Dilek Özmen Resim Sergisi: Dişil Söylemler, Ziraat Sanat Galerisi


 

 DİLEK ÖZMEN RESİM SERGİSİ

 “Dişil Söylemler”

20 Şubat – 09 Mart 2012 

ZİRAAT BANKASI TÜNEL SANAT GALERİSİ (ALT SALON)
 

          Uluslararası resim sanatçısı Dilek Özmen, “Dişil Söylemler” başlıklı 19. kişisel resim sergisiyle Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi Alt Salon’da İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. 9 Mart’a kadar devam edecek olan sergi, 20 Şubat 2012 pazartesi günü saat 18:00’de açılıyor.      

         1992 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olansanatçı, yurtiçinde 17, yurtdışında (Almanya'da) 1 solo sergi açtı. 2011 yılında; Rusya'da Moskova’da “Yin-Yang”, Miami’de Amerikan Müzesi'nde "Sanatta Kadın”, İtalya'da Primo Piano LivinGallery'de  Arachne”VII. Sanatta Kadınların Şovu", 2010 yılında; Amerika'da Las Vegas’da- Art District Galeri Dünya Sanat Fuarı, yine Las Vegas’da, Place Galeri- WAF Expo, New York'da Broadway Galeri'de Art 2010 “Global Sanat Perspektifleri”, 2009 yılında; Avusturya'da Bashimi Sanat Evi, Salzburg Galeri’de “Soyut Resimler”, Çin'de Pekin Galeri'de Ny Sanat “Kağıt İşler” , NewYork'da Broadway Galeri'de “Politikalar, Pratikler ve Duygular”, İtalya'da San Lucia-Belvedere Sarayı’nda Spazio-Tempo" İnsan Hakları", İtalya'da New York Sanat Pavyonu'yla  53. Venedik Bienali, Amerika'da Kaliforniya’da Dünya Sanat Fuarı’09  gibi Yurtiçinde 17, yurtdışında (Almanya'da) 1 solo sergi açtı. 2009 yılında New York Sanat tarafından üç ay ard arda ayın sanatçısı seçildi. 2011 yılında; Moskova-Rusya'da “Yin-Yang”, Amerikan Müzesi'nde "Sanatta Kadın”, Primo Piano LivinGallery'de İtalya'da Arachne”VII. Sanatta Kadınların Şovu", 2010 yılında; Las Vegas-Amerika'da Art District Galeri Dünya Sanat Fuarı, Las Vegas, Place Galeri-Amerika'da WAF Expo, New York-Amerika'da Broadway Galeri'de Art 2010 “Global Sanat Perspektifleri”, 2009 yılında; Bashimi Sanat Evi, Salzburg Galeri- Avusturya'da “Soyut Resimler”, Çin'de Pekin Galeri'de Ny Sanat “Kağıt İşler” , NewYork-Amerika'da Broadway Galeri'de “Politikalar, Pratikler ve Duygular”, San Lucia-Belvedere Sarayı- İtalya'da, Spazio-Tempo" İnsan Hakları", New York Sanat Pavyonu'yla İtalya'da 53. Venedik Bienali, Kaliforniya- Amerika'da Dünya Sanat Fuarı’09, WAF- Büyük Sanat Salon, 2008 yılında; Nightingale Gallery -Amerika'da Oregon Uluslararası InkSpot Özgün Baskı, D’Art Gallery, Aiud- Romanya'da "II. Uluslararası Grafik Sanatlar Bienali“, Sofya – Bulgaristan“7. Lessedra Uluslararası Mini Print”, 2007 yılında; Sofya – Bulgaristan'da “6. Lessedra Uluslararası Mini Print” Sergisi, 2005 yılında; Çin'de“China LM Karikatür Yarışması” sergilerine katıldı.sergilerde yer aldı. Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı UNESCO AIAP Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir. 

          Sanatçı bu sergisinde; “Yalnız Kadın” “İkilemler”, “Benliksel İzler” serilerinden resimlerine dair örnekleri ve son dönem çalışmalarını izleyici karşısına çıkarıyor. Amerikalı sanat eleştirmeni Suzie Walshe, New York Sanat Dergisi’nin “Kış 2010” sayısında sanatçı için şunları söylüyor: “Eşsiz bir içsel kuvvete sahip olan Dilek Özmen’in resimlerinde sanatçının vizyonu ve mecazi becerisi ile tuvale boyadığı yağlıboya  figürlerdeki başarısı birleştiğinde ortaya çıkan  biçimler ve kompozisyonlar sanatçının özenini, titiz çalışma tarzını vurguluyor. Ressamın tabloları izleyiciyi bir bulut gibi sararak bizi bilinçli olarak bilinçaltımızla buluşturuyor. Bu özgün resimler; bizleri şimdiye kadarki bildiklerimizi ve günlük deneyimlerimizi aşmak için davet ediyor. Özmen’in olağandışı resimleri; grafiksel unsurları ağır basan tarihsel ve romantik bir estetiği icat ediyor ve bunun sonucunda ortaya çıkan bu yeni kişiliği sergiliyor.”

           Dilek Özmen “Dişil Söylemler” başlıklı sergisini şöyle tanımlıyor: Resimlerimin, konuşma etkinliğine benzemesi  Hélène Cixous’un da ele aldığı gibi, dişil ifadenin karakteristiğidir. Burada ses  kadınlara özgü müzikten ileri gelir, ki bu da “sevginin ilk nesnesinden gelen müzik“tir. Bu aşamada ses ya da konuşma, bilinçdışına yakınlığı noktasında önemlidir ve artık “dişil ifade” fazlasıyla sese benzer ya da sese yakındır.  Aslında, kadın düşünmekte olduğu şeyi bedensel olarak maddeye dönüştürmüş ve onu bedeniyle imlemiştir. Bir anlamda, söylemekte olduğu şeyi kaydetmektedir. Çünkü güdülerinden konuşmadaki denetimsiz ve coşkulu rolü esirgemez. Konuşması, “kuramsal” olduğunda bile, asla basit, çizgisel veya “nesneleşmiş”, genel nitelikli değildir; öyküsünü tarihe dönüştürür. Dişilliğin öznel ve kollektif düzeylerini kurgulamak, homojenleşmeye karşı farklılığı korumak, pek çok değişik toplumsal baskı türlerine karşı direniş göstermek  figürlerimin en önemli özellikleridir.

            Sanat tarihçi  Sevil Dolmacı sanatçının resimleri için şunları söylüyor; Dilek Özmen resimlerinde önemli nokta özellikle Irigaray’ın ifade ettiği gibi “kadın gibi konuşmak” ve “kadın olarak konuşmak” konularıdır. Burada sanatçı kadın olarak konuşur, çalışma ise kadın gibi konuşmaktadır. Peki bu kavramlar ne anlama gelmektedir? “Kadın olarak konuşmak”, mevcut durum içerisinde hem bir psikolojik konumlanışı hem de toplumsal bir konumlanışı işaret eder. Bundan farklı olarak “kadın gibi konuşmak” ise anlamın anlaşılmazlığına ve çoğulluğuna, doğruluk ve bilginin kontrol edilemezliğine, perspektif çoğulluğuna açık olmak an
lamına gelmektedir, yani erkek dil´in her zaman engellemeye, ortadan kaldırmaya, bastırmaya yöneldiği niteliklerdir. Kavramların tablolara, çizgilere, renklere de taşındığı güncel çalışmalardandır Özmen kadınları…

Dilek Özmen
Dilek Özmen

 

DİLEK ÖZMEN ÖZGEÇMİŞ :
 
 
          1970 yılında Bartın’da doğdu.
          1992 ‘de Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu.         Yurtiçinde17, yurtdışında (Almanya’da) 1 kişisel sergi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında (Bulgaristan, Romanya, Amerika, İtalya, Avusturya, Çin ve Rusya olmak üzere) 60 karma sergide yer aldı.
         Ziraat Bankası, Vakıfbank, Bakırköy Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Bolu Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bartın Tenis İhtisas Kulübü, Kastamonu Valiliği, Antalya Sanatçılar Derneği, Ereğli Sanat Kurumu, Zonguldak Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  World Art Foundation (WAF), Caserta Müzesi, New York Sanat ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır.
           Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren Dilek Özmen, Unesco (AİAP) Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir.
 
ÖDÜL VE SERGİLENMELER
 
           2009 – Ege Hasta Derneği V. Uluslararası Resim Yarışması, Sergilenmeye Değer
            2007Art Academy Resim Yarışması,  2.’lik Ödülü
2006 – Art Academy Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü
2005 -“China LM” Karikatür Yarışması, Liyakat Ödülü
           1997 – Aker Desen yarışması,   Mansiyon
 
     YER ALDIĞI KATALOG VE DERGİLER
 
            2011-Amerikan Müzesi “Sanatta Kadın” Sergi Kataloğu
            2010- Bachmodern Project Sergi Kataloğu
            2010-“Portakal Çiçeği II.Uluslararası Sanat Kolonisi Sergi Kataloğu
            2010-Visual ARTBEAT Dergisi “4. Sayı”
            2010- Pamukkale Üniversitesi II. Sanat Buluşması Kataloğu
            2010- Saküder Resim Sergisi Kataloğu
            2009 – New York Sanat Dergisi “Kış 2009”
            2009 – New York Sanat Dergisi “Sonbahar 2009”
            2009 – Artist Actual Dergisi “Temmuz-Ağustos 2009”
            2009 – New York Sanat Dergisi “Yaz 2009”
            2009 – V. Uluslararası “Diyabet” Konulu Resim Yarışması Kataloğu
            2008 – "Inter-Art” II. Uluslararası Grafik Sanatlar Bienali Kataloğu
            2008 –“7. Lessedra” Uluslar arası Özgün Baskı Sergisi Kataloğu
            2008 –  Womag Görsel Sanatlar Dergisi
            2007 – “Akdenizlilik ve Gurbet Sergisi, Tüyap 17. İstanbul Sanat Fuarı Kataloğu
            2007 –  TÜKİD “Karikatürlerle Kırtasiye” Albümü
            2007 – “Artvisit” Sanatçı Kataloğu
            2007– “6. Lessedra  Uluslararası Mini Print”  Sergisi Kataloğu
2006 – “Uluslararası Kervansaray Buluşması II” Melita’dan Battalgazi’ye Kataloğu
2006 -“ Saküder I. Kuruluş Yıldönümü Resim Sergisi Kataloğu
2005 – “China LM Karikatür Yarışması”Albümü
1991 – “ Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” Albümü
 
 
 KİŞİSEL SERGİLER
 
            2012- Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi-İstanbul (20 Şubat-9 Mart)
            2010- R.D.Art Galeri -Ankara
            2010 – Marziart Galeri, Hamburg-Almanya
            2009 -“Benliksel İzler” İspirtohane Kültür Merkezi Sanat Galerisi – İstanbul
            2008 – Rahmi Pehlivanlı Anma Günleri, Kültür Merkezi Sergi Salonu-Kırıkkale
            2008 -AKM Sanat Galerileri -İstanbul
            2008 -”Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi – Kocaeli
2007 – Müze Sergi Salonu – Amasra
2006 – Aladoğan Art Gallery  – İstanbul
2006 – “İkilemler” Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi– Bolu
2006 – Ansan Sanat Galerisi – Antalya
2005 – Abdi İpekçi Sergi Salonu – Kdz Ereğli
2005 – Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi  – Ankara
2005 – Kütüphane Sergi Salonu – Bartın
2004 – Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi – Kastamonu
2003 – Ziraat Bankası Kızıltan Ulukavak Sergi Salonu – Safranbolu
2003 – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi –Zonguldak
2001- Vakıfbank Sanat Galerisi – Bartın
2000 – Bilkent Center Cinemax – Ankara
 
  KARMA SERGİLER
 
           2011- Bilim Sanat Merkezi-Bartın
           2011- İfas Uluslararası Sergi, Selçuk Üniversitesi- Konya
           2011-“Yin-Yang” Çağdaş Sanat ve Tarih Müzesi, Moskova-Rusya
         &n
bsp; 2011-“Ucube-Ebucu”,Tepebaşı Belediyesi Sergi Salonu-Eskişehir
           2011- “Sanatta Kadın Sergisi”, Amerikan Müzesi, Miami, Florida- Amerika
           2011-“Arachne”VII. Sanatta Kadınların Şovu Sergisi,PrimoPiano Galeri, Lecce-İtalya
           2011-”Kadına Yönelik Şiddet Sergisi”, UPSD Sanat Galerisi-İstanbul
           2010-“Portakal Çiçeği II. Uluslararası Sanat Kolonisi Sergisi, CRR-İstanbul
           2010- Art District Galeri, Las Vegas-Amerika
           2010- WAF Expo Las Vegas, Place Galeri-Amerika
           2010-“Kadın Sanatçılar Karma Sergisi” Yazıcıoğlu Kültür Merkezi-Aydın
           2010-“Kadınlar Her Yerde” Belediye Eski Hizmet Binası-Bartın
           2010- Pamukkale Üniversitesi II. Sanat Buluşması-Denizli
           2010- Saküder Resim Sergisi, Çağdaş Sanatlar Merkezi-Ankara
           2010- Art 2010 “Global Sanat Perspektifleri”, Broadway Galeri, New York-Amerika
           2009-“Soyut Resimler Sergisi, Bahsimi Sanat Evi, Salzburg Galeri- Avusturya
           2009- 19. İstanbul Sanat Fuarı, Genç Sanat Standı, Tüyap- İstanbul
           2009- “Cumhuriyet Kadınları” Resim Sergisi, Bakırköy Sanat Merkezi- İstanbul
           2009- “Politikalar, Pratikler ve Duygular” Broadway Galeri, NewYork-Amerika
           2009- Spazio-Tempo"İnsan Hakları"Sergisi San Lucia-Belvedere Sarayı- İtalya    
           2009- “Küçük İşler” Çağdaş Sanatlar Galerisi- İstanbul
           2009- “Yaz Karması/4” Cihangir Sanat- İstanbul
           2009- 53. Venedik Bienali New York Sanat Pavyonu – İtalya
           2009- Dünya Sanat Fuarı’09, Kaliforniya- Amerika
           2009- WAF- Büyük Sanat Salonu, Kaliforniya- Amerika
           2009- SESAN “Sanat ve Kadın”, Değirmenönü Kültür Merkezi-Antalya
           2009- Galeri Sevart “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Resim Sergisi, Akmerkez-İstanbul
           2009-“V. Uluslararası Diyabet” Konulu Resim Yarışması Sergisi, AKM-İzmir
           2008-Oregon Uluslararası InkSpot Özgün Baskı Sergisi” Nightingale Galeri -Amerika
           2008 – "Gülümseten Paletler" Sergisi, Harbiye Askeri Müze-İstanbul
           2008 – "II.Uluslararası Grafik Sanatlar Bienali“ D’Art Gallery, Aiud- Romanya
           2008 – 7. Lessedra Uluslararası Mini Print Sergisi, Sofya – Bulgaristan
           2008 – “Düş ve Gerçek” Abra Sanat Galerisi -İstanbul
           2008 – “Karikatürlerle Kırtasiye ”Nezih Danyal Karikatür Vakfı Galerisi
           2007 – “Akdenizlilik ve Gurbet Sergisi, Tüyap 17. İstanbul Sanat Fuarı
           2007 – "Mutluluğun Resmi" Çekirdek Sanat Atölyesi -İstanbul
           2007 -"Üye Sergileri-I" Çekirdek Sanat Atölyesi -İstanbul
           2007 – “Eflatun Galeri”, Kaş – Antalya
           2007- “ İçtenlik” Abra Sanat Galerisi -İstanbul
2007 – Art Academy Resim Yarışması Sanal Sergisi
2007– “6. Lessedra  Uluslararası Mini Print”  Sergisi, Sofya-Bulgaristan
2007 22. Karikatür Yarışması Sergisi – Burdur Müzesi
2007 -“ Karikatürlerle Kırtasiye Dünyası” Sergisi-CNR-İstanbul
2007 -“15 Sanatçı 45 Eser” Çekirdek Sanat Atölyesi-İstanbul
2007 – “86 Kadın 86 Yapıt” Çekirdek Sanat Atölyesi-İstanbul
2007  -“Van Gogh Yorumları Sergisi”-Çekirdek Sanat Atölyesi-İstanbul
2006  – “Saküder Yeni Yıl Sergisi”-Hazine Müsteşarlığı Sanat Galerisi-Ankara
2006  – “Uluslararası Kervansaray Buluşması II” ,Battalgazi- Malatya
2006  -“ Saküder 1. Kuruluş Yıldönümü Sergisi”Çağdaş Sanatlar Merkezi –Ankara
2006  – “ Art Academy Resim Yarışması” Sanal Sergisi
2006  –  Portreler  “Uluslararası Mail Art Sergisi”  Bahariye Sanat Galerisi – İstanbul
2006 –   “Kadınlarla Rengahenk “ İl Halk Kütüphanesi Sergi Salonu – Bartın
2006 – “69 Kadın 69 Yapıt” Çekirdek Sanat Atölyesi  – İstanbul
2005 – “ China LM Karikatür Yarışması” Sergisi- Çin
2005  –  “24 Kasım Resim Öğretmenleri Sergisi” Kütüphane Sergi Salonu– Bartın
2004 – “24 Kasım Resim Öğretmenleri Sergisi” Kütüphane Sergi Salonu – Bartın
2003 –  “Karma Resim Sergisi” Kütüphane Sergi Salonu –  Bartın
1991 –  “Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Sergisi, Milli Piyango Sanat Galerisi- Ankara
1991 –   Gazi Üniversitesi Resim Bölümü Sergi Salonu  –  Ankara
 
            www.dilekozmen.com
dilekozmen74@hotmail.com
 

 Haber Kaynak: Dilek Özmen
www.dilekozmen.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@g
mail.com

Sergi 20 Şubat – 09 Mart 2012 tarihleri arasında
pazar, pazartesi ve resmi tatil günleri hariç 10:00-19:00 saatleri arasında açıktır.

Açılış : 20 Şubat 2012 Pazartesi
Saat   : 18:00-20:00
ZİRAAT BANKASI TÜNEL SANAT GALERİSİ (ALT SALON)
Müeyyet Sok. No.1
Tünel / İSTANBUL
Tel: 0 212 2514248
www.ziraatbank.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir