Murat Ömür Tuncer: Selman Ada

Asistanı olduğum değerli orkestra şefi ve besteci Selman Ada, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası' nın daimi şefliğine ve Devlet Opera ve Balesi'nin genel müdürlüğüne atandı. Bir umuttur. Tüm camiaya kutlu olsun!
 
Ülkemizde, özellikle opera baledeki herkesin yeterince yakinen tanıdığı Selman Ada'nın müzik kültürüne verdiği kıymet ve yaptıkları ortadadır. Harika Çocuk yasası kapsamına alınan tek besteci olan Selman Ada'nın müzik dehası elbette tartışılamaz. Ayrıca Fransızca lügatına kelime bile kazandırmış bir dil bilimci olarak Ada'nın gerek ülkemiz gerekse dünya sahnelerine getirdiği önemli kritikleri, fikirleri ve yapıcı çözümleri uzun yıllardır kendisi tarafından kaleme alınmaktadır ve yayınlanmaktadır. Duruşu şüphesiz çok açık ortadadır. 
 
Hal böyleyken, camiamızın "polemik lobisi" hız kesmeden çalışmalarına yenisi ekleyerek; Rengim Gökmen'in TÜSAK yasa 'taslağını' ağır bir dille eleştirdiğinden görevinden alındığı, halbuki Ada'nın çok daha keskin olduğunu, buna kanıt olarak yasa taslağı hakkında yazdığı yazıları gündeme getirerek, "acaba Ada'nın tavrı değişecek mi sorusu akıllara geliyor" şeklinde enteresan gündemler yaratılıyor. Herkesin haklı endişeleri vardır; bu çok doğaldır. Fakat bu şekilde ve bu denli mühim konuların magazinselleştirilmesi özellikle şu an yanlıştır. 
 
Çok açık; bu ve benzeri tavırlar birlikteliği bozmakta. Bunun örnekleri maalesef çok var. Unutulmamalı; ülkemizin kültür sanat hayatı kimsenin tekelinde değildir. Yazılan çizilen satırlar, yalnızca yazanların egolarını tatmin etmemekte. Aynı zamanda geleceklerinden endişe duyan ve var gücüyle müziğe emek veren yada tüm konsantresini ve enerjisini müziğe adamış nice insanların ideallerine balta vurmaktadır. Özellikle sanat emekçisinin en kalabalık ailesi opera ve balede!
 
Genç bir müzisyen adayı olarak beklentilerim; her türlü haklı haksız eleştirilerde, polemiklere ve magazine yol açmayacak şekilde, yapıcı ve son derece titiz yaklaşımlardır. 
 
Son olarak küçük bir hatırlatma; DOB Genel Müdürü'nün yasayla bağlı yetki ve görevleri bellidir. Bu bağlayıcı faktörler sanat emekçilerinin elinde değil, konuyla ilgili yasama ve yürütmeden sorumlu bakanlıkların elindedir. Tıpkı devlet statüsünde çalışan tüm sanatçılar gibi…
 
Saygılarımla,
Murat Ömür Tuncer


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 
  İleti: Murat Ömür Tuncer-Antalya
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir