ÇOCUKLARA ÖZEL TİYATRO FESTİVALİ

ÇOCUKLARA ÖZEL TİYATRO FESTİVALİ

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başlıyor”
24-29 Nisan 2014

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı bu sezon 10’uncusunu düzenleyeceği “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” ile kutlayacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 24-29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da kutlanacak olan festival ile tiyatro sanatına katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip etmek amaçlanıyor.

Festival, 24 Nisan Perşembe günü saat 11.00’de konuk tiyatro grupları, Devlet Tiyatroları sanatçıları, yöneticileri, basın mensupları ve farklı okullardan gelen yüzlerce minik sanatseverin Anıtkabir’i ziyareti ve saygı duruşu ile başlayacak.

Binlerce küçük hanım ve küçük bey’in izleyeceği festivalde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yakutistan, İtalya, Hırvatistan, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Fransa ve Almanya’dan 13 yabancı grup ve Türkiye’den 9 yerli grup, 8 farklı sahnede 79 temsil verecek.

Devlet Tiyatrolarından yedi oyunun sahneleneceği festivalde on üçü yabancı, biri şehir tiyatrosu ve üçü özel tiyatro olmak üzere toplam 24 farklı oyun minik tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Küçük Prenses” ve “Blee”

Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600'üncü yıldönümü dolayısıyla Ankara'ya gelecek olan Krakow Maska Kukla Tiyatrosu da çocuklara sürprizli bir festival programı hazırladı.

27 ve 28 Nisan tarihlerinde Krakow Maska Kukla Tiyatrosu, “Küçük Prenses” ve “Blee” adlı oyunları sergileyecek.

Gösterimlerin ardından Leh konuklar, çocuklara sanatı ve tiyatroyu sevdirmeye yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirecek ve bir de sergi düzenleyecek.

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

HABER KAYNAK: DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDRLÜK
Telefon:(+90 312) 309 39 20 @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19 twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/ https://www.facebook.com/devlettiyatrolari
bilet@istdt.gov.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir