Trio Milhaud Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konuğu oldu

 
Gümüşlük’te festivalin konuğu Trio Milhaud idi
Genç nesil klasikçilerin dikkat çeken üçlüsü “Trio Milhaud”, 11. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Bosch’un etkinlik sponsorluğunda Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda klasik müzikseverlerle buluştu.
 
İki Fransız ve bir Türk müzisyenden oluşan Trio Milhaud, festival sahnesinde Joseph Haydn, Claude Debussy ve Felix Mendelssohn-Bartholdy’nin eserlerini seslendirdi. Trio Milhaud’nun üyeleri, bireysel başarılarıyla ve kazandıkları pek çok ödülle genç, yetenekli birer sanatçı olarak dikkat çekiyor. Viyolonselist Nil Kocamangil, Piyanist Philippe Hattat ve kemancı François Pineau-Benois’dan oluşan Trio Milhaud, sahnedeki performanslarıyla festival izleyicisinden büyük alkış topladı.
 
Bosch’un etkinlik sponsorluğu ile gerçekleşen konserde ilk olarak J. Haydn’ın, “Piyanolu Trio no.39 sol majör, Hob.XV:25 (Çingene)” adlı eserini seslendiren trio, bu eserde “Andante—Poco adagio, cantabile—Rondo a l'Ongarese: Presto” bölümlerini icra etti. Ardından C. Debussy’nin “Piyanolu Trio sol majör” isimli eseri festival izleyicisiyle buluştu. Bu eser, “Andante con molto allegro —Scherzo. Moderato con allegro—Intermezzo. Andante espressivo—Finale. Appassionato” başlıklarını içeriyordu. Programın ikinci yarısında ise Trio Milhaud, F. Mendelssohn-Bartholdy’nin “Piyanolu Trio no.2 do minör” adlı eserini seslendirdi. Üçlünün icra ettiği eser, “Allegro energico e fuoco—Andante espressivo—Scherzo. Molto Allegro quasi Presto—Finale. Allegro, appassionato” başlıklarını taşıyordu. Trio Milhaud, daha sonra bis yaparak tekrar sahneye geldi ve finalde çaldıkları eserin 2. Bölümünü çalarak geceyi sonlandırdı. 
 
Üç yetenekli genç müzisyen
Yaşayan en önemli viyolonselcilerden bir olarak kabul edilen Gary Hoffman’ın “Hiç bir şüphe yok ki önünde parlak bir geleceği olan, enstrümantal ustalık ve müzikal duyarlılık sahibi, çok yetenekli ve zeki bir genç çelist” diye tanımladığı Nil Kocamangil, 2006 yılından bu yana katıldığı çeşitli uluslararası ve ulusal yarışmalardan birçok başarı ve birincilik ödülleriyle döndü. Bir oda müziği tutkunu olan Kocamangil, dünyanın en önemli salonlarında verdiği konserler dışında birçok festivalde de yer aldı. Sanatçı özel bir destek ile 1830 yapımı İtalyan yapımı bir viyolonsel kullanıyor. 
 
Piyanist Philippe Hattat, genç yaşına rağmen profesyonel müzisyen olarak önemli bir sahne tecrübesine sahip. Oda müziğinde performanslar sergileyen sanatçı, Fransa’nın önde gelen şefleriyle çalıştı, korolar da eşlikçilik yaptı. Philippe Hattat, beste yapmanın yanı sıra org, çembalo ve çello çalıyor; Gregoryen şana ve özellikle etnomüzikolojiye ilgi duyuyor. Bilimle, özellikle hayat ve insani bilimlerle, felsefe ve karşılaştırmalı dilbilimleriyle de ilgileniyor.
 
Kazandığı pek çok ödülle genç yetenekli bir sanatçı olarak ismini duyuran Trio’nun kemancısı François Pineau-Benois, başta UFAM Uluslararası Keman Yarışması birincilik ödülü olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. Pineau-Benois, aynı zamanda çeşitli ülkelerde düzenlenen birçok keman masterclass’ına katıldı.
 
Sponsorlar
Bu yıl festivalin resmi sponsorluğunu, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BODTO, Bodrum Belediyesi; kurumsal sponsorlukları ise Bosch, Devecioğlu ve Neoyapı üstleniyor.
 
Festivalin kapanış konseri
15 Ağustos Gümüşlük Trio, Gülsin Onay, Piyano; Cihat Aşkın, Keman; Dorukhan Doruk, Çello
 
Konserlerin başlama saati 21:00’dir. 
Adres; Koyunbaba mevkii, Antik taşocağı, Gümüşkaya sitesi 1. bölge sahili.
İletişim
0 537 656 71 27
0 532 163 17 65
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com
twitter.com/gumuslukfest
www.facebook.com/gumuslukfestival


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 Bilgi:
  İleti Haber/ gumuslukfestival@gmail.com
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir