Bujor Hoinic: Kamuoyuna Genel Açıklama Yazım

Bujor Hoinic:
Değerli arkadaşlarım ve takipçilerim,
son günlerde hakkımda çıkan birtakım yazıları üzülerek okudum.
 Bunun üzerine kamuoyuna genel bir açıklama yazmayı gerekli gördüm.

Öncelikle eleştiriye karşı olmadığımın altını çizmek isterim. Fakat eleştirinin üslubu önemlidir, yapıcı olması gerekir. Bu yazılarda bahsi geçen Troya operamı elbette usulünce eleştirebilirsiniz. Beğenebilirsiniz ya da beğenmeyebilirsiniz. Ancak eserim dışında “besteciliğim” tartışmaya açılmaya çalışılıyorsa, 50 yıldır icra ettiğim sanatıma dil uzatılmış demektir. Benim yapıtlarım bugüne kadar Türkiye’deki tüm opera kurumlarında, tüm senfoni orkestralarında, radyo ve televizyonlarda defalarca icra edilmiş ve yayınlanmıştır. Troya operası da her temsilde kapalı gişe oynamıştır. Elbette ki bunlar birer kriterdir ve bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca 35 senedir eserlerimle beraber gerek orkestra şefliğim, gerekse yetiştirdiğim öğrencilerimin Türkiye’nin müzikal ve sanatsal hayatına katkısı ortadadır. 

Ne yazık ki operanın iç işleyişindeki idari ve yönetimsel kararlar ile benim ismim de bağdaştırılmaya çalışılmaktadır. Konumum ve pozisyonum itibariyle bu yapı içerisinde değilim. Besteci kimliğim kurumun idari işleyişinden tamamıyla bağımsız olmuştur. Kurumlarda eserlerimin icra edilmiş olması ise başka bir konudur. 
Amacım kendimi savunmak ya da eleştirilere cevap vermek değil, kendimi ifade etmektir. Anlayışınıza teşekkür eder, hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.Sayfa Düzeni Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Bujor Hoinic facebook sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir