İDOB: Giselle Balesi

GISELLE Bale

İstanbul Devlet Opera ve Balesi; romantik balenin başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen eserin müziği Adolphe Adam’a, koreografisi Jean Coralli ve Jules Perrot’a ait olan “Giselle” balesini sanatseverlerle buluşturuyor.
Giselle
Romantik Bale, 2 perde

Koreografi: Jean CORALLI / Jules PERROT / Marius PETIPA
Libretto: Théophile GAUTIER / Jules-Henry Vernoy de SAINT-GEORGES
Sahneye Koyan: Zeynep SUNAL ÖNGÜN
Orkestra Şefi: Artun HOINIC      
Dekor Tasarımı: Adnan ÖNGÜN
Kostüm Tasarımı: Neslihan Gazal ERTEN
Işık Tasarımı: Fuat GÖK

KONU
I. Perde:
Orta Çağ’da, Ren yakınlarında, bağlar içinde bir köy. Köylüler şenlikten önce, kalan son salkımları toplamak için bağlara gitmektedir. Silezya Kontu Albrecht, masum ve güzel bir köylü kızı olan Giselle’den hoşlanmaktadır. Kurlandiya Dükü’nün kızı Bathilde ile nişanlı olmasına rağmen, Giselle’i elde etmek için kendisini ona ‘Loys’ adlı bir çiftçi olarak tanıtır. Loys’un gerçek kimliğinden habersiz olan Giselle de onun aşkına karşılık verir. Öte yandan Hilarion adlı diğer bir çiftçi de Giselle’e aşıktır; ‘Loys’un güvenilmez biri olduğuna dair Giselle’i ikna etmeye çalışır. Aynı şekilde Giselle’in oldukça koruyucu olan annesi Berthe de kızının Loys ile gireceği romantik bir ilişkinin, zaten hassas olan sağlığını daha da bozacağından korkmaktadır. Ancak Giselle hiçbir uyarıyı dikkate almaz. Kalbi zayıf olduğu için, diğer köylüler gibi üzüm toplamaya gidemez ve evde oturmayı tercih eder. Ancak dansa tutkuyla bağlı olan genç kız, çok iyi dans etmektedir. Köylüler onun bu yeteneğine hayrandır. İçlerinde Bathilde ve babasının da bulunduğu bir grup asilzade köye gelir. Köylüler onları büyük bir coşkuyla karşılar. Bu şölen sırasında Giselle’in ağırbaşlı duruşu Bathilde’yi etkiler ve Bathilde, Giselle’e bir kolye hediye eder. Hilarion ise Albrecht’in kılık değiştirirken saklamış olduğu kılıcını bularak Giselle’e verir ve böylelikle gerçekte onun bir asilzade olduğunu kanıtlar. Şölene katılan herkes büyük bir şok yaşamaktadır. Bathilde hemen Giselle’e Albrecht ile nişanlı olduğunu söyler. Gerçeği öğrenen Giselle’in zayıf kalbi daha fazla dayanamaz ve Albrecht’in kollarında can verir.
II.Perde:
İkinci perde Giselle’in mezarının bulunduğu ormanda geçer. Hilarion, Giselle’in mezarı başında matem tutmaktadır. Sevdikleri erkekler tarafından ihanete uğramış ve düğünden önce ölmüş kızların ruhları olan Wililerin gelişiyle Hilarion korkup kenara çekilir. Wililer, gece yarısı mezarlarından fırlayarak dansa başlayan ve karşılarına çıkan her erkeği yorgunluktan ölünceye kadar dans ettiren ruhlardır. Kraliçeleri Myrtha’nın emriyle Wililer, Giselle’in aralarına katılması şerefine dans ederler. Albrecht mezara çiçekler getirir. Bu sırada Giselle’in ruhu belirir ve Albrecht Giselle’den af diler. Diğer yandan Wililer, Hilarion’u köşeye sıkıştırır. İlk önce Hilarion’u dans ettirerek öldürür, sonra da Albrecht’i ölünceye kadar dans etmeye mahkûm ederler. Ancak Giselle’in Albrecht’e karşı hissettiği aşkın gücü Albrecht’i korur. Giselle, Wililerin güçlerini yitirdiği sabahın ilk ışıklarına dek Albrecht ile dans eder. Daha sonra Giselle’in ruhu gözden kaybolur. Albrecht güneşin doğuşu ile baş başa kalır. Sonsuz aşkın gücü onu kurtarmıştır.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – Haber İçerik: İDOB web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir