Plastik Özürlü Çocuklar Vakfı Yardım Konseri İş Sanat Kültür Merkezi'nde…

Destek verin, onlar da gülümsesin!
Uluslararası camiada istisnai Chopin yorumcusu kabul edilen, dünyaca ünlü Devlet sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, Plastik Cerrahi Özürlü Çocuklara Yardım Vakfı yararına, Plastik Özürlü Çocuklar Vakfı Yardım Konseri İş Sanat Kültür Merkezi'nde 7 Haziran Çarşamba günü bir resital veriyor. Resital; Chopin, Beethoven, Ahmed Adnan Saygun ve Haydn’ın sevilen eserlerinden oluşuyor.
Türkiye’de Plastik Cerrahi’nin öncülerinden kabul edilen Prof. Dr. Onur Erol ve Çocuk Hekimi eşi Dr. Sevinç Erol tarafından kurulan Vakıf, 2003 yılından bu yana ağırlıklı olarak ülkemizde sık rastlanan bir doğumsal anomali olan Damak-Dudak Yarıklı, maddi durumu yetersiz çocukların ameliyatlarını üstleniyor.
Doğuştan dudak ve damak yarıklı doğan çocuklar aileyi büyük bir üzüntüye boğar. Bu bebeklerin topluma kazandırılması plastik cerrahi ve ekip çalışması ile mümkün olur. Ekonomik durumu yetersiz olan aileler büyük bir çaresizlik içinde kalır.
2003 yılında, doğuştan ve edinsel hastalıkları ile müracaat eden maddi durumu yetersiz hastalara olanakları ölçüsünde yardım etmek amacı ile kurulan “Plastik Cerrahi Özürlü Hastalara Yardım ve Plastik Cerrahiyi Geliştirme Vakfı” yararına konserimiz 7 Haziran saat 19.30'da İş Sanat'ta gerçekleşecektir.


Değerli Dostlarım,
Aşağıda duyurusunu paylaştığım İşsanat konserime gelmenizden büyük mutluluk duyarım..
Konsere katılımınız beni ve ihtiyaç sahibi çocuklarla ailelerini mutlu edecektir.
En içten sevgi ve selamlarımla
Gülsin Onay

Konser Programı:
Joseph Haydn    Fa minör Çeşitlemeler Hob.XVII no.6
Ludwig van Beethoven    Sonat do majör no.21, op. 53 (Waldstein)
Allegro con brio
Introduzione — Allegretto moderato
ARA
Ahmed Adnan Saygun    Aksak tartılar üzerine op. 45 Prelüdler'den No. IV ve XII
Frédéric Chopin    Sonat si minör, op.58
                      Allegro maestoso
Scherzo: molto vivace
Largo
Finale: presto non tanto
Gülsin Onay Kimdir?
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gören Gülsin Onay, 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. 
1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılan Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verilmiştir. Tekirdağ'da bir sokağa Gülsin Onay'ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2 yıldır sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni düzenlemektedir.
Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 76 ülkeyi kapsar. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay'ın 20'yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtmaktadır. 
Plastik Cerrahi Özürlü Çocuklara Yardım Vakfı 
Türkiye’de maddi durumu yetersiz, doğuştan damak ve dudak yarığı, kepçe kulak gibi plastik cerrahi engeli bulunan çocuklara yardım etmek amacı taşıyan Vakıf, Prof. Dr. Onur Erol ve çocuk hekimi eşi Dr. Sevinç Erol’un girişimiyle kuruldu. İlk çalışmalarına 1981 yılında Onep Tıp Merkezi’ndeki tedavilerle başladı. Daha fazla engelli çocuğa yardım edebilmek amacıyla çalışmalarına Vakıf olarak devam etti (2003). Vakıf; Dudak-damak yarığı, burun yokluğu, parmakların yapışık olması veya yokluğu doğuştan yüzde ve gövdede hemangiom ve diğer ur’lar, göz kapaklarındaki çeşitli bozuklukları, yüz ve kafadaki ileri derecedeki şekil bozuklukları olan maddi durumu yetersiz hastalara yardımcı olmaktadır. Doğuştan gelen Damak Dudak Yarıkları’na Türkiye’de her 1000 doğumda 1 rastlandığı için, çalışmalarını  bu alanda yoğunlaştıran Vakıf’ta Prof. Dr. Onur Erol ve Konsey’deki diğer uzmanlar birçok hasta çocuğu tedavi etmektedir. Çocukluktan yetişkinliğe dek birçok operasyon geçirmesi gerekebilen Dudak Yamak Yarığı hastaların tedavisi için ONEP Tıp Merkezi bünyesinde ilgili branşlardan bir kurul oluşturularak hastaların tedavisi ve takibi sağlanmaktadır.Plastik Cerrahi dışında diş hekimleri, çene cerrahları ve yüzdeki  görünümden dolayı oluşabilecek depresyon riskine karşı psikologlar bu hastaların iyileşmesi için ekip olarak çalışmaktadır. 
Damak Dudak  Yarığı nedir?
Ülkemizde her 1000 çocuktan biri Damak Dudak Yarığı olarak tanımlanan doğumsal anomali ile doğuyor. Kalıtsal hastalıklar, gebelikte yetersiz beslenme, radyasyona maruz kalma, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler bu rahatsızlığa yol açıyor. Ameliyat olmazsa orta kulak iltihabı, işitme kaybı, konuşma bozukluğu yaşayan ve sağlıklı insanlar gibi beslenemeyen Damak Dudak Yarıklı çocuklar, yetişkinliğine dek bir dizi ameliyatla sağlıklarına kavuşabiliyor. Dudak Yarıklı çocukların 2,5 -3 aylıkken, damak yarığı olanların ise 6 aylık ila 1 yaşına dek ameliyat olması gerekiyor. Damak-Dudak Yarığı operasyonları plastik cerrahinin en uzmanlık isteyen ameliyatlarından biri olarak anılıyor.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi Gülsin Onay
Haber İçerik: Biletix http://www.biletix.com/etkinlik/U41AA/ISTANBUL/tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir