Devlet Tiyatroları, Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor 17 – 27 Mayıs 2016)

Logo DT

ANTALYA’DA “BOLLYWOOD” RÜZGARI ESECEK

Devlet Tiyatroları, Antalya 7. Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor

17 – 27 Mayıs 2016)

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” bu yıl 7’nci kez tiyatroseverler için perde açacak.

17-27 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek festivalin açılışını Hindistan’dan Taj Express grubu, ‘Bollywood Müzikali’ ile yapacak.

Türkiye’de daha önce de gösteriler düzenleyen ve geçtiğimiz yıl da Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılışını gerçekleştiren grup, yoğun istek üzerine tekrar Antalya’ya geliyor.

Antalya Fes.Hndstan DT Fes.

            Adını 1964 yılından bu yana Hindistan'da yolcu taşıyan ünlü Taj Express treninden alan topluluk, "Bollywood Müzikali" ile Bollywood'un komedi, gerilim, aşk, aksiyon gibi renkli öğelerini Türkiye'ye taşıyacak.

  Bollywood sinemasının kendine has öyküleri ve danslarından esinlenen müzikal, Antalyalı sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Bu yıl da birbirinden eşsiz oyunların yer aldığı festivalde, Türkiye’den ve yurt dışından 5’er tiyatro topluluğu 11 farklı oyun sergileyecek.

Ankara, İstanbul, Adana, Van ve Antalya Devlet Tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için Hindistan, Ukrayna, İspanya, Fransa ve Almanya’dan seçkin tiyatro grupları da Antalya’ya geliyor.

Antalya Fes. İspanya

Festival kapsamında İspanya’dan Yllana, ‘Simsarlar’ adlı oyunla iş dünyasının, güç, şatafat, lüks, narsizm ve statü gibi öğelerini mizahi bir yaklaşımla seyirciyi de oyuna dahil ederek sahneleyecek. Oyun, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Salon’da izlenebilecek.

Familie Floez - Hotel Paradisowww.floez.net
Familie Floez – Hotel Paradisowww.floez.net

Almanya’dan Familie Flöz, Michael Vogel’in yazıp yönettiği sözsüz maske tiyatrosu, ‘Hotel Paradiso’yu izleyicilerle buluşturacak. Tek bir suratla birden fazla duyguyu ifade eden maske tasarımları izleyenleri hem güldürecek hem de gözyaşlarına boğacak. Oyun, 20 ve 21 Mayıs tarihlerinde saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Salon’da beğeniye sunulacak.

Antalya Fes.DT Ukrayna

Ukrayna’dan gelecek Nikolayev Akademik Rus Dram Tiyatrosu da N.V. Gogol’un yazdığı, V. Pleşak ve O. Yernev’in oyunlaştırdığı ve Vitaliy Manjeli’nin yönettiği ‘Müfettiş’ oyununu sahneleyecek. Gogol’un klasikleşmiş ölümsüz eseri olan ve bürokrasiyi eleştiren müzikli komedi 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi Büyük Salon’da görülebilecek.

Antalya Tiy Fes. Fransa

Charlie Chaplin’in çılgınlığını, Laurel ve Hardy’nin komikliğini ve Shakespeare’in tragedyacılığını bir oyunda buluşturan Fransız Theatre Fools and Feathers grubu ‘İki Kafadarın Trajikomik Hikayesi’yle 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Salon’da izlenebilecek.

Festival kapsamında 6 atölye çalışması da tiyatroseverler ile buluşacak. İspanya’dan Tatiana Garrido, ‘Flamenko Dansı ve Perküsyon’, ABD’den Prof.Dr. Santon Davis ‘Aktör İçin Ses: Özgürlük, Odaklama ve Güç’ ve ‘Sahne Dövüşlerinde Yakın Temas Doğaçlaması’, Fransa’dan Sophie Brech ve Louis Fortier ‘Trajikomik Soytarılar ve Oyunculuk Sanatı’, Türkiye’den Ali Meriç ‘Karagöz Yapım ve Oynatımı’ ve Almanya’dan Sebastian Kautz ve Frederik Rohn ‘Familie Flöz Maskeleri’ atölye çalışmalarını Haşim İşcan Kültür Merkezi Prova Salonları’nda gerçekleştirecek.

Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali ile Türkiye’nin tarihi ve sanatsal özelliklerini uluslararası bir platformda paylaşmayı hedeflerken, geride bıraktığı 6 yılda 31 ülkeye ev sahipliği yaparak 60 farklı oyun ve 129 temsil ile 74 bin seyirciye ulaştı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
Tel    :  0 312 309 39 20
Faks :  0 312 311 95 19
DT Genel Müdürlüğü

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir