ÖTEKİ HAYATLAR Fatih te son tango

“ÖTEKİ HAYATLAR”

Fatih'te son tango

 

HAYATİ ASILYAZICI

 

Can Utku, Öteki Hayatlar Tiyatro Topluluğu'nu arkadaşlarıyla beraber kurmuş. Tiyatronun oyun yazarı ve yönetmeni. Birbirinden nitelikli ve dinamik kurgusu olan sağlam oyunlar yazıyor. Birikimli genç yazar, üç-dört yıldır birbirinden güzel oyunlar yazıyor. Kendini yinelemeyen, her yapıtında kendini yenileyen bir yazar. Ayrıca oyunlarında insanı, toplumu ve sorunlarını irdeleyen; insan ilişkilerinde ruhbilimci gibi davranışları çözümleyici bir yazar. İlklerde her zaman, alanlarında yeteneklilerle buluşmaktadır. Yazdığı oyunlara bir göz atmak gerekirse; “Yolun Sonunda”, “Örümcekler”, “Paylaşan”, “Aşk Üstüne Bir Oyun”, “Yalnızların Düeti”, “Mahpeyker Hanım'ın Evi”, “Karşılaşmalar”, “Sarmaşığın Dalları”, “Adviye”, “Ben Sen Olsaydım”, “Ölü Güvercin”, “Öteki”, “Kış Masalı”, “Elim Sende”, “Düriye Teyze”, “Fatih'te Son Tango”. Uyarlamaları ve birçok çalışması var.

 

'YAZARLAR VE YAPITLAR SÖZLÜĞÜ' HAZIRLADI

Genç oyun yazarımız Can Utku'nun oyun yazarlık dağarı dolu ve başarılı bir grafik çizmektedir. “Fatih'te Son Tango”, genç yazarın soluklu bir oyunu. Galatasaray Üniversitesi'ni bitirdikten sonra, Utku, sanat alanında kendini geliştirmiş ve tiyatro dalını oyun yazarı olarak seçmiştir.

Yıllar önce, Seyit Kemal Karaalioğlu, edebiyat alanıyla ilgili 'Yazarlar ve Yapıtlar Sözlüğü' hazırlamıştı. Özgeçmişimi bu sözünü ettiğim yapıta almıştı. Türk Tiyatrosu, kendi yazarlarının oyunlarıyla gelişir ve büyür” tümcemi, yaşam öykümden alıp başlığa çıkarmıştı. Altmışlı yıllardı, oyun yazarlarımızı bu denli öne çıkardığım yıllar. Tiyatro ve diğer sanat dallarındaki emeklerim ve çabalarımın bir anlamı vardır. Değerini belirttiğim hiçbir sanatçı için yanılmadım. Nesnel bakış ve yorumlarımla kendi bilincimin doğrultusunda tutarlı olmanın bir özellik olduğunu belirtiyorum.

“Fatih'te Son Tango”nun baş rolünde genç bir oyuncuyu izledik. “Muazzez” adlı rolde, üç evresiyle inanılmaz bir başarıyı, üç ayrı karaktere taşıyan Sevi Orakoğlu'ndan söz etmek istiyorum. Sahnede çizdiği ve büyük başarıyla canlandırdığı üç değişik karakteri yorumluyor. Sevi Orakoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tiyatro ve dans çalışmalarını sürdürdü. İTÜ'yü bitirdikten sonra, tüm çalışmalarını dansa ve tiyatroya yoğunlaştırdı. İTÜ tiyatrosunu da zaman zaman izlerdim. Akademi İstanbul'da Bale ve Dans Bölümü'nü on yıla yakın yönettim. Sevi Orakoğlu, yönettiğim Bale ve Dans Bölümü'nün en başarılı genç dansçılarından biriydi. Şimdilerde; salon danslarında, modern dansta, Arjantin Tangosu'nda, Flamenko’da başarılı bir dansçı ve eğitmen. İki yıl önce, Can Utku'nun “Elim Sende” adlı oyunundaki başarısı dikkatimi çekmişti.

 

KARAKTERLERİ İNANILMAZ GÜZELLİKTE CANLANDIRDILAR

Sevi Orakoğlu, Fatih'te Son Tango'da, tam bir profesyonel oyuncu kimliğinde üç değişik karakteri inanılmaz güzellikte canlandırıyor. Tiyatro oyuncusu için gerekli bütün özelliklere sahip. Dans kökenli olması nedeniyle vücut plastiği, sahne dili ve bütünleşen oyunculuğu, rolüyle örtüşüyor.

Oyunda, Sevi Orakoğlu'nun partneri de başarılı. İlyas Özçakır, kompozisyonu ve hareketli oyunuyla dikkati çekti. Geçişlerde ve özellikle oyunun kurgusuna uygun tangolarda Nesrin Kuru ve Adnan Çakır'a ait. Oyun, her cuma 20:30'da Rumeli Pasajı Oyuncular Tiyatrosu'ndan izlenebilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir