7. ETHOS ANKARA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ sesleniyor: ÖZGÜRLÜK EY!

7. ETHOS ANKARA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ sesleniyor:

ÖZGÜRLÜK EY!
(22 Mart – 31Mart 2013)

Tiyatro Festivali” katılımları için son başvuru tarihi:
“30 Ocak 2013”

(…)
Seviyoruz her zamandan fazla Fikret’i
Yeni anlaşıldı manâsı “Millet Şarkısı”nın,
Aynı “Sis”tir memleketin üzerindeki.
Bugün de vaktinde çıktı gazeteler
Geçti ilk sayfalara Beşiktaş cinayeti;
Ismarlama yazıları üstât kalemlerin
Taksim’deki ziyafetten resimler…
Çeyrek saat uzaktasın çok değil,
O meşhur Babıali’den.
Tek satır yok sayfalarda
Bu zincirleme tutsaklık üstüne.
Çekildi dış kapıdan demir sürgüler,
Tuttu süngülüler yolları
Topyekûn himayesindeyiz zincirlerin.(*)

 (*)Rıfat Ilgaz, Bu da Bir Özgürlük Şiiridir, Bütün Şiirleri 1927-1999,  Çınar Yayınları   

7. ETHOS ANKARA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ sesleniyor:
ÖZGÜRLÜK EY!
(22 Mart – 31Mart 2013)
7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali” katılımları için son başvuru tarihi:
“30 Ocak 2013”
Prometheus tanrıların dağından ateşi çaldığından beridir, yeryüzünde-gökyüzünde uçuşuyor, “Özgürlük!”
M.Ö. Roma’da efendilere başkaldıran köle Spartaküs bünyesinde cismanileşen ağrı, cismanileşen direnç: “Özgürlük!”
Kadınlar özgür doğar” dedi, Madam Roland.
1793’te idam sehpasına giderken ise son sözüydü;
Ey özgürlük, senin adına ne cinayetler işleniyor!

“7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali”nin ana teması “Özgürlük EY!” olarak belirlenmiştir.
***
“27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü”nü de kapsayacak olan 7. ETHOS Tiyatro Festivali, “Küresel dünya” ifadesiyle anılan günümüz dünyasında, toplumlar ve kişilerin karşı karşıya kaldıkları yeni esaret biçimlerini hissettirmeyi de hedefliyor.
***
İnsan ile yetinmiyor; hayvanlar için de özgürlüğün kapılarını aralayacak olan 7. ETHOS Tiyatro Festivali, ülkemizde beklenmedik bir hızla fark edilerek, hızla geniş öbeklere  yayılan, günümüzün en büyük hareketleri arasına giren “Hayvan Özgürlüğü Hareketi”nin ve İstanbul’da “Hayvanların Yaşam Hakkı ve Özgürlüğü” için yapılan  gösteride yüz bine ulaşan “Hayvan Özgürlüğü Savunucuları”nın yanında kesinkes saf tutmuştur.
***
İçinde bulunduğumuz coğrafyada, genelde sanat, özelde tiyatro sanatı, örtülü ve örtüsüz olarak beliren çeşitli baskı ve  kısıtlayıcılar  arasında varlık gösteriyor! Festivalimiz, özel ve öncü amatör tiyatroların temsillerine odaklanırken, sahne gerisindeki fiziki, psikolojik ve siyasi elverişsiz koşulları kamuya ve yetkili kurumlara aktarmakta tereddüt göstermeyecektir.
***
Festivalde ana tema olarak belirlenen “ÖZGÜRLÜK ” olgusunun paralelinde, yüzyılın en büyük sosyolojik olgularından “GÖÇ” için de, özel bir köşe ayrılmıştır.
Film, panel, sempozyum, yaratıcı drama, fotoğraf, resim ve karikatür, yontu ve enstalasyon gibi, tiyatro sanatı dışındaki etkinliklerle de “Özgürlük”, “merkez içerik” olarak farklı boyutlarıyla öne çıkacak.
***
KÜSAGEM (Kültür Sanat ve Göç Etkinlikleri Merkezi)  tarafından organize edilen ETHOS Tiyatro Festivali”  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi, Türksoy  gibi resmi oluşumlar ile yardımlaştığı gibi, eğitim-kültür-sanat alanlarında  varlık gösteren  “Çağdaş Drama Derneği, Çağdaş Sanat Merkezi, Ankara Üniversitesi”  gibi  sivil toplum kuruluşlarının ortaklıklarıyla da gerçekleştirilecek.
İngiltere, Yunanistan, Slovenya, Kosova, Gürcistan, Danimarka, Almanya, ve İran gibi birbirinden farklı kültürel tarihsel içeriklere sahip ülkelerden katılımlarla,  tiyatro sanatına dair “görgü dünyası” Ankara’da harekete geçecek.
***
Üniversiteler ve sendikaların da katılım ve katkılarıyla şehrin “sanat belleği”ni hatırlatmak, korumak ve hatta geleceğe dönük bellek için de işlevsel olmak üzere…
Sakarya Meydanı, Güvenpark, Yüksel Caddesi ve Menekşe Sokak gibi kamusal alanlarda, festival süresince gerçekleştirilecek konser, sergi, heykel, enstalasyon ve sokak tiyatrolarının gösterileri ile şehir mimarisinde “sanat sokakları” tasarlanmasına yönelik uygulayımlar gerçekleşecek. Böylece ETHOS Festivali, şehirde yaşayan yurttaşların sanat dünyasına yönelik algısını uyarmayı hedefliyor.

7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali”ne önerileri ve çalışmaları, uygulayım aşamasına hazır projeleri ile katkıda bulunmak isteyen kişi ve kurumların ve akademik bünyelerin ve tiyatroların başvuruları, “30 Ocak 2012” tarihine kadar yapılabilecek.
Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna www.ethostiyatrofestivali.org adresinden ulaşılabilecekler.

EY ÖZGÜRLÜKifade ÖZGÜRLÜK beden ÖZGÜRLÜK hayvan ÖZGÜRLÜK hukuk ÖZGÜRLÜK bilim ÖZGÜRLÜK inanç ÖZGÜRLÜK etnik ÖZGÜRLÜK ekonomik ÖZGÜRLÜK düşünce ÖZGÜRLÜK cinsiyet ÖZGÜRLÜK eğitim ÖZGÜRLÜK yazmak ÖZGÜRLÜK sanat yapmak ÖZGÜRLÜK sanat izlemek ÖZGÜRLÜK konuşmak ÖZGÜRLÜK yaşamak ÖZGÜRLÜK grev ÖZGÜRLÜK tohum ÖZGÜRLÜK çalışmak ÖZGÜRLÜK dinlenmek  ÖZGÜRLÜK gıda ÖZGÜRLÜK seyahat ÖZGÜRLÜK yazılım ÖZGÜRLÜK basın ÖZGÜRLÜK araştırmak ÖZGÜRLÜK örgütlenmek ÖZGÜRLÜK kadın ÖZGÜRLÜK iletişim ÖZGÜRLÜK toplantı ÖZGÜRLÜK gösteri ÖZGÜRLÜK EY!..

Ankara’da “sanat sokakları” inşa edilsin!
Gökyüzünde replikler uçuşsun!
***

7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali
Sanat ve Basın Danışmanı
Yeşim Eyüboğlu

ETHOS Festival Komitesi Başkanı:
Dr. Hakan Serhan Sarıkaya

İletişim ve bilgi için
www.ethostiyatrofestivali.org

7. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali
Basın sorumlusu: Özgür Atmaca
Tel: 0312 425 71 83
e-mail: kusagemdernegi@gmail.com
Adres: Bankacı Sokak 9/7 Kocatepe / ANKARA

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir