9.Uluslararası Genç Solist Yarışması İzmir'de gerçekleşiyor

"9.Uluslararası Genç Solist Yarışması" İzmir Devlet Opera ve Balesi,  Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ve Alsancak Rotary Kulübü katkıları ile  Swissôtel Büyük Efes, İzmir-, ARKAS, Cangrup Sigortacılık Hizmetleri, AKS YAPI, Heraeus Tokmak A.Ş. sponsorluğunda 12-18 Şubat 2016 tarihleri arasında  İzmir' de gerçekleşiyor.
genç solist-izmirJüri Başkanı'nın Mesajı
Ülkemizin ve ülkemize ait değerlerin yeterince ve etkin olarak gün yüzüne çıkarılmadığı düşüncesinden hareketle, "ne yapılmalı – ne yapılabilir" sorusuna bir mini yanıt vermek adına Ulusal Genç Solist Yarışması adıyla geçtiğimiz yıllarda bir yarışma yapılmıştır. Bu yıl 9'uncusu düzenlenmektedir.
Bu yarışmayı yapmaktaki temel amacımız, ülkemizin zor koşullarda yetiştirdiği değerli genç sanatçıların, ülkemiz ve kentimiz sanatseverlerine tanıtılmasına yardımcı olmak ve onlara birtakım olanaklar sağlayarak özendirmek, daha da ileri düzeye ulaşmaları için katkı koymaktır.
Bu yarışmayı kurumsallaştırmak yalnızca Alsancak Rotary Kulübü'nün çabalarına bağlı olmayıp, öncelikle müzik eğitimi veren kurumlar, halkımızın beğeni düzeyini yükseltme görevini üstlenmiş olan sanat kurumları ve elbette ülkemiz ve kentimizin sanatseverlerinin çabaları ile mümkün olacaktır.
Yarışmaya ülkemizdeki müzik eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan veya mezun olmuş gençlerin katılması, ülkemizin aydınlık geleceği adına en büyük dileğimizdir. Bu yarışmayı düzenlerken, İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca, bu konuda çok önemli katkılarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.
J üri BaşkanıAytül Büyüksaraç
Jüri
Prof. Rengim Gökmen
Onursal Jüri Başkanı; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni
Aytül Büyüksaraç
Jüri Başkanı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi
Karen Stone
Jüri Üyesi, Magdeburg Tiyatrolar ve Orkestralar Müdürü, Dallas Opera eski Genel Müdürü
Brian Dickie
Jüri Üyesi, Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları eski Genel Müdürü
Eija Tolpo
Jüri Üyesi, Opera Yapımcısı- Savonlinna Müzik Akademisi Opera Bölümü Başkanı
M. Alper Kazancıoğlu
Jüri Üyesi, 9 Eylül Universitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı, Opera Anasanat Dalı Öğretim Üyesi
Ünüşan Kuloğlu
Jüri Üyesi,  Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı
aytul_buyuksaracAytül Büyüksaraç (Soprano)
İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.
Bu güne dek İZDOB’da sahnelenen otuza yakın eserde baş soprano rolleri oynadı.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı.
Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon, Rodos gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Boğaziçi Müzik Festivalleri’nde temsiller gerçekleştirdi.
2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 ve 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Halen bu kurumda "Solist Sanatçı" olarak görevine devam etmektedir. İZDOB’ daki görevinin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır.
İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “ Ferhan Onat” özel ödülüne ve 2012 yılında da İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.
Karen Stone v1Karen Stone
Karen Stone, Londra’da büyüdü.  Tahsiline devam ederken Kraliyet Müzik Okulu’nun programına katıldı.  Okulu bitirince, Londra’da Kraliyet Müzik Akademisi’nde piyano ve şan dersleri aldı.  'Roma Santa Cecilia Konservatuvarında Opera konusunda lisans üstü programına katıldı.
Almanya’da Hagen ve Frankfurt operalarında şarkıcı olarak kariyerine başladıktan sonra bu defa Almanya Freiburg operasında yönetmen yardımcılığına yöneldi. 
Daha sonra İngiliz Ulusal Operasında ve burayı takiben Covent Garden Kraliyet Operasında  personel  sorumlusu olarak çalıştı.  Bu görevden sonra Münih’teki Bavyera Devlet Operası’nda 5 yıl yapımcı olarak çalıştı.  Karen Stone 1995’te Köln Tiyatrosunda Opera Stüdyosu Direktörü ve arkasından müdür yardımcılığı görevinden sonra Opera Direktörü olarak Köln Operasında çalıştı.  2000 yılından 2003’e kadar Avusturya Graz Operası ve Orkestrasının Genel Müdürlüğünü yaptı.  2003’den 2008 yılına kadar Texas’da Dallas Operası’nın Genel Müdürüydü. 
2009 Eylül’ünden beri Magdeburg’da yaşamakta olup, Opera ve Orkestranın Genel Müdürüdür.
Karen Stone, Opera America’nın Yönetim Kurulu üyesidir.  Avrupa Operasının ve Chambre Professionnelle des Directions d'Opéra’nın da aktif üyesidir.  Rejisör olarak Karen Stone, Houston Grand Operası, Los Angeles Operası, Brighton Festivali, Yeni Zelanda Operası, Nice Operası, Teatro Colon,  Monte Carlo Operası, Savonlinna Festivali, Finlandiya ve Bologna Belediye Tiyatrosu başta olmak üzere pek çok Operada çalışmıştır.
Karen Stone bugüne değin Sicilya’daki Giuseppe di Stefano, Spoleto'daki  A.Belli, Milano ve Como'daki AsLiCo, Treviso'daki Toti dal Monte, Dresten ve Linz'deki Competitzione dell'Opera, İstanbul’daki Siemens ve Leyla Gencer yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.
brian_dickieBrian Dickie
Brian Dickie opera dalında 50 yıldan fazla çalışmış olup, 1999’dan itibaren çalıştığı Şikago Operası Genel Müdürlüğü görevinden 2012 Ağustos’unda ayrılmıştır. 
Opera kariyerine 1962’de 22 yaşındayken İngiltere’deki Glyndebourne Festivalinde, Personel direktörü Jani Strasser'in asistanı olarak başlamıştır.  O yıl Glyndebourne'da Figaronun Düğünü operasında Mirella Freni 'Suzanna', Leyla Gencer 'Kontes' rollerini söylerlerken ilk kez L.Gencer ile tanıştı ve dost oldular.
Brian Dickie artan sorumluluklarla Glyndebourne’da yirmi yedi yıl kaldı.  Glyndebourne Gezici Operasını kuran ekibin önde gelen üyesi olup, 1967’de firmanın İdare Amiri ve Festival için Opera Müdürlüğü yaptı. 1981’de Glyndebourne Opera Festivali’ne Genel Yönetici olarak atanmıştır. 
Brian Dickie, 1967-1973 Wexford Festivali Sanat Direktörü; 1989-1993 Kanada Operasının  Direktörlük  görevlerini üstlenmiştir.  1994-97 yılları arasında Nice Operası’nın Sanatsal Danışmanıydı.  1996-98 yılları arasında Avrupa birliğine üye ülkelerin sanatçı seçmelerinde sorumlu olarak görev yaptı.
1999’dan beri, iki yılda bir yapılan Bertelsmann Vakfı’nın Neue Stimmen Yarışmasında ön-elemeler yapan Jüri’nin Başkanıdır.   Asya, Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan şarkıcıları seçmekle sorumlu olmuştur.
1991’de Toronto’da Mozart ikiyüzüncü yıl yarışmasının jüri Başkanıydı.  1999 ile 2012 arasında Metropolitan Opera Ulusal Konseyi’nin  bölgesel ve yöresel seviyedeki seçmelerde jüri üyeliği yapmıştır.  2007’de Metropolitan Operası’nın dokümanter film seçmelerinde nihai karar veren  jüri üyesiydi. 
Brian Dickie, Haziran 2015’de Montreal Uluslararası Şan yarışmasında Jüri üyeliği ile, 2015 ilkbahar ve yaz aylarında Neue Stimmen için Asya’da, Avrupa’da, Güney Afrika’da, Kuzey ve Güney Amerika’dan seçmeleri  yapmıştır.  İngiltere’nin Garsington Opera yaz festivali Sanat Danışma Kurulunda görev yapmaktadır.
eija_tolpoEija Tolpo
Eija Tolpo, 30 yıl süreyle müdür, dramaturg ve pedagog olarak çalıştı.
Finlandiya’daki Helsinki ve Tampere Üniversitelerinde drama, anlatım ve iletişim eğitimi aldı. 1980’lerin sonunda ABD’de San Francisco ve Los Angeles’de anlatım ve drama eğitimine devam etti. 1990-1992 arasında Viyana’da Hochschule fûr Musik und Darsellende Kunst’da opera müdürlüğü eğitimini tamamladı. Viyana Devlet Operasında, Köln Operasında, Schwetzinger Müzik Festivalinde, Stockholm Kraliyet Operasında ve Savonlinne Opera Festivalinde Müdür Yardımcısı olarak da çalıştı. Viyana’daki çalışmalarından sonra Finlandiya Yayıncılık Şirketi (Finnish Broadcasting Company) kendisine (Ralf Gothoni tarafından bestelenmiş, librettosu ise Tom Krause tarafından yazılmış olan) Hund 1993 TV-operasını yönetme fırsatını vermiştir. (Bariton Tom Krause’un seslendirdiği Schubert eseri) Winterreise 1996 adlı TV-yapımını da yönetmiştir. Eija Tolpo dramaturg ve danışman olarak Finlandiya’da Finlandiya Yayıncılık Şirketi ile yine Finlandiya Ticari MTV ve TV4 kanallarında, İsveç ve Estonya TV’lerinde çalışmıştır. TV ve opera 
çalışmalarına oyunculuk, performans, iletişim ve retorik konuları dahildir.
Tolpo, Pylkkanen’in (1996-) Wolf’s Bride, Opera Gecesi: A collection of Operas (1997), Stage Production: Motaleff’in Boundless Eros (1997), Bizet’nin Carmen (1999), yine 1999’da Janacek’in The Cunning Little Vixen, 2001’de Verdi’nin Rigoletto, 2003’de Mozart’ın Cosi van Tutte, 2006’da Britten’ın Curlew River ve 2009’da Britten’in Prodigal Son sahne oyunlarını yönetmiştir. 2011’de Domenico Cimarosa: Il Matrimonio Segreto (The Secret Marriage, Savonlinna and Detmold) oyununu yönetmiştir. Bunlardan ayrı olarak, Robert Schumann’ın Dichterliebe and Hugo Wolf’s Italienisches Liederbuch eseri gibi pek çok konseri yönetmiştir.
Eija Tolpo 30 yıl opera, drama ve anlatım eğitimi vermiştir. Öğretmenlik kariyerine Helsinki’de Sibelius Akademisi’nin opera stüdyosunda başladı. Tolpo, 2007’den beri Detmold (Almanya), Kahire (Mısır), Ankara ve İzmir (Turkiye) ve Bakü (Azerbaycan)’da Opera Master Class’lar vermiştir. 1996’dan itibaren Savonlinna Müzik Akademisinde çalışmakta ve Master Class’lar vermektedir. Halen Savonlinna Müzik Akademisi’nin opera bölümü Başkanı ve Sanat Yönetim Kurulu üyesidir.
Tolpo’ya sanata ve kültüre katkılarından dolayı Pro Musica, AVEK, Finlandiya Kültür Vakfı ve Fin Yayıncılık Şirketi Koura Vakfı tarafından çeşitli ödüller verilmiştir.
alper_kazanciogluM. Alper Kazancıoğlu
1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları -Opera Anasanat Dalı Solistlik Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Prof. Sevda Aydan tarafından asistanlığa kabul edilerek Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı’ nda Şan dersleri vermeye başladı. 1999 yılında Yüksek Lisans, 2008 yılında Sanatta Yeterlik derecelerini aynı kurumda tamamladı.
Eğitimi ve asistanlığı boyunca Prof. Sevda AYDAN, Prof. Dr. Müfit BAYRAŞA, Prof. Konstantin LISOVSKY, Necdet AYDIN, Haşim HEKİMOĞLU, Bülent ARIN gibi değerli hocalarla çalışma imkanı buldu. Ayrıca Prof. Güzin GÜREL, Paolo BALLARIN, Licinio MONTEFUSCO’ nun ustalık sınıflarına katıldı. 2002 yılında Venedik Benedetto Marcello Konservatuvarı'nın davetlisi olarak İtalya'ya gitti ve orada şan pedagogu Prof. Stella SILVA'nın derslerini takip etti. Farklı tarihlerde Venedik ve Belfort şehirlerinde Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan konserler verdi. Opera ve müzikallerde yönetmenlik yaptı. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türk Halk Müziği yarışmalarında danışma kurulu üyesi olarak jüri üyeliklerinde bulundu. Ege Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Fatih ÖĞÜT’ ün sanat danışmanı olarak; Larengoji, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Kongrelerinde Rezonans Ses Terapisi Kursları verdi. Çeşitli eğitim ve sanat kurumlarında “Ses ve Nefes teknikleri” üzerine sunumlarda bulundu.
Eğitmenliği boyunca Uluslararası ve Ulusal Sanat kurumlarında görev yapmakta olan birçok öğrenci yetiştiren sanatçı, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları-Opera Anasanat Dalı Öğretim Üyeliğinin yanı sıra Konservatuvar Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
unusan_kulogluÜnüşan Kuloğlu (Tenor)
“Siegmund rolünde Türk helden tenor Kuloğlu… Bu akşam Almanya’da görev yapan tüm Opera direktörleri bu yorumu   duymalıydı.” Opernnetz/ Aachener Zeitung
1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi D. Konservatuvarından mezun oldu. Bir çok uluslararası şan yarışmasından ödüller alan sanatçı, Madrid Kraliçe Sofia Kraliyet Yüksek Müzik Okulu “ALFREDO KRAUS” Şan Akademisi’ne burslu olarak seçildi ve çalışmalarına Prof. TOM KRAUSE ile devam etti. Ayrıca, Fedora Barbieri, Brigitt Nilsson gibi sanatçılar ile master-classlara katılmıştır. Almanya’da Regensburg Operası’nda R. Wagner’in Uçan Hollandalı operasında Erik ve Santander Akademik Müzik Festivali’nde W. A. Mozart’ın Idomeneo operasını seslendirmiş ve konser turnesi gerçekleştirmiştir. Fransa’da Christa Ludwig ve rejisör Paul Emile Deiber’in “Academie musical de Villecroze” müzik akademisindeki ustalık sınıfı çalışmalarına davet edilmiş ve akademinin iki yıl sanat bursunu almıştır. 
Almanya’nın  Bonn, Detmold, Aachen, Magdeburg, Halle, Frankfurt, Waldbühhne Berlin gibi sahnelerinde Fidelio, Rusalka, Freischütz, Tosca,  Werther,Samson Dalila, Lohengrin, Die Walküre, Parsifal, Ölü Şehir, I Pagliacci, operalarının baş tenor rollerini seslendirmiştir. Tannhäuser'i Wartburg Şatosu’nda seslendiren sanatçı Wagner operalarındaki yorumuyla dikkat çekmiştir. Ayrıca yine , 2008–2009 Sezonu’nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde R. Wagner’in Die Walküre Operası’nın Türkiye Prömiyeri konser versiyonunda Siegmund rolünü seslendiren sanatçı, Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri bünyesinde Ismaele, Dumuzi, Samson, Nef’i, Kerem, Idomoneo, Bajazet, Bacchus, Macduff, Tannhäuser, Ali Baba, Foresto, Eisenstein, Aspendos ve İzmir Uluslararsı Opera ve Bale Festivalleri’nde Uçan Hollandalı / Erik, Tannhäuser operasında Tannhäuser rolünü yorumlamıştır. 
Almanya’da Wuppertal Operası tarafından sahnelenen Ali Baba ve 40 Haramiler operasında Ali Baba rolünü seslendirmiştir. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2011 yılın en iyi erkek opera sanatçısı ödülü ve 2012 yılında Finlandiya Aslanı Devlet Nişanı almıştır. New York R. Wagner Society’nin davetlisi olarak gitmiş olduğu ABD’de bestecinin Rienzi operasını konsertant olarak yorumlayan sanatçı 30. Ankara Müzik Festivali'nde G. Mahler’in 8. Senfonisinin tenor solosunu seslendirmiştir. BIFO ve Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal yönetiminde R. Wagner’in 200. Doğum yılı çerçevesinde bestecinin Yüzük Dörtlemesi içerisinde yer alan tüm tenor soloları seslendirmiş bundan başka Saygun Eski Üslup’da Kantat, Tüzün Midas’ ın Kulakları eserlerinde yer almıştır. 
2013 Wagner Yılı çerçevesinde Bayreuth Festivalince gerçekleştirilen konsere davet edilmiş ve ayrıca Petra Lang ile Master-class çalışmasına katılmıştır. IDSO 2013-2014 ve 2014-2015 sezon açılış konserlende Gürer Aykal yönetiminde Beethoven’ın IX. Senfonisinde Tenor Solo ve Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirmiştir.
HongKong’da Die Walküre operasında Siegmund rolünü seslendiren Kuloğlu; 2015 sezonunda Almanya Mittelsäschischetheater'da ve Irina Arkhipova Krasnoyarsk Uluslararasi Festivalinde P.I. Çaykovski’nin Maça Kızı Operası’nda Hermann rolünü seslendirmiştir. Ankara DOB solist sanatçısıdır.
Düzenleyen Kurumlar
Alsancak Rotary Kulübü
İzmir Devlet Opera ve Balesi
D.E.Ü. Devlet Konservatuarı
Platin Sponsorlar
Swissôtel Büyük Efes, İzmir
ARKAS
Cangrup Sigortacılık Hizmetleri
AKS YAPI
Heraeus Tokmak A.Ş.
Yarışma TarihleriKatılım Koşulları
a) Yarışmaya Türk vatandaşları katılabilir.
b) Yarışmaya katılacak olanların müzik eğitimi veren bir yüksek öğretim kurumundan mezun veya devam ediyor olmaları gerekmektedir. Adaylar, ön eleme sırasında öğrenim durumlarını gösteren bir belge sunacaklardır.
c) Yarışma iki kategoride yapılacaktır: Genç Profesyonel ve Üniversite.
Geçmiş yarışmalarımızda "Birincilik ödülü" kazanmış olanlar bu yarışmaya tekrar katılamazlar. Geçmiş yarışmalarımızda "Birincilik Ödülü" nden başka herhangi bir ödül kazandınızsa, bu yarışmaya katılabilirsiniz. Bununla beraber, geçmiş yarışmalarımızda Üniversite Kategorisi' nde "Birincilik Ödülü" kazanan, Genç Profesyonel Kategorisi' ne katılabilir.
d) Genç Profesyonel Kategorisi: Yarışmaya katılacak olanların 21 yaşından büyük, 33 yaşından küçük olmaları gerekmektedir. Bu bölüme katılacak yarışmacılar üniversitede öğrenci olabilirler, ancak en az Lisans 3 seviyesinde olmaları gerekmektedir.
e) Üniversite Kategorisi: Yarışmaya katılacak olanlar en az 18 yaşında, fakat 28 yaşını geçmemiş olacaklardır. Bir üniversiteye devam ediyor veya kaydolmuş olmaları gerekmektedir. Bu kategoride katılacak yarışmacı, üniversitede Lisans 3'ün ötesine geçmemiş olacaktır. Bir başka deyişle, bu bölüm, Hazırlık ile Lisans 3 arasındaki üniversite öğrencileri içindir.
f) Seçici Kurul üyeleri ile onların birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar.
g) Başvuru ücreti Üniversite Kategorisi için 50 TL ve Genç Profesyonel Kategorisi için 100 TL olup, başvuruda bulunanlar bu miktarı Alsancak Rotary Derneği' nin aşağıda belirtilen hesabına yatıracaklardır.Alsancak Rotary Derneği Denizbank İzmir Subesi
TR27 0013 4000 0092 7917 000004 IBAN numaralı hesaba yatıracaklardır.
h) Katılımcılara eşlikçi sağlanacaktır. İsteyenler, masrafları kendilerince karşılanmak kaydıyla yarışmaya eşlikçileri ile katılabilirler.
i) Yarışmacılar, yarışmada seslendirecekleri eserlere ait notaları, başvuru evraklarıyla birlikte, email olarak Alsancak Rotary Kulübü'ne göndereceklerdir.Alsancak Rotary Kulubu
1379 Sokak No: 57/1-504
Alsancak – 35210 İzmir
j) Yarışmacılar, Genç Profesyonel Kategorisi:
Beş (5) arya
İtalyanca bir opera aryası, (en az biri recitativli olmak kaydıyla)
Kendi seçtikleri başka dört arya (oratoryo, opera, operet veya konser aryası – en az iki farklı dil)
Üç şarkı (2 Farklı Dil)
Bir Türk eseri hazırlamak zorundadırlar
Eserlerin orijinal dillerinde ve ezbere söylenmesi zorunludur
Finale kalınması halinde finalde söylenecek 2 adet arya isminin önceden belirtilmesi gerekmektedir
k) Yarışmacılar, Üniversite Kategorisi:
Üç (3) arya
Kendi seçtikleri arya (oratoryo, opera, operet veya konser aryası),
Üç şarkı (Herhangi dilde olabilir, bir Arie Antiche zorunludur ve eserlerden biri Türkçe olabilir) bir eserin Arie Antiche veya barok olarak hazırlanması zorunludur.  Eserlerin orijinal dillerinde ve ezbere söylenmesi zorunludur.
l) Yarışma için son başvuru tarihi, 29 Ocak 2016 Cuma saat 17:00 'dir.
 m) Başvuru Adresi:
Başvurular internet üzerinden info@alsancakrotary.org adresine yapılacaktır.
Katılımcılar, aşağıdaki belgeleri tamamlayarak başvuru adresine internet üzerinden göndereceklerdir.
Başvuru formu
1 adet fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Başvuru ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
n) Yarışmacıların gala gecesi orkestra eşliğinde icra edecekleri eserleri seçerken, teliflerini iyi araştırmaları, telifsiz eserleri seçmeleri, aksi halde doğabilecek telif ödemesinden yarışmayı düzenleyen kurumların değil, kendilerinin sorumlu olacağı hususu önemle duyurulur.
sonuçlarÖdüller
Genç Profesyonel I. 10.000 TL
Genç Profesyonel II. 5.000 TL
Genç Profesyonel III. 3.000 TL
Üniversite Kategorisi I. 2.500 TL
Üniversite Kategorisi II. 2.000 TL
Üniversite Kategorisi III. 1.500 TL
Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü
NECDET AYDIN Genç Solist Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (1.000 TL)
NECDET AYDIN Üniversite Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (500 TL)
LOGO EVETBENİM

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Berkcan Beniç/ Haber İçerik: http://gencsolist.com/anasayfa.html

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir