İsmail Gülgeç Yaşamını Yitirdi

İşte bu kez gülüp geçemiyoruz…
 
Karikatürist İsmail Gülgeç'i yitirdik,

İsmail Gülgeç 15 Şubat Salı günü saat:23:30 sıralarında Çapa Tıp Fakültesi Hastahanesi'nde kalb krizi sonucu yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Gazetesi'nde 17 Şubat Saat:10.00 da yapılcak törenden sonra; Yaşadığı yer olan Çanakkale Eceabat Kocadereköy'de toprağa verilecek.

İsmail Gülgeç Özgeçmiş:
İsmail Gülgeç 1947 Gaziantep doğumlu.  İlköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Sonraki yıllarda kendi kendini yetiştirmeye çalıştı, karikatüre yöneldi. İlk çizgileri 1968’lerde Yeni İzmir gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet gazetelerinde çizen Gülgeç’in Milliyet Çocuk dergisinde yayınladığı “Ormangiller” adlı karikatür-bantı geniş bir ilgi uyandırdı. 1979’da yayınlanan İnce memed resimli romanı (Yaşar Kemal’in yapıtıyla birlikte) yurt dışında da yayınlandı.
1980’lerde Cumhuriyet gazetesinde çizmeye başlayan Gülgeç, “Memo” adlı dizisinde tarihsel olaylardan esinlenirken “İnsanlar” adlı dizisinde günlük yaşantıdan görüntüler verdi. “Hayvanlar” adlı dizisinde de güncel, toplumsal olayları değişik bir bakış açısı içinde vermeye çalıştı. Gülgeç, Milliyet’in haftalık mizah eki Kirpi’de de çizdi.
Sanatçı, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat/Çiçekçinin Ölümü (2005-Ekim)” isimli kitabını çizgi-roman olarak resimledi. Gülgeç, şarkıcı Nazan Öncel’in “7’n Bitirdin” isimli albüm kartoneti için 12 şarkıya 12 karikatür çizdi.
İsmail Gülgeç, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği Başkanı olarak görev yaptı…

İsmail Gülgeç'in Cumhuriyet Gazetesi için çizdiği son karikatür

İsmail Gülgeç için 17 Şubat 2011 Perşembe günü saat:10:00'da Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Binası'nda yapılan törenden fotoğraf seçkileri

Fotoğraflar: Tenise Yalçın evetbenim.com

Haber Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi,
wikipedia web sitesi, google web
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın
bilgi@evetbenim.com

evetbenim sitemiz; İsmail Gülgeç'in ölümü karşısında tüm sevenlerinin acısını paylaşır, yaşamı önünde saygıyla eğilir… İsmail Gülgeç seni unutmayacağız!…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir