Hayati Asılyazıcı: Altın Portakal da seçici kurul

Altın Portakal'da seçici kurul
 
Hayati Asılyazıcı
Aydınlık
bugün/31.08.2014
 
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin seçici kurul üyeleri açıklandı. Seçici kurul başkanı Yılmaz Erdoğan olarak belirlendi, kurul üyeleri ise; Belmin Söylemez, Bülent Emin Yarar, Ebru Ceylan, Hayk Kirakosyan, İskender Pala, Meral Çetinkaya, Selim Atakan ve Songül Öden. Antalya Belediye Başkanlığı koltuğuna şaibeli biçimde oturan Menderes Türel'in ekibinden daha değişik sanatçıların seçilmesi beklenemezdi. Bu dönem yapılması gereken piyano festivalini iptalden öte yasaklayan bir belediye başkanı ile karşı karşıyayız! 'Şaibeli' seçimle mazbatasını alan başkan, milletvekilliğinden geç istifa ederek yasal olmayan bir şekilde seçimi kazanmış oldu. CHP adayı Mustafa Akaydın, YSK'ya başvurmasına karşın doğru dürüst araştırılmadan reddedilmesi YSK için kara bir lekedir. Bu kaçıncıdır Anayasal suç işliyor YSK? Gereğini Anayasa Mahkemesi düşünecektir.
 
'AKİL' BAŞKAN
 
Yılmaz Erdoğan, benim sevdiğim ve uzun yıllar değer verdiğim bir sanatçıdır. Ama son yıllarda PKK ile özdeşleşmesi onun bu toplumdan koparcasına kendisinin öngördüğü bir seçim olayıdır. Başbakan'la uzun süredir aynı kulvarda yürümesi onun 'akil' adamlar arasında da öne çıkardı. Başarılı olarak çekmiş olduğu son filmi Kelebeğin Rüyası, bir senaryo yanlışlığı nedeniyle beklenen başarıyı sağlayamadı. Çünkü Başbakan'ın sağladığı Ziraat Bankası'nın sponsorluğunda çekmiş olduğu bu filmin altyapısında Yılmaz Erdoğan'a yakışmayan yanlışlıklar vardı. CHP döneminin Zonguldak Kömür İşletmesi'ni bir kölelik zinciri altında yapılıyormuş gibi göstermesi onun gibi bir yönetmene yakışmadı. Engels bile İngiltere'nin en yoksul döneminde maden ocaklarında işçi olarak çalıştığını düşünecek olursak; maden işçiliğinin koşullarının en ağır emek dalı olduğunu unutmamalıyız. Kötülediği Zonguldak bir yana daha geçenlerde Soma'da ortaya çıkan katliam niteliğindeki ölümler için acaba Yılmaz Erdoğan en küçük bir demeç vermeyi düşündü mü? Bir sanatçı duyarlılığını gösterebildi mi? 301 yurttaşımız kömür oldu o ocakta! Özelleştirilmiş ve her türlü sağlık ve koruma olanaklarından yoksun Soma Maden İşletmesi, AKP'nin yüz karası değil mi? Bilmediğin CHP dönemindeki Zonguldak'a uzanırken Soma katliamında neredeydin Yılmaz Erdoğan? Bütün bunlardan sonra akil adam kimliğiyle bu seçici kurula nasıl başkanlık edecek?
 
'MÜSTEHCEN'Cİ ÜYE
 
Kurulda yer alan AKP'nin göz bebeği İskender Pala, bir yazar ve edebiyat insanı olarak bazı tiyatro oyunlarını sakıncalı bulup ihbar etmesi onun akademisyenliğine yakışıyor mu? Filmleri izlerken 'müstehcen' diye tutturursa kurul üyeleri bunu nasıl karşılayacak? Belmin Söylemez'i tanıyan varsa beri gelsin! Bu kurula nasıl seçilir? Ebru Ceylan'ın bulunduğu kurulda eşinin Altın Palmiye'li filmi olan Kış Uykusu yarışabilecek mi? Biliyoruz Türkiye'yi Oscar'da bu film temsil edecek. Görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan yurttaşımız olarak AKP adına Antalya Erivan arasında köprü mü kuracak? Tiyatro ve sinema oyuncusu Meral Çetinkaya'yı eleştirmek için tek bir neden var; şaibeli bir belediyenin seçici kurulunda görev alması. Selim Atakan, iyi bir müzik sanatçısıdır. Çetinkaya için söylediğimi onun için de söyleyebilirim. Songül Öden iyi bir oyuncudur, kazara düştü bu kuyuya… Bülent Emin Yarar'a gelince, Türkiye'nin bu seçkin oyuncusuna söyleyecek hiçbir sözüm yok…
 
Bana göre, AKP, her alanda olduğu gibi Altın Portakal'ı da bitirecek. Aslında Altın Portakal özelleştirilse daha iyi olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir