DEVLET TİYATROLARI NDAN ARKA ARKAYA PRÖMİYERLER

DEVLET TİYATROLARI’NDAN
ARKA ARKAYA PRÖMİYERLER

   

Devlet Tiyatroları Aralık ayında da prömiyerlerine hız kesmeden devam ediyor. İstanbul ve Van Devlet Tiyatrosu 2 yeni oyunu seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.


"Kalpak" Ankara Devlet Tiyatroları

Vera Kissel’ın yazdığı, Yücel Erten’in dilimize çevirdiği ve Ali Atilla Şendil’in yönettiği “KALPAK” 10 Aralık Salı günü İstanbul Küçük Sahne’de prömiyer yapacak ve 11 – 22 Aralık tarihleri arasında seyircilerimiz tarafından izlenebilecek. Dekor tasarımı Behlüldane Tor’a, kostüm tasarımı Sena Pınar Sum’a, ışık tasarımı Önder Ay’a, besteleri Hakan Ateş’e ait olan oyunda, Mine Tüfekçioğlu, İpek Büyükakın, Kutay Şahin, Mehlika Balkan, Sevinç Erol, Suna Selen, Tuba Karabey ve İdil Arıkan rol alıyorlar.

“İkinci Dünya Savaşı’nın son günleri, Almanya’nın mağlubiyetinin belirginleşmeye başladığı zamanlarda, Elsbeth, evine sığınan bir Rus  askeri olan Kalpak’ı saklamaktadır. Birlikte geçirilen vakitler, savaşın acı yüzüyle birleştiğinde, Elsbeth ve Kalpak’ın birbirleriyle ilişkileri enteresan bir evrim geçirecektir. Savaş, yalnızca düşman iki taraf arasında verilmez şüphesiz. Asıl savaş insanın, özellikle de bir kadının kendisiyle verdiği savaştır.”

Van Devlet Tiyatrosu’nun 12 Aralık Perşembe günü prömiyer yapacak olan oyunu “Ayı / Teklif” Van Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sahnelenecek. Anton Çehov’un yazdığı, Yılmaz Gruda’nın dilimize çevirdiği ve Metin Oyman’ın rejisörlüğünü yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı Deniz Dönmez’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, besteleri Mehmet Mekkin’e ait. Edip Kamacı, Tolga Gülcüler, Zeynep Yalçın ve Gül Urgan’ın rol aldığı oyun; 13, 14, 19, 20 ve 21 Aralık tarihlerinde seyircilerimiz tarafından izlenebilecek.

Yönetmen Metin Oyman oyunu şöyle anlatıyor: “Dünyanın en eski çatışmasıdır; kadın – erkek çatışması. Yaradılıştan bugüne sürüp gider… 1800'lerin sonunda usta kalem Anton Çehov tarafından yazılan bu iki kısa oyun, bu nedenle sık sık seyirciyle buluşur. Çehov, bu iki oyunu ''şaka'' diye tanımlar… Bence de doğrudur bu ifade, zira çatışmalardan tezatlardan ''mizah'' ortaya çıkar. Van Devlet Tiyatrosu’nun şartları zor sahnesinde, yürekleri sevgi ve azimle dolu sanatçı ve çalışanlarıyla beraber bu iki oyunu, bu iki şakayı, tüm ciddiyetimiz, tüm samimiyetimizle bir kez daha-şaka yapmadan-sunuyoruz.”
 

DEVLET TİYATROLARI PROGRAM:

 
HABER KAYNAK:
Devlet TiyatrolarıGenel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
06050 Ulus/ANKARA Tel: 0312 309 39 20 Tel-Fax: 0312 311 95 19 e-mail: basin@dtgm.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir