EZGİ DOĞAN GÜNLÜKLER RESİM SERGİSİ: 17 HAZİRAN – 19 TEMMUZ

EZGİ DOĞAN

"GÜNLÜKLER " RESİM SERGİSİ

17 HAZİRAN –  19 TEMMUZ


 
Sıradan, gündelik hayatın güncesini tutarcasına ürettiği resimleri ile genç sanatçı Ezgi Doğan ilk kişisel sergisi ile 17 Haziran’da G-art Beyoğlu’nda…

Her türlü çelişkileri ile artık bir dünya metropolü olan ve kimi zaman da bir mega köy olarak tanımlanan İstanbul'un dinamiği içinde yaşayan ve varolmaya çalışan bir genç sanatçıdır Ezgi Doğan. "Günlükler" başlığı ile bir araya gelen, sıradan gündelik hayatın güncesini tutarcasına üretiği resimlerde, hayatın içinde yer alan kişilikleri adeta onların ruhlarını didiklercesine, bu arada kendi benliğini didikleme cesareti de göstererek ve bütün içtenliği ile sanrısal, yarı dalgın, spontan bir tutumla ve kendine ait görme modelinin somutlaşmasıdır bu yapıtları.

Aldığı sanat eğitimine rağmen, kendini hiç bir şekilde kısıtlamadan, değerli nesne üretimi mantığının olabildiğince uzağında, kuralları adeta bir kenara iterek ve eline geçirdiği her türden (sıradan) malzemeyle çok içten, olabildiğince emprovize, süprizlere açık bir tutum gözlemleriz sanatçıda. Bu içtenlikli tavrındaki rahatlık izleyene de hemen geçer. Yapıt ve izleyen arasında kurulan bu iletişim ise, sanatçının amaçladığı unsurlardan biri olarak önemlidir.

Eskilerin deyimi ile "Nev'i şahsına münhasır bir ruh haliyle", bir yap-boz'un parçaları gibi çözümleme gerektiren ve baktıkça izleyiciye bir yığın yeni şeyler keşfetiren çalışmalar, kimi zaman insanın ruhunda adeta rüzgarlar estirir. Olabildiğince özgün ve sarsıcı bir dünyayı bizlere sunan dışa vurumlardır bunlar. Bu öznel kayıtların satır aralarına bakıldığında; süreç gerektiren bir okumayla, trajikomik olandan gülünç ve eğlenceli olana bir insanlık dramını görselleştirmeye çalıştığı görülür.

Sergi 18 Haziran – 19 Temmuz 2014 tarihleri arasında G-art Beyoğlu’nda 11:00-19:00 saatleri arasında görülebilir.

* Yukarıdaki metin, Memet Güreli'nin sanatçı hakkındaki yazısından alıntılanmıştır.
 
HABER KAYNAK:
Ezgi Doğan
ezgidogan.net@gmail.com

G-art:
Tomtom Mah. Kumbaracı Yokuşu No:37 / A Beyoğlu – İstanbul
T. 0536 232 19 12
info@g-artgaleri.com


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir