Devlet Tiyatroları, 13. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

DEVLET TİYATROLARI’NDA FESTİVAL HEYECANI

“Devlet Tiyatroları, 13. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı”

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” kortej yürüyüşüyle başladı. Beşyol mevkiinde başlayan ve Van Devlet Tiyatrosu Sanat Çadırı önünde son bulan kortej yürüyüşüne, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kortej yürüyüşünün ardından Sanat Çadırı’nda yapılan gösterilerle çocuklar eğlence dolu anlar yaşadı. Buradaki açılış töreninde konuşan Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, Van Devlet Tiyatrosu’nun çocuklar için önemine dikkat çekerek, ”Genç oyuncu arkadaşlarımız okullara gidiyorlar, sizlerle beraber oluyorlar, sizlerle çalışıyorlar. Ne mutlu size “13. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”ni kutluyoruz ve sizler bu şenlikle büyüyorsunuz” dedi.

“Tiyatronun Dili Barış Dilidir”

Mustafa Kurt, bölgede oluşan huzur ve mutluluk ortamının birlik ve beraberlikle pekiştiği zaman bu coşkunun daha da artacağını belirterek; “Şunu unutmayın: Tiyatronun dili barış dilidir, o yüzden ne mutlu siz çocuk ve gençlere ne mutlu Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarına ve Van halkına” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından minik tiyatroseverler şenlik kapsamında sahnelenen Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Neşesaçan”ı izledi.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği 6 Mayıs Salı günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA
Telefon:(+90 312) 309 39 20 @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19 twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/ https://www.facebook.com/devlettiyatrolari
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir