro
24 Ekim 2014 22:00
Babylon, İstanbul
 
İtalyan sanatçı Mario Biondii 24. Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon'a geliyor. 
 
İtalyanların Eros Ramazotti’den bu yana müzik dünyasına en önemli katkısı caz kulvarında, Mario Biondi ile oldu. Duygusal ve sıcak ses rengiyle dinleyicileri derinden etkileyen Biondi, zamanının popüler İtalyan şarkıcılarından olan babasının sahne ismini kullanmakta. Müziğin içinde geçen çocukluk döneminde, eğitimine kilise korolarında başlayan sanatçı, soul müziği keşfiyle kariyerini farklı bir yöne çevirir ve önemli İtalyan şarkıcılarının konser ve turnelerinde eşlikçi olarak yer alır. Biondi’nin kariyerindeki dönüm noktası “This Is What You Are” adlı ilk single’ının yayımlanmasıdır. Avrupa’nın geniş bir bölümünde tanınmasını sağlayan, bu eşsiz şarkı sonrası albümleri hızla yayınlanmaya başlar. 4 platin müzik ödüllü ilk albümü “Handful of Soul”dan eleştirmenler tarafında çok beğenildi. Mario Biondi’nin geçtiğimiz yıl yayınlanan son albümü “Sun” ise caz çevrelerince övgüyle karşılanmıştır.
Bilet Fiyatları:
Tam – 60.00 TL
Öğrenci – 35.00 TL

 
Maestro
24 Ekim 2014 23:45
Babylon, İstanbul
 
Hollanda’nın en ünlü caz DJ’i olarak tanınan Maestro, efsanevi caz plak şirketi Blue Note imzalı sekiz albüm çıkardı ve altı tanesi platin ünvanını kazandı. Genç yaşta turntable ve mixer’lara ilgisi başlayan Maestro, funk, caz, latin ve elektronik müziği harmanlayarak dünyanın pek çok yerinde festivallerde yer aldı. Maestro dance4life adlı sosyal sorumluluk projesinde etkin rol oyunuyor. Kendi deyimiyle “dance4life projesinin AIDS ile mücadelesi beni çok etkiliyor, müzik ve dans bu projeyle evrensel bir dile kavuşuyor, bununla beraber caz müziği de daha popüler akımlara yayılmayı başarıyor” diyerek verdiği desteği vurguluyor.
Bilet Fiyatları:
Tam – 20.00 TL
Öğrenci – 10.00 TL
Oturma düzeni yoktur.

Tap Away
25 Ekim 2014 15:00
Atölye Dans, İstanbul
 
Atölye Dans, tap dans ile günlük stresten kurtulmak isteyenler için 24. Akbank Caz Festivali kapsamonda “Tap Away” atölyesi düzenliyor.
Tap dansı, ayak uçları ve topukların yere vurularak yapıldığı bir dans türüdür. İlk kez 19. yüzyılda ABD'de ortaya çıktı ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı. “Tap Away” ismiyle verilecek bu atölye çalışmasında; bu dans çeşidinin kombinasyonlarından faydalanarak, herkesin günlük hayat stresinden kurtulması ve “Singing in the Rain” gibi o eski müzikallerde hissedilen atmosferin günümüzün zor şehir hayatında yeniden yakalanması amaçlanmaktadır. Atölye Dans’ta gerçekleşecek bu atölye çalışmasında, katılımcılar tap dansının tüm inceliklerini eğitmenlerle beraber pratik etme şansı yakalayacaklar.
Katılımcı sayısı 18 kişi ile sınırlıdır.
Bilet Fiyatları:
1. Kategori – 25.00 TL
Numarasız oturma düzeni vardır.

 
Nefes duo Kudsi Ergüner – Michael Wollny feat. Hamdi Akatay
25 Ekim 2014 18:00
CRR Konser Salonu, İstanbul
 
Ney sanatçısı Kudsi Ergüner, 24. Akbank Caz Festivali kapsamında “Alman cazının kuyruklu yıldızı” olarak isimlendirilen, Avrupa’nın genç yıldızlarından piyanist Michael Wollny beraber sahne alacak.
 
Tasavvuf müziğinin ana enstrümanı ney’i caz enstrümanları arasına sokan neyzen Kudsi Ergüner, Alman caz piyanisti Michael Wollny ve perküsyon ustası Hamdi Akata
y ile buluşuyor. Klasik Osmanlı ve tasavvuf müziği konusunda gerçekleştirdiği konserler ve yayınladığı CD’lerle, sanatçımız Ergüner, Peter Gabriel, Fazıl Say, Renaud Garcia-Fons, Nusret Fateh Ali Khan, Anouar Brahem gibi pop müzikten klasiğe, cazdan, çağdaş müziğe kadar birbirinden çok farklı ünlü sanatçılarla beraber konserler vermiş ve CD’ler üretmiştir. “World Müzik’’ akımının en önemli öncülerinden olan Ergüner, geleneksel müzikler üzerine Türkiye dışında Hindistan, Pakistan, Afganistan, Japonya ve Kuzey Afrika ülkelerinde araştırmalar yapmıştır. Montreux, Rocella ve Molde International gibi prestijli caz festivallerinde de çalan
Kudsi Ergüner: Ney
Michael Wollny: Piyano 
Hamdi Akatay: Perküsyon
Bilet Fiyatları:
1. Kategori – 65.00 TL
2. Kategori – 50.00 TL
3. Kategori – 40.00 TL
4. Kategori – 30.00 TL
Öğrenci – 25.00 TL

 
Engin Recepoğulları Trio
25 Ekim 2014 19:00
Akbank Sanat, İstanbul
 
Saksafonun önde gelen isimlerinden Engin Recepoğulları, grubuyla birlikte 24. Akbank Caz Festivali kapsamında Akbank Sanat'ta… 
 
Ömür Gidel ile caz  armonisi, Ricky Ford ile saksafon ve emprovizasyon çalışmaları yapan Engin Recepoğulları, Claudio Fasoli ve Antonio Zambrini'nin oluşturduğu Open Jazz Orkestra ile 12. Avrupa Caz Festivali kapsamında sahne aldı. Bu performanslar sonrası kazandığı burs ile İtalya'da Siena Masterclass Summer Course'da eğitim gördü. Yılın genç müzisyeni bursuyla ödüllendirildi. Çalışmalarını İstanbul'da sürdürmekte olan Engin Recepoğulları; Sarp Maden, Önder Focan, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Kerem Görsev, Muvaffak Falay, Sibel Köse, Erkan Oğur, Cem Aksel gibi Türk caz sahnesinin önemli isimlerinin yanı sıra CRR Bigband, İstanbul Superband ve TRT Caz Orkestrası gibi farklı gruplarla konserler vermeye devam etmektedir.
 
Engin Recepoğulları: Tenor, Soprano Saksafon  
Matt Hall: Bas 
Emre Kartarı: Davul
Tüm Biletler tükenmiştir

 
Ibrahim Maalouf – Illusions
25 Ekim 2014 20:30
CRR Konser Salonu, İstanbul
 
Müziğinde rocktan caza onlarca farklı türü ustalıkla bir araya getiren başarılı trompetçi Ibrahim Maalouf, 24. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşuyor.
Amcası Amin Maalouf’un da etkisiyle, Ibrahim Maalouf Beyrut’ta entellektuel bir çevrede büyürken, çeyrek sesleri daha iyi yakalamak için kullandığı dört subaplı trompetin mucidi olan babasının yönlendirmesiyle müziğe başlamıştır. 2013 yılında çıkan “Illusions” ile toplam beş albümü bulunan Maalouf, müzik eğitiminde sırasıyla klasik, barok, ve modern müzik repertuarlarına çalışmış, hiçbir zaman formal bir caz eğitimi almasa da güçlü tekniği ve doğaçlama konusundaki başarısıyla eleştirmenlerden olumlu tepkiler almıştır. Yarattığı özgün tarz ile caz dünyası kadar pop ve rock çevrelerince de farkedilen sanatçı, Sting ve Vanessa Paradis gibi ünlü sanatçıların albümlerine de eşlik etmiştir.
 
Ibrahim Maalouf: Trompet
Frank Woeste: Klavye
François Delporte: Gitar
Stéphane Galland: Davul
Laurent David: Bas
Youenn Le Cam: Trompet
Yann Martin: Trompet
Martin Saccardy: Trompet
Tüm biletler tükenmiştir.

Bilal
25 Ekim 2014 23:00
Babylon, İstanbul
 
Müzik dünyasında “Bilal” ismiyle tanınan, Amerika asıllı neo soul akımının özgün ismi, söz yazarı, müzisyen ve yapımcı Bilal Sayeed Oliver, Babylon sahnesinde. 
 
Sanatçı, 2001 yılında oldukça ses getiren ilk albümünden bugüne sadece üç albüm yayınlasa da, popüler müzik endüstrisinin içinde önemli bir figür olarak Jay-Z, Beyoncé, Robert Glasper ve The Roots gibi sanatçı ve gruplar için, pop ve rap ağırlıklı sayısız albüm hazırladı. Bilal, çılgın ressam Salvador Dali’in gerçeküstü resimlerinden ilham aldığı 2013 yılı albümü “A Love Surreal” için, “Nerdeyse üçboyutlu yaptığı resimleri ben de müzikal anlamda bu albüme taşımak istedim” derken, asıl meselesinin “aşkın farklı ve garip halleri” olduğunu açık… Popüler müzik kimliğini sanatsal bir düzeye taşıyan bu genç sanatçının çalışmaları eleştirmenlerce de beğenilirken, festival sahnesinde de eğlenceli olduğu kadar ve duygu yüklü bir konser atmosferi oluşturacağı kuşkusuz…
 
Bilal Oliver: Vokal 
Conley Whitfield Jr.: Bas
Steve McKie: Davul 
Corey Bernhard: Klavye
Ed Riches: Gitar 
Micah Robinson: Arka Vokal
Bilet Fiyatları:
Tam – 50.00 TL
Öğrenci – 30.00 TL


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com
Bilgi: Biletix

Haber İçerik: http://www.biletix.com/etkinlik/RLACA/TURKIYE/tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir