İDOB: Uyurgezer Kız Operası


http://www.dobgm.gov.tr/opera2013/weser2013.aspx?EserKodu=1298&Bsz=1

LA SONNAMBULA (Uyurgezer Kız)
Vincenzo Bellini
 
20.12.2014 Cumartesi , saat: 20:00
23.12.2014 Salı, saat: 20:00
24.12.2014 Çarşamba, saat: 20:00
25.12.2014 Perşembe, saat: 20:00
27.12.2014 Cumartesi, saat: 16:00
Kadıköy Süreyya Operası

Opera, 2 perde
Yaratıcı Kadro:
Orkestra Şefi: Naci Özgüç
Sahneye Koyan: Evin Atik
Dekor: Tayfun Çebi
Kostüm: Gülay Korkut
Işık: Bülent Darcan
Koro Şefi: Mikhail İskov
Koreografi: Çiğdem Öztürk(Erkaya)

Sanatçılar:
Rodolfo: Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Göktuğ Alpaşar
Teresa: Neslişah Pekin, E.Tuğba Tekışık
Amina: N.Deniz Boran, Ayten Telek, Dilruba Bilgi Akgün
Elvino: Caner Akın, Erdem Erdoğan
Lisa: Burcu Soysev, Sirel Yakupoğlu, Sevim Zerenaoğlu
Alessio: A.Alp Köksal, A.Haydar Taş
Not: O.Serkan Bodur

Uygulatıcılar:
Korrepetitörler: Fügen Yiğitgil, S.Arın Deniz Aşan, Aydın Karlıbel, Hüseyin Kaya, Yuliya Bapova, Paolo Villa
Reji Yardımcısı: Şebnem Özsaran, Esra Tütüncüoğlu
Koro Piyanistleri: S.Aslıhan Korkmaz, S.Deniz Şenpolat
Kondüvit: M.Deniz Karayel
Suflör: Günayım Ayaz

Konu:
1.Perde
Güzel Amina ile Elvino'nun ertesi gün yapılacak olan düğün törenlerini kutlamaya başlayan köylülerin neşeli şarkısı yankılanır. Lisa misafirhanenin kapısında belirir, duygularını anlatmaya başlar. Vaktiyle Elvino ile sevişmiş ve ona delice aşık olmuştur. Şimdi her şeyi unutmak, acısını gizlemek zorundadır. Alessio gelerek Lisa'ya sevgisini açıklar, evlenecekleri günü sorarken sahneye köylüler dolar. Teresa'nın eşliğinde Amina girer, herkese kendisine gösterdikleri yakınlıktan dolayı teşekkür eder. Alessio ortaya atılarak tören için bir şarkı bestelediğini söyler. Amina teşekkür ederek günün birinde onun da Lisa ile evlenerek mutluluğa erişmesini diler. Elvino yanında noterle görünmüş, geciktiği için Amina'dan af dilemektedir. Bu mutlu günde kiliseye gitmiş, annesinin ruhu için dua etmiştir. Nikah kıyılır, delikanlı kızın parmağına yüzüğü takar. Elvino köylülere dönerek onları ertesi gün yapılacak düğün törenine çağırır. Bu arada sahneye subay üniformasıyla bir yabancı girerek Lisa'ya şatoya giden yolu sorar. Lisa şatonun üç mil uzakta olduğunu, yolun berbat bir halde bulunduğunu söyleyerek o gece misafirhanede kalmasını öğütler. Yabancı, çocukluğunun buralarda geçtiğini belirtir, anılarını anlatır. Şato sahibi Kont Rodolfo' dan başkası olmayan subay toplantının nedenini sorar. Olayı öğrenince Amina'yı kutlar. Teresa yaklaşarak, şato sahibinin dört yıl önce öldüğünü, bir oğlu bulunduğunu fakat hayatta olup olmadığını bilmediklerini söyler. Yabancı bu konuda hepsine bilgi vereceğini açıklarken uzuktan bir çoban kavalı duyulur. Teresa köylülerin evlerine gitmelerini ister, hayaletin neredeyse dolaşmaya başlayacağını hatırlatır. Sonra yabancıya durumu anlatır; her gece beyaz bir hayalet dolaşmakta, o çıktığı zaman değirmenin suyu kesilmektedir. Yabancı misafirhaneye girer, Elvino nikahlısı Amina'ya veda etmeden ayrılmak ister, kız nedenini sorar, delikanlı yabancı bir erkeğin onunla ilgilenmesini kıskanmıştır. Amina onu kıskançlıkla suçlamakta, Elvino kızı, saçlarını okşayan rüzgardan bile kıskandığını söylemektedir.
 
Misafirhanede yabancının yatak odası. İçeriye Lisa girerek yabancıya bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar. Kont Lisa'ya güzelliğini överek kendisiyle ilgilendiğini söyler. Dışarıda bir gürültü olur. Lisa telaşla yan odaya geçerken atkısını düşürür, Kont alıp yatağa bırakır. Birden pencere açılır, içeri beyazlar giymiş bir kız girer, elinde şamdan tutmaktadır. Bir yandan ağır adımlarla yürümekte, bir yandan Elvino'nun adını sayıklamaktadır. Kont hayaletin Amina olduğunu anlamıştır. Bir kenara çekilip seyre koyulurken içeri Lisa girer. Amina rüyasında ertesi günkü töreni görmekte, Elvino'ya olan aşkını tekrarlamaktadır. Kız Elvino sanarak yabancıya yönelir, kendisini öpmesini ister, sonra yatağa yaklaşır, içine girer ve dalar. Kont derhal pencereden çıkar ve uzaklaşır. Kapı açılır, içeri başlarında Alessio olduğu halde köylüler girerler. Yabancının Ko
nt Rodolfo olduğunu öğrenmişler, saygılarını sunmak istemişlerdir. Yatakta Amina'yı görünce dehşete kapılırlar. Bu sırada Lisa, Teresa ve Elvino da gelmiştir.
Amina uyanır, önce şaşırır, sonra durumu anlayarak suçsuz olduğunu anlatmaya çalışır ama sözünü dinletemez. Teresa yatağın üzerinde duran Lisa´nın atkısını alıp üvey kızının omuzlarına koyarak odadan çıkarken perde kapanır.
 
2.Perde 
Köyle şato arasındaki yol üzerinde bir vadi. Köylüler olan olaylarla ilgili bilgi almak için şatoya gitmektedirler. Herkesin çok sevdiği Amina'nın adı kirlenmiştir. Eğer Kont aralarında bir şey geçmediğini söylerse durumu sevinçle kıza bildireceklerdir. Biraz sonra Teresa ile Amina da gözükür. O da şatoya gidecek, suçsuzluğunu ispatlayacaktır. Bu arada Elvino yaklaşır, kız ona suçsuzluğunu anlatıp kendini savunurken delikanlı hiddetle elini alır, parmağındaki yüzüğü çıkarır. Köylüler Kont'la görüştüklerini, Amina´nın tümüyle suçsuz olduğunu söylerler. Fakat Elvino kararını vermiş, Amina ile evlenmekten vazgeçmiştir. Başkasıyla evlenecek, mutluluğu onda arayacaktır. Amina hıçkırıklara boğulurken delikanlı koşarak uzaklaşır.
Alessio, Lisa ile evlenmek için ısrar etmektedir. Lisa kendisinin Elvino ile evleneceğini söylemekte, Alessio buna imkan olmadığını çünkü Amina'nın artık suçlu sayılamayacağını belirtmektedir. Köylüler gözükür, Lisa onlara Elvino ile evleneceğini açıklar. Gerçekten de biraz sonra gelen Elvino eski aşkının alevlendiğini, Lisa ile evleneceğini bildirerek kızı kiliseye çağırır. Bu arada Kont gelerek Amina'nın suçsuzluğunu anlatır ve kızın uyurgezer olduğunu söyler. Fakat Elvino bu sözlerle tatmin olmamıştır. Bu sırada Teresa gelerek herkese yavaş sesle konuşmalarını, Amina'nın uyuduğunu söyler, sonra Lisa ile Elvino'ya nereye gittiklerini sorar. Lisa kiliseye evlenmeye gideceklerini, kendisinin kimsenin yatağında uyumamış olduğunu söyler. Teresa hiddetle atkıyı ortaya atarak, onun Lisa'ya ait olduğunu açıklar. Lisa Mahvolmuş, herkes şaşırmıştır. Elvino Kont'a dönerek kime inanması gerektiğini sorar. Kont delikanlıya Amina'ya inanmasını söyler.Elvino onun suçsuzluğunu nasıl anlayacağını belirtmesini isteyince Kont 'işte ispatı' diye bağırır. Amina üzerinde beyaz bir gecelikle köprü üzerinde yürümektedir. Elinde bir fener vardır. Bir an sendeler, elindeki fener düşer. Uyurgezer kız bir yandan yürümekte bir yandan sayıklamaktadır; düğün çanların duymuş, Elvino'nun mutluluğu için dua etmektedir. Elvino'ya yürür, delikanlı Kont'un işareti üzerine önceden çıkardığı yüzüğü kızın parmağına takar. Kont Teresa´ya artık uyandırılması gerektiğini söyler. Uyanan Amina kısa bir şaşkınlığın ardından Elvino ile kucaklaşırken perde iner.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com
İleti Haber/ http://www.dobgm.gov.tr/opera2013/weser2013.aspx?EserKodu=1298&Bsz=1

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir