İDOB, dekoratör ve sanat teknik müdürü Seza Altındağ vefat etti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi dekoratör ve sanat teknik müdürü
Seza Altındağ vefat etti


1921 – 2014

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nden emekli dekoratörü ve sanat teknik müdürü Seza Altındağ vefat etmiştir. 11 Ağustos 2014 Pazartesi günü Yeniköy Camii'nde ikindi namazı sonrası kılınacak olan cenaze namazı ardından Seza Altındağ, Kilyos Mezarlığı'nda son yolculuğuna  uğurlanacak.


Othello/Opera- sahne dekoru Seza Altındağ


http://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/16685-Turk-Operasi-nda-Dekor-Resimleri-Sergisi.html#.U-fuZuN_uro

Zahir Güvemli haberi
Seza Altındağ
Türk sahne dekoratörü ve kostümcüsü (İstanbul 1921- 2014)
 Bir süre Güzel Sanatlar Akademisinde okuduktan sonra ressam olarak Ankara Devlet Tiyatrolarına girdi (1951). Beş yıl (1954 – 1959) Münih Sahne ve Kostüm Sanatları Yüksek Okulu’nda öğrenim gördü.
1960’da Devlet Tiyatroları’na dekoratör oldu. 1968’ de Devlet Operasinın ayrılmasıyla başdekoratörlüğe ve sanat-teknik müdürlüğüne getirildi.
1969 yılında Kültür Sarayı’nın açılmasıyla İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde dekoratör ve sanat teknik müdürü olarak çalışmaya başladı. 1970 yılında Kültür Sarayı yangınından sonra Maksim sahnesini, 1976 yılında Şan Sineması sahnesini ve AKM’nin onarımıyla da 1977’de yeniden bu sahnede görevlerine devam etti.
Bu görevlerini 1980’e dek sürdürdü. 150’ye yakın tiyatro ve opera yapıtına dekor ve kostüm yaptı. Çalışmalarından Midasın Kulakları Atina Festivalinde Altın Batı’nın Kızı 1967’de Paris’te Opera Comique’de sergilendi. En son, 1983’te Viyana operası rejisörlerinden Gruber’le Atilla adlı yapıtta çalıştı. İstanbul Mimar Sinan üniversitesi ve Devlet Konservatu-varında «dekor-kostüm tarihi» ve «sahne tekniği» dersleri vermeyi sürdürdü. 1987 yılında yaş haddinden emekli oldu. Bundan sonra, İKSV’nin ve Yapı Kredi Bankası’nın kültürel etkinliklerinin sanat teknik yönetmenliklerini de yapmıştı.
Seza Altındağ evli ve 1 erkek çocuk sahibi idi.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 
  İleti Haber: İsmail Aksu-İDOB
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir