Bir Latin Rüzgarıydı MONİCA MOLİNA

 

Bir Latin Rüzgarıydı MONİCA MOLİNA

Hayati Asılyazıcı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu yaz festivallerinin vazgeçilmez gösteri alanı ve Açıkhava tiyatrosu olarak geçerliliğini sürdürüyor. Yaz aylarındaki gösteriler, elbette ki farklı ilgi alanları yaratıyor. Konsere, tiyatroya gitmeyenler ya da pek seyrek olarak gidenler Açıkhava gösterilerinde bu tür etkinliklerle daha çok ilgilenme olanağı buluyorlar. Örnek vermek gerekirse İspanyol sanatçı Monica Molina ile Tarkan bu yıl Avea’nın sponsorluğunda düzenlenen konserlerde ilgi odağı oldular. Tarkan bu ilgiyi başarılarından ötürü hep koruyor ve ülkemizin yurtdışında yüzünü ağartan sanatçımız oluyor.

Bir Latin ses sanatçısı olarak İspanyol Monica Molina, benzerlerinden ayırt edici özellikleri ve İstanbullu seyircilerle kurduğu iletişimle özel bir ilgi alanı yarattı. Sıcak ve kaliteli sesiyle Türk seyircisiyle çok değişik iletişim kurdu. Latin müziğinin boyutluluğu içerisinde öyle bir rüzgar estirdi ki ülkemize üçüncü gelişinde İstanbul’un dışında Antalya, Mersin, Bodrum gibi yerlerde de konserler düzenlenebilir. Özellikle Antalya ve Bodrum Monica Molina için yeni vazgeçilmez mekanlar olacaktır.

İspanyol müziğinin Akdeniz’in iklimiyle bir paralelliği oldu söylenmekle birlikte gelenekselle örtüşen ayrıcalığı başka ses renklerini yerelle evrenselliğin sentezini olağanüstü güzellikte harmanlayan müzik anlayışı kökleşmiştir. Monica Molina volümlü sesiyle Latin müziğini günümüz popuyla özdeşleştiren sanatçı. Yorumunda doğa ve sevinin insan duyarlılığını müziğiyle bütünleştiriyor. “Ben Türkiye’yi Türkler beni çok seviyor. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Orada olmak, nefes almak ayrıcalık” diyor Monica Molina.

Yeni albümü “Autorretrato”nun Avrupa turnesi kapsamında Avea 2008 Konserleri’nde inanılmaz bir başarıyla şarkılarını seslendirdi. Latin müziği geleneğinde çağcıl anlatım ve yorumuyla başarısını gösterdi. Üstelik yeni albümünün ön ve arka kapaklarında İstanbul’un fotoğraflarını kullanarak yabancı ses sanatçısı olarak bir ilki gerçekleştirdi. Doğal olarak milyonlarca satan albümün İstanbul görüntülü oluşu, Monica Molina’nın sözlerinin belgesel kanıtıdır. Yukarıda alıntıladığım iki cümlelik sözü bir dostluk söylemi diye düşünülmeli. İlgiden ötürü rastgele söylenmiş sözler değil. Bunu hangi sanatçı yapabildi? Albümü için İspanya’nın ünlü fotoğrafçısıyla İstanbul’u görüntülemesi albümü alanlar için de güzel bir anı olarak kalacak. İstanbul’u ünlü İspanyol fotoğrafçısı Javel Salas resimleriyle albüme nitelik kazandırdı.

Monica Molina, İspanya’nın efsane şarkıcısı Antonio Molina’nın kızı. Tanınmış bir İspanyol ailesi Molina’lar. Ailesinden söz açmışken kız kardeşi Angela Molina Avrupa sinemasının yakından tanıdığı ünlü bir beyazperde oyuncusu. Diğer kardeşi Micky Molina da sinema oyuncusu. Noel Molina besteci, Monica Molina’nın şarkı sözlerini yazıyor ve bestelerini yapıyor. Monica Molina tiyatro oyunculuğu da yapıyor zaman zaman. Son olarak Oscar Wilde’den uyarlanan bir oyunda oynamış.

Monica Molina her albümü ile ve “platin” satışlarıyla da geniş kitlelere ulaşabiliyor. Latin müziğinin kendine özgü yorumuyla gerçektende ünlü bir sanatçı Monica Molina.

Monica Molina

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir