Jean Bernard Pommier Gümüşlük Festivali nde

11.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
Jean-Bernard Pommier Konseri
04.08.2014 Pazartesi, saat: 21:00
Koyun Baba Antik Taş Ocağı
Jean-Bernard Pommier

Gümüşlük’ün konuğu, Fransız virtüöz Pommier idi
Légion d’Honneur unvanı sahibi Fransız piyano virtüözü Jean-Bernard Pommier, 11. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda klasik müzikseverlerle buluştu. 
 
Özellikle Beethoven’ın piyano sonatlarının tamamını içeren performansları ile dünya çapında tanınan Fransız piyanist Jean-Bernard Pommier, iki saat kaldığı festival sahnesinde Ludwig van Beethoven ve Frédéric Chopin’in eserlerini seslendirdi. Gümüşlük’te, festival izleyicisinin 2010 yılından tanıdığı sanatçı, yine performansıyla büyük beğeni topladı.
 
Gümüşlük’ü çok seviyor
Gümüşlük’ü çok seven Fransız sanatçı, bu yıl festivale keman sanatçısı eşi Olga Martinova ile birlikte geldi. Festivalin tarihi konser mekanını ve taş ocağındaki akustiği çok beğendiğini söyleyen Pommier,  dünya çapında isim yapmış bir keman sanatçısı olan eşi Olga Martinova ile 8 Ağustos Cuma akşamı, Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda tekrar sahne alacak.  
 
Pommier, olağanüstü yorumculuğuyla sahnedeydi
Fransız piyanist geceye Ludwig van Beethoven’ın “Sonat no.22 fa majör, op.54, In tempo d'un menuetto, Allegretto – Più allegro” adlı eseriyle başladı. Pommier’in Beethoven sonatlarındaki ustalığı “Sonat no.21 do majör, op.53 ("Waldstein") adlı eserle devam etti. Sanatçı, eserin “Allegro con brio”, “Introduzione. Adagio molto” ve “Rondo. Allegretto moderato – Prestissimo” başlıklı bölümlerini seslendirdi. Gecenin ikinci yarısında Frédéric Chopin’in eserlerine yer veren Pommier, ilk olarak “Skertso no.2 si-bemol minör, op.31” adlı eserle sahnede yerini aldı. Program, bestecisi yine Chopin olan “Polonez do-diyez minör, op.26 no.1”, “Polonez mi-bemol minör, op.26 no.2” ve “Andante spianato et Grande Polonaise Brillante, op. 22” adlı eserlerle programına devam etti. Konserin sonunda bis yapan Fransız piyanist, Franz Schubert’in La majör op.120 Piyano Sonatının ilk bölümünü seslendirerek programını sonlandırdı. 
 
Jean-Bernard Pommier, 3 – 9 Ağustos tarihleri arasında Gümüşlük Festival Akademisi’nde genç yeteneklere piyano ustalık sınıfı dersleri verecek.
 

Jean Bernard Pommier Gümüşlük Festivalinde

11. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyaca meşhur birçok orkestrayla hem solist hem de şef olarak sahne almış ünlü Fransız piyanist Jean-Bernard Pommier’i 4 Ağustos Pazartesi akşamı Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda konuk edecek.
 
Jean-Bernard Pommier, çok küçük yaşlarda başladığı kariyeri boyunca birçok ödülle onurlandırılmış bir sanatçı. Fransız piyanist Pommier, Boulez, Barenboim, Haitink, Mazur, Mehta, Muti ve Rattle’ın da içinde bulunduğu birçok seçkin müzisyen ile birlikte sahne aldı. Resital ve konçertolarıyla Londra, Viyana, Berlin, Leipzig, Dresden, Amsterdam, Paris, Moskova, Chicago ve New York gibi başlıca merkezlerde yoğum bir klasik müziksever kitlesi tarafından ilgiyle izlenmekte.
 
Anayurdu Fransa, sanatçıya Ulusal Değerler Birliği görevlisi payesini ve Légion d’Honneur şövalyesi unvanını layık gördü. Sanatçı, 2008-09 yıllarında, Londra’daki Beethoven’ın piyano sonatlarının tamamını içeren performansları ile büyük başarı yakaladı. Pommier daha önce 2010 yılında da Gümüşlük’e gelerek festival kapsamında konser vermişti.
 
Pommier’in seslendireceği eserler
4 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:00’de festival sahnesinde klasik müzikseverlerle buluşacak olan Fransız piyanist geceye Ludwig van Beethoven’ın “Sonat no.22 fa majör, op.54, In tempo d'un menuetto, Allegretto – Più allegro” adlı eseriyle başlayacak. Pommier, ardından yine aynı bestecinin “Sonat no.21 do majör, op.53 ("Waldstein") adlı eserini seslendirecek. Bu parçanın başlıkları ise “Allegro con brio”, “Introduzione. Adagio molto” ve “Rondo. Allegretto moderato – Prestissimo”dan oluşuyor. Gecenin ikinci yarısında Frédéric Chopin’in eserlerine yer verecek olan sanatçı, ilk olarak “Skertso no.2 si-bemol minör, op.31” adlı eserle izleyicinin karşısına çıkacak. Program şu eserlerle devam edecek; “Polonez do-diyez minör, op.26 no.1”, “Polonez mi-bemol minör, op.26 no.2” ve “Andante spianato et Grande Polonaise Brillante, op. 22”. 
 
Piyano masterclass konseri 5 Ağustos’ta
Jean-Bernard Pommier’in konserinin ardından 5 Ağustos Salı akşamı saat 19:30’da ise Gümüşlük Festival Akademisi yaz müzik okulu 2. dönem piyano masterclass öğrencileri, festivalin Gümüşlük sahilindeki merkezinde ilk konserlerini verecekler.
 
Sponsorlar
Bu yıl festivalin resmi sponsorluğunu, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BODTO, Bodrum Belediyesi; kurumsal sponsorlukları ise Bosch, Devecioğlu ve Neoyapı üstleniyor.
 
Festivalde sonraki konserler
4 Ağustos Jean-Bernard Pommier (Fransa), Piyano
8 Ağustos Jean-Bernard Pommier ve Olga Martinova (Fransa), Piyano ve Keman
10 Ağustos Çimen Seymen, Soprano ve Mirella Gardelli, Piyano
12 Ağustos Trio Milhaud (Fransa, Türkiye)
15 Ağustos Gümüşlük Trio, Gülsin Onay, Piyano, Erkin Onay, Keman, Dorukhan Doruk, Çello
 
Konserlerin başlama saati 21:00’dir. 
Adres; Koyunbaba mevkii, Antik taşocağı, Gümüşkaya sitesi 1. bölge sahili.
 
İletişim
0 537 656 71 27
0 532 163 17 65
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com
twitter.com/gumuslukfest
www.facebook.com/gumuslukfestival
 
Jean-Bernard Pommier biyografi
Jean-Bernard Pommier, Fransa’nın güneyindeki Beziers kentinde doğmuştur. Piyano çalmaya dört yaşında başlamış ve ilk halk konserini yedi yaşında vermiştir. Paris Konservatuvarında, Yves Nat ve Pierre Sancan ile piyano, Eugene Bigot ile orkestra yönetimi çalışmıştır. Daha sonra New York’ta da Eugene Istomin ile çalışma imkanı bulmuştur. Uluslararası alanda tanınması gecikmeyen sanatçı, 17 yaşındayken Berlin Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nı kazanmasının ardından Moskova’da Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda en genç finalist olmasıyla, kendisini dünyanın tüm önde gelen konser salonlarına taşıyan bir kariyere doğru adım atmıştır. Aynı zamanda EMI ile de kayıtlar yapmaya başlamıştır. 
 
Jean-Bernard Pommier, on yıl sonra, Berlin ve Salzburg’ta, Herbert von Karajan ve Berlin Filarmoni Orkestrası ile uzun dönemli bir çalışmaya başlamıştır. Sanatçı birçok seçkin müzisyen ile birlikte sahne almaktadır. Resital ve konçertolarla Avrupa ve ABD'nin başlıca merkezlerde sahne almıştır. Jean-Bernard Pommier, Avrupa ve Amerika’da büyük orkestralarda şef olarak çalıştığı aktif bir kariyeri keyifle sürdürmektedir. 
 
Pommier, ayrıca sık sık örneğin Avrupa Oda Orkestrası ile piyanist ve şef olarak ikili görev sürdürmektedir. 
Sanatçının oda müziği partnerleri arasında Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Leonard Rose, Alexander Schneider, Jean-Pierre Rampal, Paul Tortellier, Maurice Bourgue, Jaime Laredo ve Guarneri ile Vermeer Quartetleri vardır. Şikago, Londra, Lozan, Durham ve Melbourne’de masterclass çalışmaları yapmıştır. Daha önce Northern Senfoni’nin Sanat Yönetmeliği, Torino Filarmoni Orkestrası Baş Şefliği ve Menton Festivali Sanat Yönetmenliği yapmış bir sanatçı olarak artık dünya çapında turneler yapmaktadır. Pommier, Durham’da, St Chad's College’ de konuk öğretim üyesi ve Müzik Akademisi Yönetmenliği yapmaktadır. 
 
Anayurdu Fransa, sanatçıya Ulusal Değerler Birliği görevlisi ve Légion d’Honneur şövalyesi ünvanı vermiştir. Geçmiş önemli olaylar arasında, 2008-09 yıllarında, Londra’daki Beethoven’ın piyano sonatlarının tamamını içeren performansları vardır.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 Bilgi:
  İleti Haber/ gumuslukfestival@gmail.com
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir