Fazıl Say ın Ödül Değerlendirmesi

FAZIL SAY'IN ÖDÜL DEĞERLENDİRMESİ

Madem Andante dergisi Donizetti ödülleri veriyor (sağolsunlar bizim Antalya piyano Festivalini de yılın müzik etkinliği seçmişler bizi sevindirdiler) bari ben de bu yıl dinlediklerimden yaşadıklarımdan bir liste yapayım dedim))) Bu sanat ödülleri o kadar "sübjektif" bir olgudur ki, herkes sadece kendi dediğinden sorumlu olabilir, ve sadece kendisine açıklayabilir niye öyle düşündüğünü, ben de haddim olmayarak naçizane bazı dallarda kendi bildiklerimden yola çıkarak bir şeyler düşündüm, benimkisi tabiki ödül değil, benimkisi fikir, subjektif, ve sadece bu yıl dinlediklerimden yola çıkan,mesela Borusan Orkestrasını iyi bulmam filanca diğer orkestrayı kötü bulmamız anlamına da gelmez, bu konularda "kendi bildiklerimiz" asıl kriterdir çünkü, ve "bu yıl" olması da kriterdir işte isimler ve sebepleri.
Buyrun listemize;

Yılın orkestra şefi; Naci Özgüç (şiir gibi İstanbul Senfonisi ve Mezopotamya yorumları beni çok etkiledi. Kolay lokmalar değil ikisi de.) Naci Özgüç kendini son yıllarda Türk bestecilerine adadı, destek olmalıyız.
Yılın Orkestrası; Borusan Bifo. Türkiye'nin en iyi kadrosunu kurmak için harcadıkları çaba ve emek. Ciddiyet. Çalışkanlık. Sonuç ortada.İnşallah hep devam eder.
Yılın kemancısı; Berfin Aksu. Henüz 14 yaşında. Müthiş bir müzikalite ve azimle ilerliyor. Aynen devam. Heyecanla takip ediyoruz. Değil mi?
Yılın flütçüsü; Bülent Evcil. Hep daha iyi çalıyor. Müthiş anlatıyor müziği. Öyle değil mi?
Yılın piyanisti ve bestecisi; Muhiddin Dürrüoğlu. Bu çapta kaç müzisyen var dünyada bilemedim..(İtirazı olan olduğunu sanmıyorum, Muhiddin çok uzun yıllardır Belçika'da yaşar, bilmeyen duymayan olabilir, sadece "keşfedin" derim)
Yılın "anti müzik" ödülü; Adalet ve kalkınma partisine tüm emeği geçenler ve onların "müzisyen" dediği akil topçu popçular)) Sağolsunlar!!!
Yılın emekçisi; Afyon müzik festivali. Hala yılmadılar hala devam . Müthiş bir mücadele. Bravo!
Yılın opera sanatçısı; Söylemem, sigorta anlaşmam yeterli değil, ayrıca kurşun geçirmez yeleğim yok…Vs… (Topu taca atmak)
Yılın müzik yazarı; Ahmet Say. 2 yılda bir yazı yazsa da yazınca anlamlıdır…Bu yıl,Prof.dr.dr.dr. Erol Erdinç'in "Gastamonu gastamonu dep dep dep" tezahüratının bestecisi olduğunu keşfettiği için,bakın, bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardı!!
Yılın salonu; Bursa Merinos. "İzmir AASSM'den başka salonumuz varmış meğer" diye heyecanlandırdı bu salon beni. 1600 kişilik süper akustik. Bursa bizimdir.!
Yılın seyircisi; İzmir AASSM . Sağolsunlar fanatikler. Salonda kavga çıkmadığı kalmıştı onu da başardılar)). Olsun. Bizlerin heyecana ihtiyacı var. "Bölüm arasında alkış" konusuna gelince, bence gerekiyorsa olmalı, sanatçı kendisini iyi hisseder, gerisi hikaye)))
Yılın tuhaf olayı; Gürer Aykal için düzenlenen onur gecesinde içki ikramının olmayışı. Şarapsız müzik mi olur yahu? Bravo Gürer hoca diyoruz o ödülü verenleri kınıyoruz.
Yılın çalışkanı; Gümüşlük Festivalini 7/24 gayretle başaran Eren Levendoğlu.
Yılın olayı; Antalya Piyano Festivalindeki bir konsere, bilet bulamazsam kendimi falezlerden atarım diyen seyircinin Festival müdürü Kadir Dursun tarafından davet edilmesi, seyircinin ona verilen yeri beğenmeyişi, kavga çıkarması!!!

Alıntı: Fazıl Say facebook  sayfası

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Alıntı: Fazıl Say facebook sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir