ÜSTÜN AKMEN, CAN OYUNUNUN SANSÜRLENMESİNE KARŞI ÇIKTI

ÜSTÜN AKMEN, “CAN” OYUNUNUN SANSÜRLENMESİNE KARŞI ÇIKTI
 

Üstün AKMEN
 
Edirne Valiliği'nin usta şair Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan, Kemal Kocatürk  tarafından rejisi yapılan ve oynanan “Can” isimli tiyatro oyununu “uygun görülmemiştir” diyerek yasaklamasının ardından, oyunun Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın teklifi üzerine trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde sahnelenmesini değerlendiren Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Eski Başkanı ve Sahne Sanatları Eleştirmeni Üstün Akmen: “Kimi kimden koruyorlar, anlayamıyorum” dedi.
 
Edirneli öğretmenlerin Can Yücel’in taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirleriyle yalın dili ve buluşlarını sansürlemesinin utanılacak bir durum olduğunu ifade eden Üstün Akmen: “Artık öğretmenlerimiz bile doğadan, insanlardan, olaylardan, kavramlardan, heyecanlardan, duyumlardan ve duygulardan korkar oldu. Düşünebiliyor musunuz günümüzde öğretmenler de şiiri ve tiyatroyu yasaklayabiliyor. Durumu hiçbir öğretmen kuruluşu protesto etmiyor, duymazdan geliyor, sesini çıkarmıyor. Tiyatrocularımızdan, yazarlarımızdan çizerlerimizden de ses yok. İyiden iyiye devekuşu ülkesi olduk” dedi.
 
    
 
Oyunun iptal edildiği sırada, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarından oyunun kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde oynanmasını teklif etmesini takdirle karşıladığını söyleyen Üstün Akmen, Edirne Belediyesi’nin tiyatro için caddeye platform ve sandalye düzeni kurup, davetiye dağıtmasını “sanata duyarlılık” olarak değerlendirdi ve Başkan Recep Gürkan’a teşekkür etti.

Üstün AKMEN
akmenustun@gmail.com

Can Yücel şiirleri Mehmet Güleryüz’ün desenleriyle sahnede hayat buluyor! 
23.11.2011

 

Tiyatro Kumpanyası’nın Can Yücel’i 85. doğum yılında biyografik bir şekilde uyarlanmış şiirleriyle anmak için hazırladığı Can oyunu seyircilerle buluşmaya devam ediyor. Oyun Mehmet Güleryüz’ün desenleri ve Ayça Kocatürk’ün müzikleri ile birlikte izleyenlere bir sanat şöleni sunuyor.

Çağının ötesine geçmiş bir şair olarak bilinen Can Yücel, 85. doğum yılında Kemal Kocatürk’ün yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlendiği oyunla anılmaya devam ediyor. Türk tiyatrosunun önemli ustası Genco Erkal tarafından Can Yücel şiirlerinden uyarlanarak hazırlanan “Can” oyunu, seyircileri sanat dolu bir yolculuğa çıkararak Türkiye’nin son kırk yıl içerisinde yaşadığı değişimleri gösteriyor.

Türk resminin desen virtüözlerinden biri olan Mehmet Güleryüz’ün video-desenleri ve Ayça Kocatürk’ün müzikleri eşliğinde sahneye aktarılması ise Tiyatro Kumpanyası’nın oyununun bir diğer önemli özelliği olarak ön plana çıkıyor. Yalın bir sahne düzenine ve dile sahip olan oyunda Mehmet Güleryüz’ün on altı video deseni yer alıyor.

Oyunun çevre düzeni Sırrı Topraktepe tarafından yapılırken, ışık tasarımını Aslı Atasoy yürütüyor. Can Yücel şiirlerinin sanatın çeşitli dallarıyla buluşarak hayat bulduğu oyun, 7 Aralık saat 20:30’da Muammer Karaca Tiyatrosu’nda, 9 Aralık saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 22 Aralık saat 20:30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde ve 24 Aralık saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilir. İzleyiciler oyunun biletlerini tüm Biletix şubelerinden ve oyunun sahne alacağı tiyatro gişelerinden temin edebilirler.

İlgili Kişi
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli 
0212 219 29 71
dileko@marjinal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir