Pınar Kür Ustalara Saygı

 

“Ustalara Saygı” Pınar Kür için
 

Pınar Kür
Pınar Kür

Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinliği, 28 Nisan Pazartesi akşamı saat 20.00’da edebiyatımızın duayenlerinden birini sevenleriyle buluşturacak. Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) organize edilecek kırk birinci “Ustalara Saygı” toplantısı; okurlara “Yarın Yarın”, “Asılacak Kadın”, “Bitmeyen Aşk”, “Bir Deli Ağaç” gibi ölümsüz eserler armağan eden Pınar Kür için gerçekleştirilecek.
 
Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve yöneteceği “Ustalara Saygı” toplantısına, çok yönlü sanatçının hayatının çeşitli dönemlerine tanık olmuş dostları konuşmacı olarak katılacak. Selen Domaç’ın sunacağı gecede; Ahmet Levendoğlu, Cüneyt Türel, yazarın oğlu Emrah Kolukısa, Füsun Akatlı, Halil Ergün, Kür ile “Aşkın Sonu Cinayettir” adlı nehir söyleşi kitabını hazırlayan Mine Söğüt, Müge İplikçi, Osman Şengezer, Sırma Köksal, Zeliha Berksoy ve sevilen televizyon programı “Haydi Gel Bizimle Ol”daki partnerleri Aysun Kayacı, Çiğdem Anad ile Müjde Ar konuşmacı olarak katılacaklar.
 
“Ustalara Saygı” toplantısında; yazarın en sevilen öykülerinden biri olan “Yaz Gecelerinde Keman”, Jülide Kural’ın yorumuyla konuklara sunulacak. Kural, Pınar Kür’ün yapıtını, öyküde de geçen Brahms’ın keman konçertosu eşliğinde okuyacak. “Yaz Gecelerinde Keman”ın da yer aldığı “Bir Deli Ağaç” adlı kitap ise, öyküye adını veren ağacın da göründüğü evden Faruk Şüyün’ün çektiği görüntülerle âdeta canlanacak.
 
Piyanist Orçun Orçunsel’in Gershwin’den “Rhapsody in Blue”yu Pınar Kür için yorumlayacağı gecede; yazarın romanından Başar Sabuncu tarafından sinemaya uyarlanan “Asılacak Kadın”dan bir bölüm ve Kür’ün hayatından karelerden oluşan bir dia gösterisi de izlenebilecek.

Pınar Kür Özgeçmiş

15 Nisan 1945 tarihinde Bursa’da doğdu. lk öğrenimini Ankara ve Londra’da yapan Pınar Kür, orta öğrenimini Ankara ve New York, yüksek öğrenimini ise New York (Queens College) ve İstanbul’da (Boğaziçi) tamamlamıştır. Fransa’da Sorbon Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat dalında; “Yirminci yüzyıl tiyatrosunda gerçeklik ve yanılsama” konusunda doktora verdi. Bir süre Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda dramaturg olarak çalıştı (1971-1973). Pınar Kür, Önceleri yazar oyuncu olarak tiyatro ile uğraştı ve daha sonra öyküler  yazdı.  Öykü ve yazıları, Dost, Cumhuriyet, Yazko-Edebiyat ve Gösteri dergilerinde yayınlandı. Ele aldığı konular açısından oldukça tartışmalı eserlere imza atan yazarın "Asılacak Kadın" adlı romanı müstehcen olduğu gerekçesiyle toplatılmış, imhasına karar verilmiş, ancak daha sonra beraat etmiştir. Pınar Kür, İstanbul’da yaşıyor ve Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olup, çalışmalarına  devam ediyor.

Yayınlanmış eserleri :

Yarın Yarın (roman,1976),

Küçük Oyuncu (roman,1977),

Asılacak Kadın (roman,1979),

Bir Deli Ağaç (öyküler,1981),

Akışı Olmayan Sular (öyküler 1983)
Akışı Olmayan Sular kitabıyla 1984 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.

Bitmeyen Aşk (roman, 1986),

Bir Cinayet Romanı (roman, 1989),

Sonuncu Sonbahar (roman,1992),

Hayalet Hikayeleri (öyküler,2004).

Cinayet Fakültesi (roman 2006),

Short Fiction in English.

İngilizce ve Fransızcadan yaptığı çok sayıda çeviriden bazıları şunlardır:
Doğmamış Çocuğa Mektup (O. Fallaci), Karanlıkta Yolculuk, Günaydın Geceyarısı, Dörtlü, Geniş Geniş bir Deniz, Dalda Duran Kuşlar (J. Rhys), Tutku, Vi

************

 

Ayrıntılı bilgi için:
Bilgi için: Faruk Şüyün 0533 4683063

Melih Cevdet Anday Sahnesi (Akatlar Kültür Merkezi): 0 212 351 93 84

Haber Kaynak: İleti Haber Bülten: Faruk Şüyün 0533 4683063
Fotoğraf ve Özgeçmiş: google web:Derleme; Tevfik Yalçın evetbenim
 

 


evetbenim
sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak için…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir