Maral Üner: Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü (Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ankara)

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ’NİN

YILIN TİYATRO SANATÇISI

ÖDÜLÜ
Meral Üner: Tiyatro Sanatçısı
MARAL ÜNER’E

OYÇED ?Sürekli Başarı Ödülü? Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin?e verildi. 2009

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun 2008 – 2009 sezonunda Olcay Poyraz’ın rejisiyle sahnelediği “HÜZZAM” adlı tek kişilik oyunda; Maral Üner’in sunduğu incelikli ve soluklu oyunculuğun “tiyatro dersi” niteliği taşımakta olduğu ve sanatçının “emeklisi”nin olamayacağını bir kez daha kanıtladığı olgusuyla; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ankara grubu üyeleri tarafından “Yılın Tiyatro Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.

Ödül Töreni 1 Mayıs 2009 Cuma günü Akün Sahnesi’nde

Sevda Şener, Ömer Atila Sav, Gülşen Karakadıoğlu, Selda Öndül, Türel Ezici, Tülin Sağlam, Süreyya Karacabey, Deniz Bozer, Ayşegül Yüksel ve Filiz Elmas’tan oluşan TEB Ankara Grubu’nun oybirliği ile verdiği ödül;

1 Mayıs 2009 Cuma günü saat 19:30’da Akün Sahnesi’nde düzenlenen törenle HÜZZAM adlı oyunun temsili öncesi Maral Üner’e verilecek.

Basın Mensuplarımızı bu özel günde de yanımızda görmeyi diliyoruz.

MARAL ÜNER

1960 – 61 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda göreve başladı. Emekli olduğu 2003 yılına kadar birçok oyunda görev aldı, yönetmenlik yaptı.

“Gönül Avcısı” ve “İlk Gençlik” adlı oyunları yöneten Maral Üner’in rol aldığı oyunlardan bazıları; “Kulaktan Kulağa”, İstanbul Efendisi”, Bu Hesapta Yoktu”, “Merdiven”, öyle Bir Nevcivan”, Küçük Tilkiler”, Windsor’un Şen Kadınları”, “Cin Oyunu”, “Gençliğin Tatlı Sesi”, “Hüzzam”, “Yunus Diye Göründüm”, “İlk Gençlik”….

Maral Üner Sanat Kurumu’nun 1984 – 85; Kültür Bakanlığı’nın 1988 – 89 En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı.

OYÇED “Sürekli Başarı Ödülü” Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’e

Devlet Tiyatroları tarafından 1984 – 85 sezonundan bu yana 25 yıldır sahnelenen “HÜZZAM”; Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği’nin “20 yılı aşkın süredir oynanmakta olan tiyatro oyunlarını desteklemek yönetimin ve emek verenlerin başarılarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla verdiği” 2008 – 2009 “Sürekli Başarı Ödülü” nü kazandı.

Ödül, 28 Nisan Salı günü saat 18:00’de Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle OYÇED Başkanı Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’e verildi.

DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Basın,Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
TEL: (0312) 309 39 20 / TEL-FAX: (0312) 311 95 19

Haber Kaynak: İleti Haber; Tolga Savaşçı
DT Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler
Fotoğraflar DT Basın Yayın
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir