Bernarda Alba nın Evi 28 Aralık ta İkincikat Karaköy de…

ernarda Alba’nın Evi” İkincikat Karaköy’de…
 

“Bernarda Alba’nın Evi”

 

 
   

 

Bernarda Alba’nın Evi” 28 Aralık’ta İkincikat Karaköy’de…
 
Sayısını anımsamadığım kadar çok kez izlediğim çeşitli "Bernarda Alba" yapımları içinde, diyebilirim ki beni en çok etkileyen, en beğendiğim, Cabaluz'un keskin tavırlı yorumu oldu.
Seçkin Selvi (Milliyet Sanat, Aralık 2012)
 
Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği; A.Turan Oflazoğlu, Hale Toledo ve Caridad Svich çevirilerinden faydalanarak Oyunbaz tarafından derlenen Bernarda Alba’nın Evi, 20. yüzyılının en büyük İspanyol şairlerinden biri olarak kabul edilen Lorca’nın öldürülmeden önce kaleme aldığı son oyun.
 
Oyun Üzerine
İspanya İç Savaşı’nda faşist rejim askerleri tarafından “eşcinsel bir komünist” olduğu gerekçesiyle infaz edilen Lorca, bu oyunda kurguladığı “ev”ile iç savaş öncesi maruz kaldığı toplumsal yapıyı adeta yeniden betimler. Bu kendi içine hapsolmuş yapıda tutkularının peşine düşenler için trajedi kaçınılmazken, arzularını dizginleyebilenler, sustukları sürece, ne kendilerini ne de düzeni tökezletirler. 
 
Evin “erkeğinin” ölümü üzerine sekiz yıl sürecek bir yas ilan eden Bernarda, beş kızını ve kendini ata ocağına hapseder. “Artık kapılardan, pencerelerden hava bile sızmayacaktır içeri”. Çünkü “dedesinin evinde de böyle olmuştur, babasının evinde de”.
 
Babaları ile birlikte diri diri gömülen bu beş “dilsiz kurbağa” için ise susmak ve beklemek dışında bir seçenek yoktur. Ne yapmaları gerektiğini bil(e)mezler,  eyleme geç(e)mezler. Yaşarken yavaş yavaş çürürler.
 
Bernarda Alba'nın Evi, insanın kendi elleriyle inşa ettiği bir cehennemin tasviridir.
 
PROGRAM
BERNARDA ALBA’NIN EVİ
 
PROGRAM
BERNARDA ALBA’NIN EVİ
 
Tarih / Saat / Yer :  11 Şubat 2014, Salı / 20:30
  İkincikat Karaköy
 
Süre   : 110 dakika / 2 Perde
 
İkincikat Karaköy Bilgi için: (544) 527 25 69
 
(Biletler İkincikat gişesi ve Biletix'te)
http://www.biletix.com/etkinlik/PTFL5/ISTANBUL/tr
 
http://www.tiyatroyunbaz.com
http://www.twitter.com/TiyatroOyunbaz
http://facebook.com/tiyatro.oyunbaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir