Türk Dil Bayramı ve Anma Etkinlikleri

“Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma Etkinlikleri”
12 Mayıs 2012 günü, saat 10 da “Türkçeye Saygı" Yürüyüşü

 

     
 
        12-13 Mayıs günleri, Ermenek ve Balkusan’da düzenlenecek olan “Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma Etkinlikleri” çerçevesinde 12 Mayıs 2012 günü, saat 10 da “Türkçeye Saygı” ana başlığını taşıyan bir yürüyüş düzenlenecektir.
         Türkçemiz, toplumsal yaşamımızın  hemen her alanında ciddi bir kirlenme ile karşı karşıyadır.
         Türkçe karşılıkları varken, yazılı basında, görsel basında, ticari alanda alabildiğine yabancı sözcüklere özenilmektedir.
         Özellikle genç kesimin, selamlaşmadan tutunda, hal hatır sormada, telefon konuşmalarında, ileti alış verişlerinde, Türkçe sözcükleri ne kadar çarpıttıklarına içimiz acıyarak tanık oluyoruz.
         Haber sunucuları ile  günlük yaşamımızın büyük bir bölümünü tutsak alan televizyon dizilerinde kullanılan dil, sizleri hiç düşündürmüyor mu ?
         Sadece bunlar da değil, TBM Meclisi kürsüsündeki konuşmaları izleyin, çıkarılan kimi yasaların uygulama sırasında dil açısından nasıl yoruma ihtiyaç duyduğunatanık olmuyor muyuz ?
         Türkçenin kaynağı Ermenek’e  sadece 100 km. komşu sahil kentlerimize yolunuz düştüğünde,” yabancı bir ülkede miyim acaba”diye,  kendi kendinizi yoklama ihtiyacı duymaz mısınız ?
        Arapça ve Farsçanın yayılmacılığına karşı, Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türk Dili Fermanı ile, yabancı diller boyunduruğuna karşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün uyarısı, Türkçenin korunması ve yaşatılmasına yönelik yaşamsal tedbirlerdir.
          İşte, Türkçenin önemini vurgulayan; “Dilimi Kirletme, “Önce Türkçe”, “Türkçem Ses Bayrağım”, “Dil Yozlaşırsa Birlik Bozulur”, “Birlik Bozulursa Ulus Dağılır”, “Türkçem Ulusal Kimliğim”, vb. gibi, 13 adet pankartın   taşınacağı TÜRKÇEYE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ Türkçe üzerinde yabancı diller yayılmacılığının yarattığı, yozlaşma, aşındırma ve kirliliğe dikkat çekmeyi amaçlayan bir dil bayramı etkinliğidir.
          Gelin hep birlikte; Oğuzca’ya ve  Türkiye Türkçesine kaynaklık etmiş olan Ermenek’te ve  Balkusan’da,  Güzel Türkçemize Sahip çıkalım.

Habip Çalışkan
Karamanoğlu Mehmet Bey Dil ve Kültür Derneği Başkanı
  http://www.tdtkb.org       

Kaynak bilgi: Engin Demirkollu engindemirkollu@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir