DÜNYANIN ORTASINDA BİR YER, İ.B.B. Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu:

Dünyanın Ortasında Bir Yer

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu:

Özen Yula’nın yazdığı “Dünyanın Ortasında Bir Yer”, M. Nurullah Tuncer’in rejisiyle İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Mart ayında Özen Yula’nın yazdığı, M. Nurullah Tuncer’in yönettiği Dünyanın Ortasında Bir Yer adlı yeni bir oyunla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Şehir Tiyatroları tarafından 2010 İstanbul Kültür Başkenti kapsamında ilk kez farklı dillerde oynanacak olan Dünyanın Ortasında Bir Yer, 24 Mart-4 Nisan 2010 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek. Oyunun prömiyeri 24 Mart 2010 tarihinde gerçekleşecek. 


Dünyanın Ortasında Bir Yer, erkeklerin koşullarını belirlediği bir dünyada sıkışmış kadınların öykülerini konu ediniyor. Oyun, törelerin, söylencelerin, toprağa dayalı gücün egemen olduğu yörelerin öyküsünü kadınların yaşadıkları üzerinden anlatıyor ve bireylerin ilişkilerindeki öç kavramına dayalı çatışmaları sunuyor. 

Oyunun yazarı Özen Yula, 1965 yılında Eskişehir’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde yaptı. 1993’ten bu yana 5 cilt halinde toplu oyunları, hikâye, roman ve deneme tarzında 8 ayrı kitabı yayımlanan Yula’nın oyunları birçok dile çevrildi. Özen Yula halen Cleveland State University’de ders veriyor ve yazdığı “Codename: EXILE” adlı oyunu yönetiyor. 

Oyunun yönetmeni M. Nurullah Tuncer, 1985 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları  sanatçısı olarak görev yapmakta. Ulusal ve uluslararası  tiyatro ödüllerine sahip olan Tuncer, “Derviş ve Ölüm”,  “Dünyanın Ortasında Bir Yer”, “Titanik Orkestrası”, “Düdüklüde Kıymalı Bamya”, “Manken”, “İntiharın Genel Provası” adlı oyunları yönetti. Dünyanın Ortasında Bir Yer, yönetmenin “İntiharın Genel Provası” adlı oyunundan sonra, İ.B.B. Şehir Tiyatroları’ndaki ikinci reji çalışması…

Dramaturgluğunu Dilek Tekintaş’ın, sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer’in, kostüm tasarımını Duygu Türkekul’un, müziğini Can Atilla’nın, koreografisini Gjerg Prevazi’nin, ışık tasarımını M. Nurullah Tuncer’in, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın yaptığı oyunda; Esra Ronabar, Hüseyin Köroğlu, Eraslan Sağlam, Melahat Abbasova, Ezgi Sümer Yolcu, İrem Arslan Aydın, Tomris İncer, Burcu Çoban, Ezgim Kılınç, Nurdan Kalınağa, Pelin Budak, Pınar Aygün, Ümran İnceoğlu, Yonca İnal Eğilmezbaş rol alıyor. 

İyi seyirler…


 
Haber Kaynağı: İBB Genel Sanat Yönetmenliği Basın Duyurusu 22 Mart 2010
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği  – 0212 2460628 – 0212 2191078 / Faks: 0212 2259276
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir