İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA ( 29 Kasım – 04 Aralık 2016 )

Logo DT

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA ( 29 Kasım – 04 Aralık 2016 )

İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta5 yetişkin oyunu ve 3 de çocuk oyunla seyirci karşısına çıkıyor. İDT'de Sihirli Keman çocuk oyunu 4 Aralık saat 13:00'de Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi'nde prömiyer yapıyor.

29 Kasım – 04 Aralık 2016 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Sessizliğin İçinden, İkinci Bölüm, Erkek Parkı, Çehov Makinesi, MedeaKali ile çocuk oyunları LayLayLom, Çiçeğim Solmasın ve Sihirli Keman.

Sessizliğin İçinden Cevahir Salon 1'de

 Ünlü oyun yazarı Mark Medoff'un 1970'li yıllarda yazdığı, işitme engelliler ve işitenler dünyası arasındaki iletişim kopukluğunu ele alan Sessizliğin İçinden Faik Ertener rejisiyle sahneye taşınıyor. Beyhan Karadağ'ın çevirisini yaptığı oyunda, Dekor Tasarımı Şirin Dağtekin Yenen'e, Giysi Tasarımı Mihriban Oran'a, Işık Tasarımı ise Önder Arık'a ait. İşitme engellilere özel eğitim veren bir okulda öğretmenlik yapan James Leeds, öğrencileriyle iyi bir iletişim kurmuştur. Ancak aralarında biri vardır ki onunla iletişim kurmakta oldukça zorlanır. Sarah, aldığı eğitim süresince dudak okumayı reddetmiş ve şimdilerde okulda temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. James Leeds, iletişim kurmakta zorlandığı bu güzel ama inatçı kıza çok geçmeden aşık olur. Ancak Sarah'ın kalbine ulaşmak için önce onun öfkesini yenmelidir.  Oyunda, Ebru Aytürk, Cem Zeynel Kılıç, Müge Mertson, M.Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Bingül Utsukarcı, Side Balaban, Zehra Gül Yiğit ve Gizem Gür rol alıyor. Oyun, 29 Kasım – 04 Aralık tarihlerinde Cevahir Salon 1 Sahnesi'nde seyirciyle buluşuyor.

 
Erkek Parkı Küçük Sahne'de

 Erkek Parkı izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Sevilen oyun Küçük Sahne'de 29 Kasım – 04 Aralık tarihlerinde gösterimlerine devam ediyor.  KristofMagnusson'un kaleme aldığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirisini yaptığı oyunu Saydam Yeniay yönetirken, dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Önder Arık üstlendi. Oyunda Senem Cevher yönetmen yardımcısı, Günay Ertekin ise dramaturg olarak görev aldı.Eşlerinin alışveriş tutkusundan bunalan erkekleri ele alan oyunun konusu kısaca şöyle:

"Üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer, tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkularını ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken, erkeksi hırsları yüzünden işler karışır."

 
İkinci Bölüm Cevahir Salon 2'de
NeilSimon'ın eseri İkinci Bölüm, 20 Ekim 2015 Cevahir Sahnesi Salon 2'deki  prömiyerininardından, 29 Kasım – 03 Aralık  tarihlerinde aynı sahnede izlenebilecek. Karısını kaybetmenin acısını üzerinden atmaya çalışan bir erkek ve yeni boşanmış bir kadının hayatını konu alan oyunu, Hidayet Erdinç yönetiyor. Dekor Tasarımını Ethem İzzetÖzbora'nın, Giysi Tasarımını Nalan Alaylı'nın, Işık Tasarımı Önder Arık'ın yaptığı oyunda Dramaturg olarak da Selen KoradBirkiye imzası bulunmakta.  Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda karakterlere Ayşen İnci, Şahin Çelik, M. Lebib Gökhan ve Veda Yurtsever İpek can veriyor.

 
MedeaKali Üsküdar Stüdyo Sahnesi'nde

 MedeaKali Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. LaurentGaude’nin kaleme aldığı “MedeaKali” adlı oyununun rejisörlüğünü Musa Uzunlar üstleniyor. Oyunu H. Zeynep Utku Türkçe’mize kazandırırken,  oyunun Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli, Kostüm Tasarımı Fatma Aslı Akıncı, Işık Tasarımı Enver Başar, Yönetmen Yardımcılığı Ülkü Duru, Yönetmen Asistanlığı Yusuf Can Sancaklı, Müzik Direktörülüğü ise Mehmet Fırıltarafından gerçekleştirildi. Gorgonların en korkuncu, göz göze geldiği her şeyi taşlaştıran Medusa ve Hindu mitindeki yaratan ve yok eden, koruyucu ana Tanrıça Kali kadın arketipleriyle harmanlanarak LaurentGaude tarafından yeniden ele alınan Medea efsanesinin anlatıldığı oyunda   H. Zeynep Utku, Musa Uzunlar, Diren Coşkun rol alıyor. 28 Ocak 2016 Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde ilk gösterimini yapan oyun,  aynı sahnede 29 Kasım, 1 ve 3 Aralık'ta izlenebilir.

 
Çehov Makinesi Üsküdar Tekel Sahnesi'nde

 Müge Gürman'ın dilimize çevirip aynı zamanda yönettiği Çehov Makinesi 30 Kasım ve 2-3-4 Aralık'ta Üsküdar Tekel Sahnesi'nde tiyatroseverle buluşuyor. Birçok ödül sahibi oyunun konusu şöyle: İçinde Çehov’un da karakter olarak yer aldığı bu şiirsel oyun, büyük bir yazarın yaşam ve ölümü arasındaki döngüde oyunlarında yaratmış olduğu kendi karakterleriyle buluşması biçiminde gelişiyor. Bu karakterler özünü taşımakla birlikte, ait oldukları oyundan bağımsızlaşmış, sanki uzaydan Çehov’un düşlerine düşmüş hayaller gibidirler. Farklı bir düzlemde ve farklı bağlamlarda oluşmuş sahnelerde bir araya gelirler. Çehov’un anlatmış olduğu gerçeklikleri, yazgılarını belirlediği kendi karakterlerine ve yine kendi üzerinden sorgulatması biçiminde gelişen bir tür karşılaşmalar zinciri… Bu absürd ve gerçeküstü serüvenin Çehov’dan bizlere ulaşan ve günümüz gerçekliğini de halkaları arasına alan bir zincir… Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda Fatih Sönmez, Hakan Vanlı, Levent Öktem, Cem Sürgit, Erkan Taşdöğen, Nalan Okçuoğlu, Eren Balkan, Sanem Öge, Bora Pak, Arda Baykal, Toygun Ateş, Duygu Gökhan, İsmet Vural, Doruk Akçiçek, Münibe Millet,  Aslı Özsaraç ve Ezgi Mutlu rol alıyor.

 
ÇOCUK OYUNLARI

 LayLayLom Cevahir Salon 2'de

 Çocuk oyunu LayLayLom Cevahir Salon 2'de minik tiyatroseverlerle buluşuyor.  Sevgi Sakarya Cengiz'in yazdığı oyunu Ece Okay yönetiyor. Oyunun kostüm ve dekor tasarımını Candan Günay, ışık tasarımını ise Akın Yılmaz yaptı. Dans düzenini  İnesKiremitçi'nin yaptığı oyunun oyuncu kadrosunda Engin Delice,  Bengisu Karahan, Merve Çağla Kuru, Yıltan Kahraman, Vehbi Akıntürk, Alparslan Aydın, Handan Ölçener, Dinçer Simsar, Hakan Dülger, Ezgi Baykal, Meriç Akay,  LalizerKemalooğlu, Tilbe Taşlı, Erdem Sazak ve Gökçe Aktaş rol alıyor. LayLayLom adlı oyunu 04 Aralık'ta saat 13.00’te Cevahir Salon 2'de küçük izleyicilerimize keyifli anlar yaşatacak..

 
Çiçeğim Solmasın Zeytinburnu Sahnesi'nde

 Kerem Gökçer yazdığı Duygu Gökhan'ın yönettiği  Çiçeğim Solmasın adlı çocuk oyunu Zeytinburnu'nda minik izleyicilerimizle buluşuyor. Candan Günay'ın giysi ve dekor tasarımını, Önder Arık'ın da ışık tasarımını yaptığı oyunda, Gülin Sezen Aray , Ayça Zeynep Genç , Fatih Zenginoğlu , Gökhan Doğrusoy , Melissa Dinler, Metin Avcı, Kübra Bayraktar, İlknur Şaşmazer, Özlem Karataş , Serdar İnan, Ömer Yalta rol alıyor. Bu eğlenceli oyun 03 Aralık'ta Zeytinburnu Sahnesi'nde izlenebilir.
 

 

Sihirli Keman Küçükçekmece Sahnesi'nde prömiyer yapıyor

 AristideChristianCharpentier yazdığı, Türkan Dündar ve Hakan Tartan'ın dilimize kazandırdığı, Ebru Kara'nın yönettiği Sihirli Keman adlı çocuk oyunu Küçükçekmece Sahnesi'nde prömiyer yapıyor. Nalan Alaylı'nın giysi ve dekor tasarımını, Akın Yılmaz'ın da ışık tasarımını yaptığı oyunda,  Abdülhamit Mutlu, Melek Tanker, Oğuzhan Özcan, Melih Pamukçu rol alıyor. Bu eğlenceli oyun 04 Aralık saat 13:00'de Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi'nde  izlenebilir.


İstanbul Devlet Tiyatrosu
Adres: Mete Cad. Necip Akar İş Merkezi No: 26 Taksim İstanbul 
evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir