BİFO, BBC Proms Klasik Müzik Festivali nde büyük çoşku ile izlendi

 
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden biri kabul edilen ve 2014’te 120. yılını kutlayan BBC Proms’da müzikseverlerle buluştu. BİFO’nun Sascha Goetzel yönetiminde verdiği konserin solisti kemancı Daniel Hope oldu. Bilet satış adedi 5.751’e ulaşan konserde Saba Melikesi Belkıs ve Köçekçe eserleri büyük alkış topladı.
 
Bu yıl 70. kuruluş yıldönümünü kutlayan Borusan Holding’in 15 yıl önce kurduğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) büyük bir başarıya imza attı. BİFO, şef Sascha Goetzel’in yönetiminde BBC Proms kapsamında Londra’daki tarihi konser salonu Royal Albert Hall’da binlerce klasik müziksevere olağanüstü bir konser verdi.
 
BBC Proms dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. İlk kez 1895 yılında düzenlenen ve aralıksız olarak 120 yıldır gerçekleştirilen bu festivalde klasik müzik dünyasının önde gelen toplulukları, şefleri ve sanatçıları müzikseverlerle buluşuyor. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin izlediği festivalde yer almak, sanatçılar ve orkestralar için klasik müzik sahnesinin zirvesine çıkmak anlamına geliyor.
 
BİFO artık uluslararası klasik müzik sahnesinde
Dünyadaki benzerlerine kıyasla genç bir senfonik topluluk olan BİFO, her geçen gün pekiştirdiği başarılı performansı ile artık dünya klasik sahnesine adım atmış durumda. Bu yolda ilk büyük atılımını 2010 yılında bir başka uluslararası klasik müzik zirvesi olarak kabul edilen Salzburg Festivali’nin açılış etkinlikleri kapsamında bir konser gerçekleştirerek atan BİFO, BBC Proms’da adını dünyanın en büyük orkestraları ile aynı sıraya yazdırarak Türkiye için bir gurur kaynağı oldu.
 
BİFO’nun BBC Proms’a katılımı dolayısıyla bir açıklama yapan Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi şunları söyledi:
“BİFO, tutarlı bir şekilde her yıl çıtayı biraz daha yükselterek kültür ve sanat yaşamımıza ses getiriyor. Konserlerimize duyulan ilgi, yurtiçi ve yurtdışı basında hakkımızda çıkan yazılar, müzikseverlerden sözlü ve yazılı geri bildirimler, bizi daha da çok motive etti ve orkestramızı daha da ileri taşıyacak gücü verdi. On beş̧ yılı geride bırakıp bir olgunluk dönemine giren BİFO’nun kendini Türkiye’de kanıtladığına inanıyoruz. Artık sınırların dışına çıkma ve BİFO’yu dünya ile buluşturma vakti gelmişti. Bu yönde sürdürdüğümüz çalışmaların ilk meyvelerini de BBC Proms’a katılarak aldık. Hedefimize koyduğumuz Avrupa’da ilerlemeye devam edeceğiz.”
 
Müzik dünyası BİFO’yu ayakta alkışladı
BİFO, dünya klasik müziğinin kalbi Londra’da, Royal Albert Hall’da verdiği konser için çok özel bir repertuvar hazırladı. Kemancı Daniel Hope’un solist olarak katıldığı konser BİFO’nun Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel yönetiminde gerçekleşti.
 
Bestecileri veya yapıtlarıyla Avrupa’nın doğusuna odaklanan programda, Balakirev’in Islamey, Holst’un Beni Mora, Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü, Händel’in Solomon Uvertürü, Respighi’nin Saba Melikesi Belkıs yapıtları seslendirildi. Konserin ilk yarısında ayrıca, büyük Rus besteci Sergey Prokofyev’in torunu olan besteci, prodüktör ve DJ Gabriel Prokofyev’in BBC Proms siparişi üzerine I. Dünya Savaşı anısına bestelediği Keman Konçertosu’nun da dünya prömiyeri gerçekleştirildi ve beğeni topladı.
 
Konserde Respighi’nin eseri büyük alkış alırken orkestra yoğun ilgi üzerine Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’si ile bis yaptı. Dakikalarca ayakta alkışlanan bu son parça öncesinde konuşan şef Goetzel “BİFO, Anadolu’nun farklı illerinde yetişmiş sanatçılarından oluşan bir orkestra. Bizleri birleştiren ve bir bütün yapan bu müziği size getirdik. Müziğin her daim sınırları aşan gücüne bir kez daha şahit olduk böylece” dedi.
 
Yeni CD’nin lansmanı Londra’da yapıldı
BİFO’nun Sascha Goetzel şefliğinde kaydettiği ve orkestranın ilk uluslararası CD’si olan Respighi, Hindemith, Schmitt Ocak 2010, ikinci CD’leri Music from the Machine Age de 2012 yılı Mart’ında yayımlanarak klasik müzik eleştirmenlerinin büyük beğenisini kazanmıştı. Merakla beklenen üçüncü CD’nin lansmanıysa Londra’da BBC Proms konseri sonrası yapıldı. Şef Goetzel’e BİFO’nun yeni CD’sini imzalatmak isteyen müzikseverler uzun kuyruklar oluşturdu.
 
Avrupalı müzik otoriteleri tarafından da beğeni kazanan CD, Ağustos ayının ilk haftası satışa sunulacak.

BİFO'nun yeni CD kaydına bir ödül de, prestijli Fransız-Belçikalı klasik müzik portalı ResMusica'dan geldi.

Londres. Royal Albert Hall. 29-VII-2014. Mily Balakirev (1837-1910) : Islamey (orchestration de Sergei Lyapoubov) ; Gustav Holst (1874-1934) : Beni Mora, suite orientale pour orchestre, Op.29 ; Gabriel Prokofiev (né en 1975) : Concerto pour violon et orchestre n°1 « 1914 » ; Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) : Die Entführung aus dem Serail, ouverture ; George Frideric Haendel (1685-1759) : Solomon-l’arrivée de la reine de Saba ; Ottorino Respighi (1879-1936) : Belkis,
reine de Saba, suite orchestrale. Daniel Hope, violon ; Orchestre Philharmonique Borusan d’Istanbul, direction : Sascha Goetzel.

 

 
 
BİFO'nun BBCProms konserini dinlemek için tıklayınız. 
1.Bölüm: http://www.bbc.co.uk/programmes/b04bryvf 
2.Bölüm: http://www.bbc.co.uk/programmes/b04bryvk


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
 Alıntı:
  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası/ 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir