İstanbul da Uykusuz, Suna Tüfekçibaşı Resim Sergisi 1-26 Kasım 2012 Maçka ArtDesign


 

İstanbul’da Uykusuz”    Suna Tüfekçibaşı             
  1-26 Kasım 2012   
Maçka Art&Design    

                              
 

Suna Tüfekçibaşı’nın beşinci kişisel sergisi, Maçka Art&Design’da sanatseverlerle buluşuyor. Ressam, son sergisinde insanların zaman ve mekandan arınmış, yalnızlaşan hallerini tuvale yansıtıyor.
 
Suna Tüfekçibaşı “İstanbul’da Uykusuz” adını verdiği resim sergisinde İstanbul’un insanı zorlayan, tüketen karmaşasıyla, eşsiz görselliği arasındaki çelişkiyi ve bilinçaltı yansımalarını tuvaline aktarıyor.

 
Sanatçı, önceki sergilerinde olduğu gibi son çalışmasında da gerçeğe öykünmeyen, daha çok resmin içine dönük, zaman, mekân, öykü ve mesaj kaygısından arınmış epik resimler ortaya çıkartıyor.
 
Suna Tüfekçibaşı’nın “İstanbul’da Uykusuz” isimli sergisinde yer alan çalışmalarında, renk ve biçimdeki kontrasttan kaynaklanan şiddetin yanısıra konunun da tam zıttından başlayarak o karşıtlığın gerilimini de yakalamaya çalıştığı gözleniyor. Sanatçının kendi ifadesine göre; hemen her resim 7-8 kat üst üste farklı kompozisyonlar halinde oluşuyor, resmin ilk katlarında (siyasi tutukluların adliyeye götürülürken polislerin giydiği beyaz şeritli mavi polis yelekleri gibi) gazete küpürlerinden skeçler yer alıyor. 

 
Resim yapmanın kendisi için bir meydan okuma ve sonunu bilmediği bir macera olduğunu söyleyen ressam Suna Tüfekçibaşı, yağlıboya çalışmalarında desen etkisini yitirmeyen, yoğun bir çizgi ve ekspresif bir dil oluşturma çabasında olduğunu belirtti. Tüfekçibaşı sergisinin ana temasını oluşturan İstanbul ile ilgili olarak “Çalıştığım son serinin İstanbul üstüne olması son yıllarda İstanbul'la kavgalı olmam sanırım. Beni öylesine zorluyor ve ikilemlere düşürüyor ki bitmekte olan bir ilişkinin gel-git'leri gibi..Galiba kafama takılan, içten içe kavgaya tutuştuğum şeyler gün yüzüne resimlerimde çıkıyor” açıklamasında bulundu.

 
“Sleepless in Istanbul”
Paintings of Suna Tüfekçibaşı are on exhibition at Maçka Art & Design.
Now, on her fifth personal exhibition, she reflects, on canvas, situations of  human beings who became isolated by being purified of time and space.
Suna Tüfekçibaşı, at this exhibition, reflects the contradiction between compelling, exhausting chaos and unique beauty of Istanbul and its subconscious reflections.
Paintings of Suna Tüfekçibaşı are going to be displayed at Maçka Art & Design between 1st and 26th of November.
 
Suna Tüfekçibaşı Hakkında
Suna Tüfekçibaşı, resim çalışmalarına İnci Eviner’in özel atölyesinde başladı.1995 de girdiği M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden 2000 yılında 2.lik derecesi ile mezun olarak Sakıp Sabancı Sanat ödülüne layık görüldü. Aynı yıl katıldığı Kalp Vakfı ve İpek-Ahmet Merey yarışma sergilerinde birincilik ve üçüncülük ödülü aldı. Miami Community Collage’de dil eğitimi aldı. Yüksek lisans eğitimini Y.T.Ü. Sanat Tasarım Fakültesi’nde tamamladı. 2001 de “Process Space” 10th International Art Festival’e ve 2010 "Eritrai Uluslararası Sanatçı Buluşması" uluslararası etkinliklerine katıldı. 2008'den bu yana Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı'na, 2011 Artbosphorus'a ve 21 karma sergiye,  katılan sanatçı ilk kişisel sergisini Şubat 2009’da Berlin’de açtı. Beşinci kişisel sergisini açan Suna Tüfekçiaşı halen Erenköy’deki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmekte. www.sunatufekcibasi.com

Bilgi için: 
Maçka Art&Design /Teşvikiye Bronz Sk. No:4 Nişantaşı/ Park Hyatt İstanbul Maçka Palas Otel Lobisi Telephone *90-0212-343
Web: www.mackaartdesign.com Email:erengilyasemin@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir