Fatoş Çelikel Resim Sergisi


http://www.iso.org.tr/

Fatoş ÇELİKEL Resim Sergisi

''Çığlığın Görüntüsü''
08.10.2014 – 25.10.2014
Açılış/Kokteyl: 8 Ekim 2014 Saat:18:00 – 20:00
İSO Sanat Galerisi/ Odakule
 

 
Fatoş Çelikel
LCC'de Grafik Tasarım Bölümünde almış olduğu eğitim, resim sanatına olan ilgi ve yeteneğini profesyonel bir boyuta taşımasında başlangıç oldu.Bu başlangıcı sağlam temellere, akademisyenlerle yaptığı resim çalışmaları ile oturttu.Eserlerinin bazıları müzayedelerde sanatseverlerin beğenisine de sunuldu.
Çalışmalarında canlı renkler ve hareketli çizgiler kullanarak düşünülmemiş, hissedilmemiş ve görülmemiş duygu ve düşünceleri kurgulamaya çalışmış ve bunu izleyiciye iletmek istemiştir.
Yaşadığımız dünyada doğa hızlı bir şekilde yok edilmekte.Bir sanatçı olarak, bu yok olmaya tepki ve görülerini aktarmak istemiş ve böylece sanatçının kişisel sergisi ''Çığlığın Görüntüsü'' oluşmuştur.
Ağaç, sanatta sonsuzluğu temsil eden bir semboldür.Negatif olanı alır, temizleyip arındırır, geri vericiliği ise hep pozitif olur.Dolayısıyla ağaç, doğum ve ölümü temsil eden bir doğa harikasıdır.Bu sebeplerden sanatçı sergisinde ana konu olarak ağacı seçmiş ve yeni bir çizgiyle şekillendirip, sürrealist ve mizahi bir yaklaşımla işlemiştir.
Eserlerinde, izleyiciyi düşünmeye yönlendirip sorumluluk duygusunu hissettirmeye çalışmış ve görsel tatminden çok zihinsel aktifliğe gidilmesini önemsemiştir.
Doğa:
   ''Senin gibi nefes alıyorum, büyüyorum, ses veriyorum, hareket ediyorum, hissediyorum, bereketimi veriyorum ve seni koruyorum.Ben sensiz yaşayabilirim, sen bensiz yaşayamazsın.Seni koruduğum gibi, sen de beni koru… Bu basit gerçekle yüzleştiğinde, senin için varolmanın anlamı olacak.''
Sergi Küratörü
S. Yalçın Denizyılmaz

Adres:
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Sanat Galerisi
İstiklal Caddesi 142/1 Odakule İş Merkezi Beyoğlu/İstanbul
Telefon: +90 212 251 46 31

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
Bilgi: Ahmed Ekmen


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir