Yavuz Daloğlu: Pekin Kırgız kitabı/ Bir Ömür Şarkı

Türk operasının kilometre taşlarından saygın sanatçı, güzel insan Sayın Pekin Kırgız’ın kitabını keyifle, mutlulukla, bilgilenerek ve sayfa kenarlarına notlar alarak okuyorum.

Keşke sanat yaşamımızda ciddi izler bırakmış, aramızdan ayrılan sanatçılarımız da anılarını kâğıda dökseydi, yazsalardı. Pek çok isim sayılabilir: Leyla Gencer, Suna Korad, Ayhan Baran, benim bir eserimi olağanüstü başarıyla seslendiren ve kaydeden Erol Uras ve diğerleri…
Pekin Kırgız, yaşayan sanatçılarımıza da bu kitabıyla bir ilk, bir örnek olmuştur.

Umarım bundan sonra çok kıymetli opera sanatçılarımız (genel olarak bütün sanatçılarımız) Pekin Kırgız’ı örnek alır ve anılarını yazar.

Bu anılar, Türk operasının tarihine kaynak olacak, tanıklık yapacaktır.

Bu kitap, Türk operasının seyir defteridir ve bütün opera sanatçılarımızca, çalışanlarınca okunmalı, yazılanlarda adı geçen kişiler hafızalara kazınmalıdır.

Bu kitap, bir halk çocuğunun Büyük Devrimci Önder Atatürk ve onun gerçekleştirdiği Cumhuriyet Devrimi sayesinde nasıl uluslararası bir sanatçı olduğunun öyküsüdür.

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın /tenise.yalcin@gmail.com – Haber İçerik: Yavuz Daloğlu facebook sayfasından izin alınarak haberleştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir