Ayaktakımı Arasında Maksim Gorki, İBB Şehir Tiyatroları

“Ayaktakımı Arasında”
Orhan Alkaya Rejisiyle Şehir Tiyatroları’nda
 7-17 Ekim 2015  Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

 

Şehir Tiyatroları Rus edebiyatının dev yazarı Maksim Gorki’nin önemli oyunu “Ayaktakımı Arasında”yı Orhan Alkaya rejisiyle sahneye taşıyor. Oyunun prömiyeri 7 Ekim 2015 Çarşamba günü Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde yapılacak.
 
Maksim Gorki, Çehov’un deyişiyle, “Tahrip edilmesi gereken her şeyi tahrip eden bir muhrip”ti. Çağının gerçek insan figürlerinden yola çıkarak yazdığı Ayaktakımı Arasında (Na Dne) oyunu, 1903’teki ilk sahnelenişiyle birlikte, dünya tiyatrosunun klasikleri sınıfına girdi. Farklı kesimler, farklı sınıflardan gelen ve bir toplum panoraması oluşturan karakterleri, sürüklendikleri hayatın dibinden sıyrılıp, bütün yaşantı zenginlikleriyle tiyatro sahnesinde belirdi. Devrimin ayak seslerinin duyulmaya başladığı bir tarihsel dönemeçte, “dipte”ki hayatlarına tutunmanın yolunu arayan bu insanlar, hâlâ çok tanıdık.

 
Çevirisini Koray Karasulu’nun, dramaturgluğunu Sinem Özlek’in, sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer’in ve Sırrı Topraktepe’nin, kostüm tasarımını Canan Göknil’in,  ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımı ve müziğini Uskan Çelebi’nin, koreografisini Yasemin Gezgin’in yaptığı oyunun fotoğrafları ise Ahmet Çelikbaş’a ait.
 
Oyunda; Rıdvan Çelebi, Yesim Koçak, Sirin Kılavuz, Yılmaz Meydaneri, Serdar Orçin, Ali Gökmen Altuğ, Buket Yanmaz Kubilay, Irem Erkaya, Semah Tuğsel, Kutay Kırsehirlioğlu, Ahmet Özarslan, Mehmet Avdan, Mert Tanık, Mazlum Kiper, Çaglar Polat, Tugrul Arsever, Emrah Özertem rol alıyor.
 
Oyun 7-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

“Ayaktakımı”Ayakta Alkışlandı
 
Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Ayaktakımı Arasında” ilk gösteriminde büyük ilgi gördü. Rus edebiyatının dev yazarı Maksim Gorki’nin yazdığı Orhan Alkaya’nın yönettiği oyun ayakta alkışlandı.

 
Oyun öncesinde yönetmen Orhan Alkaya sahneye çıkarak, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Şehir Tiyatroları’nın usta oyuncuları Tomris İncer ve Argun Kınal ile şair Sennur Sezer için seyirciyi saygı duruşunda bulunmaya davet etti.
 
Saygı duruşunun ardından başlayan oyun yarattığı atmosferle seyirciyi derinden etkiledi. Maksim Gorki’nin çağının gerçek insan figürlerinden yola çıkarak yazdığı Ayaktakımı Arasında oyunu, 1903’teki ilk sahnelenişiyle birlikte, dünya tiyatrosunun klasikleri sınıfına girdi. Farklı kesimler, farklı sınıflardan gelen ve bir toplum panoraması oluşturan karakterleri, sürüklendikleri hayatın dibinden sıyrılıp, bütün yaşantı zenginlikleriyle tiyatro sahnesinde belirdi. Devrimin ayak seslerinin duyulmaya başladığı bir tarihsel dönemeçte, “dipte”ki hayatlarına tutunmanın yolunu arayan bu insanlar, hâlâ çok tanıdık…

 
Oyunda; Rıdvan Çelebi, Yeşim Koçak, Sirin Kılavuz, Yılmaz Meydaneri, Serdar Orçin, Ali Gökmen Altuğ, Buket Yanmaz Kubilay, Irem Erkaya, Semah Tuğsel, Kutay Kırşehirlioğlu, Ahmet Özarslan, Mehmet Avdan, Mert Tanık, Mazlum Kiper, Çağlar Polat, Tuğrul Arsever, Emrah Özertem rolleri paylaşıyor.
 
Oyun 7-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir. 
 

İyi seyirler…
________________________________________________________
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Darülbedayi Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/sehrintiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir