TİYATRONUN CADISI DA GİTTİ İŞTE…


Macide Tanır

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ: “‘TİYATRONUN CADISI’ DA GİTTİ İŞTE…”
 
Macide Tanır’ın vefatı üzerine Tiyatro Eleştirmenleri Birliği adına bir açıklama yapan Birliğin Başkanı Üstün Akmen; Macide Tanır’ı yeteneğin, çalışmanın, disiplinin bir insanı nasıl “Macide Tanır” mertebesine getirdiğinin somut örneği olarak tanımladı.  
 
Yaşamı boyunca, rol önerileri geldiğinde, hiçbir zaman tam memnun olmadığını kendisine söylediğini anlatan Üstün Akmen: “Rolü incelermiş, irdelermiş, didiklermiş. İncelemek, irdelemek, didiklemek, düşünmek, denemek ve düşündüğünü söylemekten çekinmemek… İşte Macide Tanır’ın özeti buydu” dedi.  
 
Gencecik, güzel mi güzel bir oyuncu iken yaşından daima büyük kadın rolleri verildiğini, buna karşın Tanır’ın bu durumdan hiç gocunmadığını, sızlanmadığını anlatan Akmen, tam tersine, o günlerde sahneye çıkardığı karakterlerde daima mutluluğu duyumsadığını, hatta “O kadınlar olmasaydı ben olmazdım” dediğini duyanlardan olduğunu sözlerine ekledi.
 
Kimi zaman, değişik salonlarda yan yana oturup oyunlar izlediklerini de anlatan Üstün Akmen, sahnede “mış” gibi yapan oyuncular olduğunda Tanır’ın yanında “mır mır” konuştuğunu anlattıktan sonra: “Anlıyordum ki, onları sevmiyordu. O, sahnede içine girdiği karakterle daima özdeşleşmiş bir oyuncuydu. O nedenle “mış” gibi yapanı tiyatrocudan saymıyordu. Macide Hanım, gerçek tiyatrocunun hakkını kimseye yedirmedi” diye konuştu.
 
Macide Tanır’ın, dünyaya daima tiyatronun penceresinden baktığından, sahne üstündeymiş gibi yaşadığından, gözleriyle gördüğü, duyduğu her şeyi tiyatroyla ilişkilendirdiğinden söz eden Üstün Akmen: “Şimdi bu efsaneyi de sonsuzluğa uğurluyoruz. Sahne ışıkları içinde yoğrulsun. Alkışı bol olsun” dedi.  

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ

-Macide Tanır; Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Sanatçının "Tiyatronun Cadısı" isimli bir anı kitabı vardır.

-Macide Tanır: Macide Tanır ( 11 Mayıs 1920 Sivas –  6 Şubat 2013 İstanbul)

 Üstün sanatçı kimliğiyle tiyatromuzun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştiren, bu kimlikle birçok farklı oyunda görev alan ve öncü sanatçı kimliği ile görevini başarıyla yerine getiren Macide Tanır 6 Şubat 2013 İstanbul’da vefat etti.

Sanatçımızın naaşı, 8 Şubat 2013 Cuma günü Saat 12:00’de Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazını takiben Emirgan Mezarlığı'nda defnedildi.

evetbenim
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir