İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (6 – 11 Şubat 2024)

İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta biri turne oyunu biri de yeni oyun olmak üzere toplam sekiz oyunla seyirci karşısında olacak. Haftanın oyunları şöyle: Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Hisseli Harikalar Kumpanyası, Rumuz Goncagül, Bence Katil Öldürdü, Bay Z., Sonbahara Son Güller, Kendi Gök Kubbemiz, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye ve Karmakarışık.

Rumuz Goncagül (10 Şubat- 11 Şubat)
Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda

10 Ocak 2023’te Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi’nde prömiyer yapan Zafer Algöz’ün yönettiği ve Timur Selçuk’un müzikleriyle seyirciyle buluşan Rumuz Goncagül bu hafta AKM Tiyatro Salonunda temsillerine devam ediyor. Oktay Arayıcı’nın 1977 yılında yazdığı günümüze kadar pek çok kez sahnelenen oyunun dekor tasarımı Nur Sinem Mete’ye, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan’a, ışık tasarımı İ. Önder Arık’a, dramaturgisi Derya Özer’e, yönetmen yardımcılığı İşdar Gökseven,Eylem Yıldız ve Ergun Akvuran’a, koreografisi Kerem Kuraner’e, müzik direktörlüğü Rahim Ozan Demir’e ait, oyunda karakterlere  Dilek Güven, Eylem Yıldız, Şebnem Bilgeer, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş ve Buğra Kağan Kahraman hayat veriyor.

Karmakarışık(6 -7- 8- 9- 10 Şubat)
Kozyatağı Kültür Merkezinde
İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Haldun Dormen rejisörlüğünde sahnelediği Karmakarışık, bu hafta Kozyatağı Kültür Merkezinde seyircilerle buluşacak. Ray Cooney’in kaleme aldığı oyun, Richard Philips adında saygın bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak için gittiği otelde bir cesetle karşılaşmasını ve olayların içinden çıkılmaz bir hal almasını konu alıyor.

Meraklısı İçin “Öyle Bir Hikaye”(8-9-10-11 Şubat)
Garibaldi Sahnesinde

Sait Faik Abasıyanık’ın gizemli dünyasının dehlizlerine girerek onun gözünden İstanbul’u anlamaya, hayatı koklamaya, İstanbul’a yeni bir pencere açmaya ve bu pencereden martılara seslenmeye, dalgalarla fısıldaşmaya, rüzgârı dinlemeye; sevgiyi, aşkı, insanı, sanatı, edebiyatı duyumsamaya hazır mısınız. Ozan Uçar’ın yönettiği ve Taner Turan’ın oynadığı Meraklısı İçin “Öyle Bir Hikaye” bu hafta Garibaldi Sahnesinde izlenebilir

Sonbahara Son Güller(6-7-8-9-10 Şubat)
Üsküdar Tekel Sahnesinde 

11 Eylül 1980 akşamı. Gaziantep’te bir pavyondayız. 1980 askeri darbesine saatler kalmış. Olacaklardan habersiz beş kadın şarkıcı Fitnat, Feyruz, Seniha, Cemile, Lebibe o geceki programlarına hazırlanmakta. Bu sonbahar akşamında olacaklar ve bu sonbaharın getirdiği acılar Özen Yula’nın yazdığı “Sonbahara Son Güller” oyunuyla İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci karşısına çıkıyor.
1980’in karışık günlerinde Gaziantep’in Ferah Saz’ında beş kadın şarkıcı sıradan bir geceye hazırlanmakta. Fasıl şarkıları, gazinonun renkleri güzel bir eylül gecesi vaat ederken insanlara, gazinodakilerin tümünün hayatında bir dönüm noktası olacak bir gece olduğundan kimsenin haberi yoktur. 80 Eylül’üne beş kadın şarkıcının hayata tutunma çabasından bakan Özen Yula’nın yazıp yönettiği “Sonbahara Son Güller” 1 Şubat Perşembe, Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci karşına çıkıyor. Kalabalık bir oyuncu grubu ve saz heyetinden oluşan “Sonbahara Son Güller”in oyuncu kadrosunda Gözen Müftüoğlu, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Nazlı Uğurtaş, Eren Özyalçın, Rami Çakır, Türkü Deyiş Çınar, Merve Çağla Kuru, Damla Polat, Asena Hotamış, Muhammed Yıldız ve Sercan Er yer alıyor. Dekor ve Kostüm Tasarımının Almila Altunsoy’a, Işık Tasarımının Yakup Çartık’a, Korrepetitörlüğünün Türkü Deyiş Çınar’a, Yönetmen Yardımcılığının Nazlı Uğurtaş’a, asistanlıklarının Türkü Deyiş Çınar,  Abdurrahman Merallı ve Sercan Er’e ait olan oyunda müzisyen olarak ise Ercan Yalazan, Bekir Bağcı, Harun Uğur Kaya, Ali Bilen, Yaşar Talha Özkan yer alıyor. Bu sazlı, sözlü, şarkılı, keyifli oyunu bu hafta Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci karşısında olacak.

Bence Katil Öldürdü(6-7-8-9-10Şubat)
Mecidiyeköy Büyük Sahnede

Bence Katil Öldürdü bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahnede izleyici ile buluşuyor. Kurtcebe Turgul’un yazdığı ve Gökhan Kocaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği oyunda; dekor tasarımı Aytuğ Dereli’ye, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan, ışık tasarımı ise İ. Önder Arık’a ait. Süleyman Atanısev, Fazıl Aksakal, Ayça Güngör Aşık, Rojhat Özsoy, Cem Cücenoğlu ile Nimet İyigün’ün rol aldığı keyfli oyununun müziklerini ise Orhan Enes Kuzu yaparken, yönetmen yardımcılığını Şirin Ergüven Hamşioğlu, hareket düzenini ve asistanlığını Fazıl Aksakal ve yine asistanlığını da Enes Daniş üstlendi. Paris’in müstesna bir semtindeki devasa bir malikanede, ünlü iş adamı Eugène Lamortier’nin cesedinin etrafında toplanmış birbirinden ilginç karakterlerin başından geçenlerin anlatıldığı oyunu bu sezonda da İstanbul Devlet Tiyatrosu Sahnelerinde izleyebilirsiniz.

Kendi Gök Kubbemiz(6-7-8-9-10 Şubat)
Üsküdar Stüdyo Sahnede

Kendi Gök Kubbemiz’de Yahya Kemal’in dizelerinde hayat bulan eski ve yeni, doğu ve batı, vatan ve İstanbul sevgisi ve insana dair her tür özlem, aşk ve ölüm temaları ile geçmişe bir yolculuk yapılıyor. Bu yolculuğa bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahnede tanık olabilirsiniz.

Bay Z. (6-7-8-9-10 Şubat)
Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede

Bülent Usta tarafından kaleme alınan oyunda, karakterlere Ali Çelik, Gerçek Alnıaçık, Orkun Gülşen ve Ozan Uçar hayat veriyor. Yönetmenliğini Ali Atilla Şendil’in yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımı ise Önder Ay’a ait. “Bay Z”, bu hafta Mecidiyeköy Stüdyo Sahne’de seyredilebilir. 

Hisseli Harikalar Kumpanyası (6-7-8-9 Şubat)
Süreyya Operası Sahnesinde

Ankara Devlet Tiyatrosunun, tiyatro sanatçısı Haldun Dormen tarafından yazılan “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikali Süreyya Operası’nda izleyici karşısına çıkıyor. İlk kez 3 Mart 1980’de İstanbul Şan Sineması’nda Haldun Dormen’in yönetmenliğinde sahnelenen eser, yıllar içinde birçok kez farklı versiyonlarda seyirci karşısına çıktı. Yurt içinde ve yurt dışında her yaştan seyircinin büyük beğeniyle izlediği müzikali, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olarak tiyatro sanatçısı Haldun Dormen yazdı, Boğaçhan Sözmen yönetti. Bestelerinin Melih Kibar’a, şarkı sözlerinin Çiğdem Talu’ya ait olan oyunda koreografide Gülben Çay, müzik düzenlemesinde Musa Göçmen, müzik direktörlüğünde Kemal Alphan, dekor tasarımında Cenk Oral, kostümlerde Fulden Korkmaz, ışık tasarımında Osman Özgören isimlerini görüyoruz. Kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahnede olacak müzikali bu hafta Süreyya Operasında izleyebilirsiniz.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com- İleti Haber: İstanbul Devlet Tiyatrosu Basın Bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir