Klasik Keyifler :Bestecilere Açık Çağrı 2024

Yeni Eserler için Açık Çağrı:


KK Besteci Kazanı’nı Türkiye’nin Festivallerine Yerleştirmek
6 yeni oda müziği parçası arıyoruz

EV Siemens Müzik Vakfı’nın dostane desteğiyle, KK, 2024 programında anlatıcı ve oda müziği toplulukları için bestelenmiş bir dizi yeni eserin prömiyerinin yapılacağı bir platform sunuyor. Bela Bartok’un kullandığı anlamda ‘Parlando’ kavramından etkilenen 6 Yeni Oda Eseri arıyoruz. Eserlerde besteciler özgür bir şekilde günümüz tekniklerinden yararlanabileceği gibi “parlando” tekniğini barındıran Anadolu ve çevresi geleneksel müziklerinden de yararlanabilirler.

Parçalar 3 farklı enstrüman grubu için olacak ve 3 farklı festivalde seslendirilecektir.
Her grupta en fazla 2 yeni eser seçilecektir.
Eserler ortalama 5 dk uzunluğunda olmalıdır.
Başvuru için son tarih: 17 Nisan 2024
Kimler katılabilir: Türkler ve Türkiye’de yaşayan besteciler
Başvuru için gerekenler: Başvuru için gerekenler: daha önce yazmış olduğunuz sizi bize tanıtacak 2 eserinizin nota ve kayıtları, kısa biyografi ve bizim için yazmak istediğiniz eser hakkında en fazla bir sayfalık bilgi metni
Lütfen istediğiniz enstrüman kombinasyonunu ve festivali belirtin.
Başvurular music@klasikkeyifler.org adresine gönderilmelidir.
Seçilen besteciler 20 Nisan 2024 tarihinde ilan edilecek ve kendilerine email ile bildirilecektir.
Enstrümanlar ve son tarihler
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü; 2 parça
İlk Seslendiriliş @ AIMA Ayvalık Festivali
Konser 21Haziran.
Notalar 23 Mayıs’ta teslim edilecek.
(Mayıs son teslim tarihi çok yakın olduğu için Ağustos ayındaki kayıt tarihine kadar nota revizyonlarına izin verilecektir.)
İcracılar:
Hoppa Project Dörtlüsü
Keman: Ellen Jewett, Ceren Türkmenoğlu
Viyola: Laura Krentzman
Çello: Gözde Yaşar
Nefesli Beşli; 2 parça
İlk Seslendiriliş @ Adana Festivali
Konser Eylül’ün son haftası.
Eserler 1 Ağustos’ta teslim edilecek

Konser 20 Eylül
Eserler 1 Ağustos’ta teslim edilecek
Troia Trio
Keman: Eda Delikçi
Piyano: Senem Zeynep Ercan
Korno: Koray Ay
Tüm yeni eserlerin prömiyeri seçilen festival programlarında yapılacak ve ardından kaydedilecektir (video sağlanmamaktadır)
EV Siemens Vakfı’nın dostane desteğiyle Klasik Keyifler’in 2024 yılı için çağdaş müzik projeleri ‘Parlando’ kavramı etrafında odaklanıyor, programlarda ses ve metin içeren oda müziği yer alacak.
Bu kavram, müzik notalarında yaygın olarak kullanılan bir terim olup, konuşma ve şarkı söylemenin deklamatur veya resitativ tarzını belirtir. Bu kelime son zamanlarda operada, hikayeyi anlatmak için aryalar veya şarkılar arasında kullanılsa da, bu tür şarkı söyleme/anlatma tarzı çok eski zamanlardan beri ozanlar ve hikaye anlatıcıları tarafından kullanılmıştır.
Bu terim aynı zamanda Béla Bartók tarafından “Küçük Asya’dan Türk Halk Müziği” adlı kitabında ritimler ve türküler için kullandığı 2 ana tanımlamadan biri olarak kullanılmıştır. Ayrıntılı müzik transkripsiyonları içeren bu kitapta Bartók, 1936 yılında Anadolu’da Adana ve Osmaniye’ye yaptığı seyahatleri de anlatır. O ve Türkiye’deki müzik rehberi Ahmet Adnan Saygun (Bartók’un ‘gözlemci’ olarak tanımladığı genç besteciler Necil Kazım Akses ve Ulvi Cemal Erkin ile birlikte) geleneksel ve eskimeyen halk şarkılarını korumak, arşivlemek ve bu malzemeyi kendi bestelerine dönüştürmek gibi iki tutkuyu paylaşıyorlardı. Etnomüzikoloji alanında da öncü olan bu efsanevi bestecilerden esinlenen KK, 2024 programında anlatıcı ve oda müziği topluluğu için bestelenmiş bir dizi yeni eserin prömiyerinin yapılacağı bir platform sunuyor.
Seçilen besteciler parçalarda özgür bir şekilde günümüz tekniklerinden yararlanabileceği gibi Bartok’un kullandığı anlamada “parlando” tekniğini barındıran Anadolu ve çevresi geleneksel müziklerinden de yararlanabilirler.
Metin, partisyona entegre edilebilir ve sanatçılar tarafından veya elektronik olarak seslendirilebilir veya bir anlatıcı tartından okunabilir. Ne yazık ki KK’nın eğitimli şarkıcılar için bütçesi yok. Tüm eserlerin prömiyeri festivallerde yapılacaktır. Kayıtlar bestecilere danışılarak ayrıca gerçekleştirilecektir.
Tüm sorularınız için lütfen iletişime geçiniz: music@klasikkeyifler.org

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – Haber İçerik: Klasik Keyifler Müzik Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir