32.Uluslararası İstanbul Kitap – 23.İstanbul Sanat Fuarı Açıldı

32.ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI
02.11.2013 – 10.11.2013
Beylikdüzü-İstanbul

Fuar Saatleri: Hafta içi:10.00 – 19.00/ Hafta Sonu: 10.00 – 20.00 

Çin Halk Cumhuriyeti  edebiyatı ve kültürüyle İstanbul Kitap Fuarı’nda  Onur Konuğu Oluyor
 
Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.  İstanbul Kitap Fuarı’na yurt dışından 40 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.
 
Konuk Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti
 


 

Bu sene fuarın ilk dört günü, 2-5 Kasım  2013, açık kalacak Uluslararası Salon kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti Onur Konuğu olarak yer alacak. Çin’den yayınevlerinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Çin edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak.

ONUR YAZARI
 
 

Taner Timur
 
 
1958 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Taner Timur, aynı fakültede asistanlığa başlar.1968 yılında doçentliğe, 1979 yılında ise profesörlüğe yükselir. 12 Eylül darbesinin ardından görevinden istifa eden Timur çalışmalarını Paris’te sürdürür. 1992 yılında döndüğü üniversitedeki görevine 2002 yılına kadar devam eder.
 
Tarih alanında yaptığı çalışmalarını özellikle Osmanlı Tarihi, Türk Devrim Tarihi, Türkiye’nin Siyasal Tarihi üzerine yoğunlaştıran Timur’un çok sayıda bilimsel makalesi ve kitabı bulunmaktadır.
 
Taner Timur, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı onur yazarıdır.
Katılımcı Listesi:
http://www.istanbulkitapfuari.com/index.php?main=katilim

32.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik Programı

http://www.istanbulkitapfuari.com/index.php?main=page&id=7

23.ULUSLARARASI İSTANBUL SANAT FUARI
ARTİST 2013
02.11.2013 – 10.11.2013

 

Fuar Saatleri:
2-3 Kasım 2013: 11.00-20.00

4-8 Kasım 2013: 11.00-19.00
9 Kasım 2013: 11.00-20.00
10 Kasım 2013: 11.00-19.00

 

ARTİST 2013 / 23. ULUSLARARASI İSTANBUL SANAT FUARI
ONUR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
 
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, 2-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek ARTİST 2013 / 23. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri sahiplerini buldu.
 
Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu
 
İstanbul Sanat Fuarı’nın, her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödülleri sahiplerini buldu. Türk resim sanatına önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü Yard. Doç. Dr. Mustafa Ata’ya verilirken; Eleştirmen Onur Ödülü Doç. Dr. Ahmet Kamil Gören’e, Sanatsever Kurum Onur Ödülü Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’ne, Koleksiyoner Onur Ödülü ise Erol Evgin’e verildi.
 
Yerli ve yabancı birçok galerinin yanısıra üniversitelerin ve sanat platformlarının da yer alacağı fuarda  Mustafa Ata için özel bir sergi de hazırlanacak.
 
Çin Halk Cumhuriyeti’nden Çağdaş Plastik Sanatlar Sergisi Geliyor
 
Bu sene yurt içi ve yurt dışından 100’den fazla sanat galerisi ve sanat kurumunun katılacağı İstanbul Sanat Fuarı dokuz gün süresince birbirinden önemli sergilere e
v sahipliği yapacak. Fuar kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti de devlet desteğiyle büyük bir sergi getirmeye hazırlanıyor. Aralarında Bing XU, Ye LIU ve Lei XU gibi bilinen isimlerin de olduğu 16 sanatçıdan oluşacak serginin konseptinin "Geleneğin Canlanışı" olmasına karar verildi. Sergi ağırlıklı olarak kağıt üzerine mürekkep ve mineral boya, yağlı boya, baskı, yerleştirme, heykel ve seramik teknikleriyle gerçekleştirilen işlerden oluşacak.
 
 
Sanatçılar Artist 2013’te Buluşuyor
 
Artist 2013 – 23. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı,  bu sene önemli sanatçıların işlerini Tüyap’a taşıyor. Yaklaşık 1000 sanatçının işlerini sergilediği 150 galeri, 25 bağımsız grup ve  sergilerinde 150’ye yakın genç sanatçı fuarda işlerini sanatseverlere ve koleksiyonerlere sunuyor. Bu sene iki farklı salonda açılacak olan Artist 2013 yaklaşık 12.500 metrekarelik bir alanda kuruluyor.
 
 
Türkiye’den Bağımsız Gruplar ve Sanat İnisiyatifleri
 
İstanbul Sanat Fuarı’nın vazgeçilmezi haline gelen bağımsız gruplar ve sanat inisiyatifleri bu sene de önemli sergiler ve güncel sanatın farklı disiplinlerinden işlerle ARTİST 2013’in rengi olmaya devam ediyor. Yaklaşık 25 Bağımsız Sanat Grubu 23. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda yer alıyor. Yüzlerce  ressam ve heykeltıraşın katıldığı bağımsız gruplar bu senenin merakla beklenen diğer bir bölümünü oluşturuyor.
 
Sanat’ı Tartışıyoruz
 
Artist 2013’te  düzenlenecek söyleşi ve panellere sanatçı, akademisyen, eleştirmen, uzman ve kurum temsilcileri konuk edilecek. 7. Salon “Etkinlik Alanında” tema kapsamında bir çok söyleşi, açıkoturum ve paneller gerçekleşecek. Programın ayrıntıları www.istanbulsanatfuari.com adresinde, yakın bir zamanda duyurulacak.
 
 
Sanat Fuarını Sosyal Medya’dan Takip Edin
 
Sanat fuarıyla ilgili en güncel haberleri, , katılımcı galeri ve bağımsız grupları, sergileri  etkinlik alanında gerçekleşecek programla  ilgili her türlü güncel haberi www.facebook.com/istanbulsanatfuari ve www.twitter.com/SanatFuari üzerinden takip edebilirsiniz.
 
23. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı,  her yıl olduğu gibi bu yıl da, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. 
 
Saygılarımızla,
TÜYAP A.Ş.
 

Bilgi: http://www.istanbulsanatfuari.com/index.php?main=page&id=2

ONUR SANATÇISI


Mustafa Ata
 

Mart  1945’te Trabzon’da  doğdu. 1957-1961 yılları arasında  Trabzon Kanuni  Ortaokulu’nda  ,1961-1964 yılları arasında  Trabzon Lisesi’nde eğitim gördü.İlk resim  derslerini   Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümünden mezun resim öğretmeni Temel Zühtü Ellezoğlu’ndan bu yıllarda aldı. 1966-1967 öğrenim döneminde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümüne girdi.
 
Adnan Çoker atölyesinde eğitim gördü  ve 1971’de  aynı atölyeden  mezun oldu.Dönemin hocalarından başta atölye hocası  Adnan Çoker olmak üzere,Cevat Dereli,Sabri Berkel,Şefik Bursalı,Kemal Bilensoy  ve  Kenan Yontuç’tan eğitim aldı.Akademi  ve özel yarışmalarda elde ettiği başarılarıyla dikkat çekti.Yaşadığı dönemin ve geçmişin toplumsal olaylarıyla  yakından ilgilendi ve bu içerikte başyapıt olabilecek  eserler  üretti.1972’ de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Adnan Çoker atölyesine asistan oldu.Aynı yıl Salih Urallı’yla birlikte “Resim Teknolojisi” ders hocalığını da üstlendi.1971-1991 yılları arasında  avrupadaki  sanat merkezlerinde araştırmalarda bulundu.1978’de “Sentetik Plastik Malzemeler,Biçimlendirme Yöntemleri,Sanatta Kullanımı” adlı kitabıyla sanatta yeterlilik aldı.Bugüne kadar pek çok ödüle,yurdışında katıldığı karma sergi ve bienallere,yurt  içinde gerçekleştirdiği 36 kişisel sergi ve sayısız gurup sergisine  imza attı. Eserleri,  yurt içinde ve  yurt dışında özel koleksiyon, 
müze ,devlet ve resmi kuruluşlarda bulunuyor . Aralık 2013’te yayınlanan kapsamlı bir kitapla  eş zamanlı olarak ilk retrospektif  sergisini Mustafa Kemal Merkezi,Beşiktaş çağdaş’ta açan sanatçı;başlangıçta biçimi ( figürü) baz alarak anıtsallaştırdığı oylumlu kompozisyonları,zamanla renk tercih edilerek basık modleyle tariflemiş,renk-şeritleri olarak adlandırılabilecek kendine özgü bir yapı ve kavramın yaratıcılığını üstlenmiştir.Başlangıçtan bugüne sanatında geçirdiği evrelerde ulaştığı yalınlık ve renkle biçim arasında kurduğu ilişkide oluşturduğu jestüel kaligrafik örgü onun bugünkü özgün yapısını oluşturur.Sanatçı çalışmalarını İstanbul Şile'deki  Anıt Atölye’de sürdürüyor.

ONUR ELEŞTİRMENİ

Doç. Dr. Ahmet Kamil GÖREN
 
1956’da İstanbul'da doğdu. İstanbul’da tamamladığı ilk, orta ve lise eğitiminden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölüm&uuml
;'nden mezun oldu. Ayrıca, “Klasik Arkeolojiye Giriş”, “Klasik Mitoloji”, “Arkaik Çağ Mimarlığı”, “Arkaik Çağ Heykeltraşlığı”, “Antik Şehircilik”, “Helenizm Tarihi” eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bilim Dalı’ndan "Hüseyin Avni Lifij Türk Resim Sanatı İçindeki Yeri ve Önemi" adlı teziyle Yüksek Lisans; "Türk Resminde '1914 Kuşağı' Sanatçılarının İnsan Figürü Sorunu" adlı teziyle Doktora dereceleri aldı.  1994'te ilk bursiyeri olarak kazandığı "The Martin Harrison Memorial Fund" bursuyla doktora tezi için Oxford Üniversitesi'nde çalıştı ve aynı burs kapsamında Paris'te araştırmalarda bulundu.
 
Sanat Tarihi Derneği kurucu üyesi oldu ve çeşitli yönetim kademelerinde görev yaptı. Ayrıca, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve merkezi Paris’te bulunan AICA-TR L’Association Internationale des Critiques d’Art-AICA Internationale (AICA-Türkiye, Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği) üyesidir. 1997 tarihli  “Türk Resim Sanatında Şişli Atölyesi ve Viyana Sergisi”, 1998 tarihli “50.Yılında Akbank Resim Koleksiyonu” ve “Destek Reasürans Koleksiyonu”, 2001 tarihli “Ferruh Başağa” ve “Avni Lifij”, 2010 tarihli “100 Koleksiyondan 100 Nuri İyem”, 2013 tarihli  “Naile Akıncı” ve yayına hazırlanan “Türk Ressamları Ansiklopedisi 1850-1950” başlıklı kitapların yazarı olan Gören’in kitapları, kitap bölümleri, katalogları, makaleleri ve çeşitli yazılarının çoğunluğu Türk resim sanatı konularını içermektedir. Değişik yıllarda Tüyap Sanat Fuarı, Ankart Ankara Sanat Fuarı, Artistanbul gibi etkinliklerde Danışma Kurulu, İcra Kurulu Üyelikleri yaptı; aynı etkinliklerde ve değişik kurumların düzenlediği çeşitli yarışmaların jürilerinde görev aldı. Birçok kurum, kuruluş, galeri, sanat merkezinde düzenlenen seminerlere, kurslara eğitmen olarak katıldı. Çeşitli sergilerde düzenleme kurulu üyesi ve küratör olarak yer aldı. 1992 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda görevini sürdürmekte; Lisans programında "Batı Sanatı-1/Batı Sanatı-2 [Karanlık Çağ/Ortaçağ’dan Rönesans’a (Mimari, Heykel, Resim ve diğer sanatlar)]", "Sanat Tarihine Giriş", "Osmanlı Resminde Batılılaşma", "Çağdaş Türk Resim Sanatı", "Fotoğraf Resim İlişkisi" ; Yüksek Lisans programında "Batı Sanatı Üslup Araştırmaları "; Doktora programında "Türk Resim-Heykel Sanatı Araştırmaları"; ayrıca, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde "Çağdaş Türk Sanatı"; Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans Programı’nda “Çağdaş Türk Sanatı ve Yeni Açılımları I-II“; Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans Programı’nda “Çağdaş Türk Sanatı ve Yeni Açılımları“; Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Bilimi Doktora Programı’nda ise  “Türk Sanatı Araştırmaları” dersleri vermektedir.
Bilgi: http://www.istanbulsanatfuari.com/index.php?main=elestirmen
 

KOLEKSİYONER ONUR ÖDÜLÜ
 Koleksiyoner Onur Ödülü Erol Evgin’e verildi.
Sayfa hazırlanıyoe: http://www.istanbulsanatfuari.com/index.php?main=koleksiyoner
 
 

 
SANATSEVER KURUM ÖDÜLÜ
 
 

 
PORTAKAL ÇİÇEĞİ ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR KOLONİSİ
 
Sanata  ve sanatçıya mütevazı da olsa destek vermek maksadıyla 2009 yılında organize edilmeye başlayan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, Sapanca’daki Doğa Parkı’nda her yıl Haziran ayında icra edilmektedir.
 
Koloniye dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçılar konuk edilmekte ve eserlerini yaratmaları için her türlü olanak tarafımızdan sağlanmaktadır.
Bu yıl beşincisini icra ettiğimiz Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nde şimdiye kadar 60 a fazla ülkeden 200 e  yakın sanatçı bir araya gelmiş ve bu süre zarfında koloni ülkemizdeki en çok konuşulan ve örnek alınan sanat etkinliklerinden birini oluşturmuştur.
 
Gün geçtikçe gelişen ve gelenekselleşme yolunda ciddi mesafeler kat eden Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, gerek uluslararası çaptaki katılımcı sanatçıları ile gerekse ulusal ve uluslararası boyuttaki sanatseverleri, sanat eleştirmenleri ve entelektüel katılımcılarıyla her yıl çekim merkezi olmayı sürdürmektedir.
 
PORT ART GALERİ 
 
Port Art Sanat Galerisi Ankara’nın en yüksek binası olan Portakal Çiçeği Residence’ın giriş katında yer almaktadır. Her yıl gerçekleşen Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nde üretilen eserlerin sergilendiği galeri, aynı zamanda bir çok değerli yerli ve yabancı sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.
Bilgi: http://www.istanbulsanatfuari.com/index.php?main=sanatsever-kurum
 
 

SERVİS BİLGİLERİ
TÜYAP'a Metrobüs ile Ulaşım Çok Kolay
Metrobüs Zincirlikuyu veya Cevizlibağ aktarma noktalarından Tüyap son durağa ulaşabilirsiniz.
 
TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİ’NE
FUAR SÜRESİNCE GEÇERLİ ÜCRETSİZ SERVİSLER
 
ANADOLU YAKASINDAN GELENLER İÇİN
BAKIR
KÖY DENİZ OTOBÜSLERİ İSKELESİ OTOPARKI
Geliş : 09.30 – 15.00 Saatleri arasında her yarım saatte bir hareket edecektir.
Dönüş : 14.00 – 19.00* Saatleri arasında her saat başı hareket edecektir
 
 *Haftasonu fuar alanından son otobüs hareket saati 20.00 olacaktır. Fuarın son günü 10 Kasım’da ise 19.00’da olacaktır
 
HAFTA İÇİ
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ (Fındıklı)
Geliş : 10.00 – 13.00
Dönüş : 16.00
Bilgi: http://www.istanbulkitapfuari.com/index.php?main=page&id=5


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Haber Kaynak: http://www.istanbulkitapfuari.com/index.php

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir