CHP’de KÖŞE KAPTIRMAMACA oyunu OYNANIYOR

 

iZMİR KONG.

Chp’de Büyük Kurultay’a haftalar kala, kongreler hiç olmadığı kadar olaylı geçiyor.

Son olaylı kongre, 20 Aralık 2015 pazar günü İzmir’de yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun İzmir’in ilçelerine, hatta mahallelerine kadar uzanan elleri bu defa da, il kongresinde  ortalığı birbirine kattı ve genel merkez’in dolayısıyla da, Kılıçdaroğlu’nun kontenjanıyla İzmir’den milletvekili seçilen Tuncay Özkan’a bile dokundu…

“İzmir Azizdir, Azizi Kalacak” sloganıyla yıllardır İzmirlileri kandıranlar, yine ayni sloganla bu kez il kongresinde İzmir Milletvekili Özkan’ın üzerine yürüdü. Bu görüntü Chp’nin İzmir İl teşkilatına da, “İzmir Azizdir, Azizi Kalacak” sözleriyle İzmirlilerin gözünde fazlasıyla yüceltilen Kocaoğlu’na yakışmadı…

Bu tartışmalar; Chp’nin  ocak ayında gerçekleşecek Büyük Kurultay’ında, bugünkü yönetim yapısını yeniden göreve getirecek delegelerin, genel başkan, milletvekilleri ve belediye başkanları eliyle dizayn edildiğini, il başkanlıklarına yönetime yakın olan kişilerin getirilmesine çalışıldığını gösteriyor…

2000 yılında CHP İzmir İl Başkanlığı’na seçilen Alaaddin Yüksel, 2 dönem üst üste bu görevi yürüttükten sonra, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İzmir Milletvekili olmuştu.  7 Haziran  2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde tekrar aday olmayan Yüksel, Parti Meclisi Üyesi görevini sürdürmekteyken, İzmir İl Kongresine çok az bir zaman kala, il başkanlığına adaylığını koyarak, 20 Aralık 2015’te tekrar CHP il başkanı seçildi.

Çocukluğumuzda bir oyun oynardık “köşe kapmaca oyunu” hatırladınız değil mi?…     İşte İzmir İl Kongresinde yaşananlar bu oyuna benziyor ama iki farkla, birincisi oyunu kuranlar çocuk değil koca koca adamlar, ikincisi de, oyunun adı “köşe kapmaca” değil, “köşeleri kaptırmamaca”..

O köşeler öyle kıymetli ki, Yeni Chp’liler  o köşeleri kaptırmamak için, her şeye razılar. Milletvekilliğinden il başkanlığına gerilemek hiç önemli değil. İl başkanlığı emin ellerde olsun yeter. Çünkü bugün tenzili rütbe gibi görünen bu durum, ileriye dönük bir yatırımdır..

2019 yılında, hem genel hem de, yerel seçimler var..İlk akla gelen2019 da Aziz Kocaoğlu İzmir milletvekili olur,  İl Başkanı Alaaddin Yüksel de, Büyükşehir Belediye başkanı..Böylelikle, belediye başkasına kaptırılmaz, il başkanlığına da genel merkez, yönetime yakın birisini ayarlar nasılsa..Zaten ilçe başkanlıkları, yönetim kurulları ve mahalleler, milletvekillerinin ve il başkanlarının eliyle her daim genel merkezin kontrolü altındadır.

Türkiye’de at izi it izne karışmış durumda, halk “memlekette ileri demokrasi var” diye kandırılırken, Chp üyeleri ve seçmenleri de, genel merkez yönetimi tarafından “parti içi demokrasi var” ,“ ön seçim var”sözleriyle uyutulmaya devam edilmektedir..

1 Kasım genel seçimlerinden bugüne, Chp’de gerçekleşen kongreler sürecine bakarak, önümüzdeki kurultay’ın  Chp’ye hiçbir şey kazandırmayacağını söyleyebiliriz. Ankara ve İstanbul İl Kongreleri de daha şimdiden olaylı geçeceğe benziyor..

Bu nedenle İstanbul Baro Başkanı Prof.Dr. Ümit Kocasakal’ın 12 Kasım 2015 tarihinde kamuoyuna yaptığı açıklama, her geçen gün daha büyük anlam kazanmaktadır. Kocasakal’ın şu sözlerini anımsayalım;

Cumhuriyetle yaşıt, ilkeleri belli bu köklü parti için önerilecek kavram asla “Yeni CHP” olamaz. Bu açıdan kullanılabilecek olan ifadekimliğini, özünü, kuruluş değerlerini koruyarak günün şartlarına göre kendisini uyarlayacak, hafızasını ve birikimli, emektar kadrolarını yitirmeden yeni yüzlerle ve gençlerle tazelenecek“Yenilenmiş”, “Tazelenmiş” CHP” dir ”

Bir de İzmir İl Kongresinde yaşananlara bakalım;

 1974 yılında Chp gençlik kollarında ve Salihli İlçe yönetiminde göreve başlamış olan Alaaddin Yüksel’in, parti içinde ilerleyerek hemen her kademede yer almasına, milletvekili seçilmesine ve parti meclisi üyeliği yapmış olmasına rağmen ( hatta bu görevi devam etmekte iken) tekrar ortaya atılarak, yeni taze genç yüzlerin önünü kesmesine ne diyelim?

İki dönem İzmir İl Başkanlığı yapmış olan Alaaddin Yüksel’inİzmir’e katabileceği ne kalmış olabilir ki?.. Köşeyi kaptırmamaca oyununu kazanmaktan başka?

 Genel Merkez Yönetimi şunu bilmelidirler kioynanan oyunları üyeler görüyor ve unutmuyor. Her üyenin etki alanı içinde olan Chp seçmeni de, giderek genişleyen halkalar halinde bu oyunları görüyor, duyuyor ve duyuruyor…

Chp İzmir seçmeni bu yapılanların cevabını, bugün yönetime duyuramasa da, oy sandığı önüne koyulduğunda verecektir.

 “Aman susun, şimdi seçim var konuşmayın, oylar bölünmesin masalı” bitti artık.

Engin Demirkollu Sarıkartal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir