28 Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali

28.Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivalı
29.05.2013 – 02.06.201 3
Devrek

28.Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali çok renkli etkinliklere sahne olacak.
 
31 Mayıs 2013 Cuma günü düzenlenecek olan “En İyi Baston Yarışması” da festivale renk katacak etkinliklerin başında geliyor. 09.00 ile 15.00 saatleri arasında Eski Jandarma Karakolu binasında düzenlenecek olan yarışmada katılımcılar en iyi bastonu yapmak için birbirleriyle yarışacaklar.

 

Devrek Belediye Başkanı, Mustafa Semerci

“En İyi Baston Yarışması” na katılmak isteyen katılımcılar 28 Mayıs 2013 Salı günü mesai saati bitimine kadar belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğü'ne başvurularını yapabilecekler. Yarışma sonucunda birinciye bin TL, ikinciye 500 TL ve üçüncüye de 250 TL ödül verilerek, dereceye giren isimler belediyemizin web adresinden ilan edilecektir.  

Bu yıl 28.si düzenlenecek olan Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali’nde son dönemlerin başarılı pop sanatçılarından Yusuf Güney coşkusu yaşanacak.
 
28.Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali’nde ünlü pop sanatçısı Yusuf Güney bir konser verecek. Genç popçu festivalin açılış günü olan 29 Mayıs Çarşamba günü saat 22.00’de Eski Terminal Alanı’nda Devreklilerin karşısına çıkacak.

 

 

 
Son dönemlerin parlayan isimlerinden biri olan ve genç kızların kalbinde taht kuran genç sanatçı Milli Piyango Özel Çekilişi’nin de yer aldığı festivalin açılış gününde sevenlerini söyleyeceği birbirinden güzel şarkılarla coşturacak. 

Devrek Belediyesi: http://www.devrek.bel.tr/sitev6/Haber.aspx?id=278

28.Devrek Baston ve Kültür Festivali Programı

 
29 Mayıs Çarşamba günü başlayacak olan festivalde, tiyatro, panel, kitap imza, şiir dinletileri, konserler, fotoğraf, baston ve resim sergileri ve sportif faaliyetlerin yanında yöreye özgü ürünlerin tanıtımı yapılacak.
 
Festival kortej yürüyüşüyle başlayacak ve Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından halk oyunları ve Şehir Bandosu’nun konseriyle devam edecek.
 
Festivalde, Yusuf Güney, Grup Renk Körü, Şendoğan Karadeli’nin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları; Zerrin Naci, Necdet Erkal, Pelin Çetin, Hamit Zuhat Alp’in birer konser verecek. Devrek Kültür Derneği Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koroları da birer müzik şöleni sunucaklar.
 
Festivalin Karma Resim Sergisi bölümünde Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Dilek Özmen ve Orhan Kurmalı’nın,  Yakma Resim Sergisi’nde ise Şaban Komşu, Cem Ecevit’in Fotoğraf Sergisi ve İbrahim Boz ve Devrek Belediyesi Ebru Grubunun da Hat ve Ebru Sergileri yer alacak. 
 
Tayfun Türkili’nin “9 Canlı” adlı oyununu Timur Kılıç yönetiminde mahalli tiyatro sanatçıları da sahneye koyacak. Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Sanat Kulübü ise Müjdat Gezen’in yazdığı,  Fedai Madan’ın yönettiği “Hamlet Efendi” adlı tiyatro eserini sahneleyecek.
 
Festivalde ayrıca “Sanat ve Toplum” konulu panel yer alacak. Paneli şair-yazar İbrahim Tığ yönetecek, Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Prof. Dr. Can Ceylan, Doç.Dr. Adem Kara ve Şair-Yazar Ö.Enver Bulut’ta konuşmacı olarak katılacaklar. Şiir Dinletisi ve imza gününe de şair ve yazarlar; Döndü Açıkgöz, Fatma Kılıç, Mithat Yaban, Mevlüt Kırnapçı, G.Taner Günsan, Şenel Gökçe, Erol Sarıal, Vedat Dinç ve Arslan Karahan katılacak.
 
Festivalde Devrek Türk Hava Kurumu Şubesi uçurtma şenliği, gökyüzü feneri, yöresel ürünler yarışmaları, en iyi baston yarışması ve Türk Halk Müziği ses yarışması gibi bir çok etkinlikler yer alacak.
Devrekli Maratoncu Safder Kartoğlu’nun anısına bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, “Safder Kartoğlu Yarı Maraton Koşusu” ve diğer sportif etkinliklerin yapılacağı festival Devrek kültür Derneği’nin “Neşet Ertaş Türküleri” konseriyle son bulacak.
Festivalde ayrıca Mili Piyango’nun 29 Mayıs çekilişi de Devrek’te yapılacak.
İbrahim Tığ/ Bölge Haber
 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Devrek Baston Festival Bilgisi: Festival Bilgisi: Devrek Belediyesi web sitesi: 
http://www.devrek.bel.tr/sitev6/Haber.aspx?id=278
Kaynak: İbrahim Tığ/ Bölge Haber -< bölgehaber67@gmail.com >
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir