İBB Şehir Tiyatroları Mart Ayı 3. Haftası Oyunları

                                                                                                                                                                                   
 

İBB Şehir Tiyatroları’nda Mart Ayının Üçüncü Haftasında

14-18 Mart 2012
 

 "Tehlikeli İlişkiler" İBB Şehir Tiyatroları Oyunu
"Tehlikeli İlişkiler" İBB Şehir Tiyatroları Oyunu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Mart ayının üçüncü haftasında 13 oyunla seyirciyle buluşuyor. 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şunlar; Tehlikeli İlişkiler, Otobüs, Ufak Bir Hata, Lüküs Hayat, Günlük Müstehcen Sırlar (16+), Mutfak Söyleşileri (16+), Toros Canavarı, Karagöz Balıkçı, Denizkızı, Cambazhane, Pırtlatan Bal, Boya Benek, Pinokyo.
 
Tehlikeli İlişkiler, 18. yüzyıl sonlarında, dönemin Fransız aristokrasisine dair eleştiri sunuyor. Choderlos de Laclos tarafından yazılan eserde, tutkulu bir aşk hikâyesi ekseninde ikiyüzlü cemiyetin tüm değerlerden yoksun, yıkıcı görüntüsü çiziliyor. Aleksandar Popovski’nin yönettiği oyunda; Şebnem Köstem, Levent Üzümcü, Selin İşcan, Tomris İncer, Esra Ronabar, Ece Özdikici, Cemal Ahhan Şener, İrem Arslan Aydın rol alıyor. Oyun, 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izlenebilir.

 
Ufak Bir Hata’da kendilerini bir yapbozun içinde bulan bir kadın ve bir adam, zaman sıçramalarıyla her defasında başka bir fotoğrafa dönüşen yapbozu çözmeye çalışırlar. Kadın ve adam, izleyiciye ironik bir dille sunulan yapbozun parçalarını, komiğin içinden geçerek bir araya getirirler. Katil kimdir? Katil gerçek midir? Gerçek nedir? Yapbozu oluşturan kimdir? Yapbozun bütün parçaları bir araya gelip soruların cevaplarını verebilecek midir?Filiz Adıgüzel’in yazdığı Berna Adıgüzel’in yönettiği oyun 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyredilebilir. Oyunda; Selin Türkmen ve Tolga Coşkun rol alıyor.

"Perşembenin Hanımları" İBB Şehir Tiyatroları Oyunu
"Perşembenin Hanımları" İBB Şehir Tiyatroları Oyunu

Perşembenin Hanımları’ndageçmişlerinin gölgesinden kurtulamamış ve birlikte büyümüş üç kadının her perşembe toplandıkları çay saatinde pişmanlıkları, geçmiş aşkları, yitirdikleri ve özlemleri anlatılıyor.
 
Çevirisini Mualla Genez’in, dramaturgluğunu Özge Ökten’in, sahne-kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan ve Uğur Yıldız’ın, efekt tasarımını Metin Küçükyılmaz’ın yaptığı oyunda; Ayşe Kökçü, Enes Mazak, Vildan Gürelman, Oya Palay, Cem Uras rol alıyor.

 
Günlük Müstehcen Sırlar (16+)… Baskıcı bir rejimin kurbanı olmuş yaralı bir toplumun birbirine hapsolmuş insanları… Şili'de bir kız okuluna yakın bir parkta, iki adam karşı karşıya gelir. İkisi de teşhirci kılığındadır. Söz düellosu ile birbirlerinin kimliklerini deşifre etmek isterler. Diyalog ilerledikçe, öne çıkan egoları ve benimsedikleri felsefi teoriler çevresinde birbirlerine çeşitli kimlikler yüklerler. Marco Antonio de la Parra’nın yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği oyunda Erkan Sever ve Cengiz Tangör rol alıyor. Oyun, 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde sahnelenecek.
 
 

 
Otobüs… Çağdaş Bulgar yazınının önemli ismi Stanislav Stratiev’in toplumsal taşlaması olan oyun, ülkedeki değişimi farklı oyun kişilerinin üzerinden anlatıyor. Toplumsal yapının ve rejimin eleştirildiği oyunda, son durağı bilinmeyen bir otobüs yolculuğu, yolcuların kendi dünyaları ve yaşama bakışları açısından değerlendirilişi, kendi aralarında tartışmaları ele alınıyor. Stanislav Stratiev’in yazdığı Arif Akkaya’nın yönettiği oyunda; Ahmet Özarslan, Mert Aykul, Mert Turak, Elyesa Çağlar Evkaya, İrem Erkaya, Burak Davutoğlu, Can Ertuğrul, Berrin Akdeniz Kortidis, Ergun Üğlü, Fahri Kıncır, Barış Çağatay Çakıroğlu rol alıyor. Oyun, 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde…

 
Mutfak Söyleşileri(16+)… “Gerçeküstü feminizm”in önde gelen eserlerini vermiş olan İzlandalı yazar Svava Jakobsdottir’ın beş kısa öyküsünden, Vala Thorsdottir tarafından oluşturulmuş oyun, beş kadının hikâyesini anlatıyor. Sıradan kadınların; sıradan saydıkları hayatlarının, aslında son derece sıra dışı olan öykülerini, kendine özgü bir mizahla dile getiren oyun, ana teması kadın olan absürd bir tiyatro klasiği… Vala Thorsdottir’in yazdığı Yeşim Koçak’ın yönettiği oyunda Aslıhan Kandemir, Buket Yanmaz Kubilay, Mert Tanık, Seda Fettahoğlu, Yasemin Güvenç, Yeşim Koçak rol alıyor. Oyun 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde…

 
Toros Canavarı, Türk mizahının ve ulusal tiyatromuzun usta ismi Aziz Nesin’in yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği bir oyun… Kurumları yozlaşmış, değerleri altüst olmuş toplum içinde, yaşadığı koşullara karşı çıkamayan çaresiz insanların acı, alaylı halleri, Aziz Nesin’in taşlama üslubuyla sahneye taşınıyor. Aziz Nesin’in deyimiyle “izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı” oyunda; Nuri Sayaner isimli mülayim bir memur emeklisi, ailesiyle birlikte monoton bir hayat sürmektedir. Aile bir taraftan geçim sıkıntısıyla diğer taraftan onları apartmandan atmak isteyen ev sahibiyle uğraşmaktadır. Tahliye davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çok uzun sürmez. 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde oynanacak oyunda; Şevket Avşar, Binnur Şerbetçioğlu, Gökhan Eğilmezbaş, Ceylan Çete, Naci Taşdöğen, İskender Bağcılar, Murat Bavli, Rahmi Elhan, İbrahim Şirin, Tarık Şerbetçioğlu, Funda Köseoğlu, Berna Oğuzutku Demirer, Abdullah Topal, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.
 

 
Mart Ayının Üçüncü Haftasında Çocuk Oyunları

 

 "Boyabenek" İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunu

"Boyabenek" İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunu

Carlo Collodi’nin yazdığı Hakan Yavaş’ın yönettiği Pinokyo adlı oyun 17-18 Mart 2012 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde;
 
Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu’nun birlikte yazdığı Özgür Atkın’ın yönettiği Karagöz Balıkçı 15-16-17-18 Mart 2012 tarihlerinde, Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde;
 
Aylin Çalap’ın yazdığı Ebru Kara’nın yönettiği Denizkızı,17-18 Mart 2012 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde;
 
Seza Güneş’in yazıp yönettiği Cambazhane, 17-18 Mart 2012 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde;
 
Aziz Nesin’in yazdığı Haşmet Zeybek’in yönettiği Pırtlatan Bal, 17-18 Mart 2012 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde;
 
Gökçe Okay Delagrange’ın yazdığı Ece Okay’ın yönettiği Boya Benek, 15-16 Mart 2012 tarihlerinde Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde seyredilebilir.  
 
 
 
Tehlikeli İlişkiler
14-18 Mart 2012 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
 
Ufak Bir Hata
14-18 Mart 2012 Fatih Reşat Nuri Sahnesi
 
Perşembenin Hanımları
14-18 Mart 2012 Kağıthane Sadabad Sahnesi
 
Günlük Müstehcen Sırlar (16+)
14-18 Mart 2012 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
 
Otobüs
14-18 Mart 2012 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi
 
Mutfak Söyleşileri (16+)
14-18 Mart 2012 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi
 
Toros Canavarı
14-18 Mart 2012 Ümraniye Sahnesi
 
Boya Benek
15-16 Mart 2012 Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi
 
Karagöz Balıkçı
15-16-17-18 Mart 2012 Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi
 
Denizkızı
17-18 Mart 2012 Fatih Reşat Nuri Sahnesi
 
Cambazhane
17-18 Mart 2012 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi
 
Pırtlatan Bal
17-18 Mart 2012 Kağıthane Sadabad Sahnesi
 
Pinokyo
17-18 Mart 2012 Ümraniye Sahnesi
 
 
 
 
 

_________________________________________________________
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr
 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir