Yeni Oyun: Kadın Hayattır Memattır Kadın, İBB Şehir Tiyatroları

 

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu

 

“Kadın Hayattır Memattır Kadın”

 

 

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Kadın Hayattır Memattır Kadın, yeni yılın ilk ayında seyircilerle buluşuyor. Sema Keçik ve Arzu Işıtman'ın birlikte kaleme aldığı, yönetmenliğini Sema Keçik'in yaptığı oyun 26-30 Ocak 2011 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde oynanacak.  

 

 

Kadın Hayattır Memattır Kadın’da Osmanlı döneminde yaşamış, alanlarında ilklerden olan kadın sanatçılarımız tarihin tozlu raflarından indirilerek sahneye taşınıyor. İlk kadın bestekârlarımızdan Leyla Saz, ilk kadın şairlerimizden Nigar Hanım, İlk kadın romancılarımızdan Fatma Aliye, ilk kadın ressamlarımızdan Mihri Müşfik ve ilk kadın heykeltıraşlarımızdan Zerrin Bölükbaşı… Yaşamları mücadeleyle geçen ve birçoğununki yalnızlık ve unutulmuşlukla son bulan bu arayış dönemi kadınlarının yaşam öyküleri aracılığıyla Türk kadınının Cumhuriyet öncesi varolma mücadelesi hikâye edilerek aktarılıyor. Kadının serüvenine erkek dünyasının yaklaşımını katmak amacıyla kullanılan "beden kuklaları" rejinin dinamiğini oluşturuyor. Oyunun yönetmeni tarafından "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" projeleri kapsamında sunulan oyun, seyirciyi yaklaşık yüzyıl öncesinden gelen sesler aracılığıyla kadınlık tarihimizde kısa bir yolculuğa davet ediyor.

 

Dramaturgluğu’nu Arzu Işıtman’ın, sahne tasarımını Sabahat Çolakoğlu’nun, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, müziğini Aytekin Ataş’ın, koreografisini Cihan Yöntem’in, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımını Metin Taşkıran’ın yaptığı oyunda; Bensu Orhunöz, Mahperi Mertoğlu, Rozet Hubeş, Şehnaz Bölen Taftalı, Özge Midilli rol alıyor.

 

Oyunun Broşüründen…

 

Yazan-Yöneten: Sema Keçik 

 

1965 doğumlu. 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1990-94 yılları arasında (Avusturya-Viyana) Odeon Theatre’da Erwin Piplits ile çalıştı. Monica Pagneux’dan “Hareket”, Hennig V. Vangerov’dan “Ses ve Ritim”, Zygmunt Molik’den “Grotowski Metodu”, Nelia Wechsel’den “Stanislavski Metodu” üzerine uygulamalı dersler aldı. (Paris) Theatre De Soleil’de Ariane Mnouchkine ile “Comedia del’Arte” ve “Bali Maskları” üzerine çalışmalar yaptı. (Hindistan) İrinjalakuda’da G.Venu ile “Kathakalli” ve Nirmala ile “Mohiniyattam Tempel Dansları” çalıştı. Birçok özel ve ödenekli tiyatroda oyunculuk yaptı. Film ve TV dizilerinde rol aldı. Halen İBB Şehir Tiyatroları’nda görev yapmaktadır.

 

Rol Aldığı Oyunlardan Bazıları: Büyük Miras (İ.D.T), Nu, Guernica, Wi Monami (Oden Tiyatrosu), Antigone, Bir Yaz Evi, Hacı Yatmaz (Bakırköy Belediye Tiyatrosu), Küskün Kahvenin Türküsü (Tiyatro Pati), Medea (Tiyatro Ekip), Balkon (Tiyatro Stüdyosu), Zapt-u Rapt (Tiyatro Grup), Sokağa Çıkma Yasağı, Rumuz Goncagül, Geçmişten Gelen Kadın, Yedi Tepeli Aşk (İBB Şehir Tiyatroları) 

Yazan: Arzu Işıtman

 

1964 Ankara doğumlu. Lise öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde iki yıl “İtalyan Dili ve Edebiyatı” okuduktan sonra aynı fakültenin “Tiyatro” bölümüne geçti ve buradan mezun oldu. Kısa bir dönem (TRT) Ankara Televizyonu'nda çalıştı. Drama bölümü için hazırlanan bazı projelerin yazım ve reji aşamasında bulundu. 1989 yılında İBB Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak göreve başladı. Halen aynı kurumda çalışmaktadır.

 

Görev Aldığı Oyunlardan Bazıları: Çiçek Sepetli Genç Kız (Yön: Erol Keskin), Sokağa Çıkma Yasağı (Yön: Arif Akkaya), Eşik (Yön: Nurhan Karadağ), Suç ve Ceza (Yön: Ragıp Yavuz), Gılgameş (Yön: Ragıp Yavuz), Çengi (Yön: Naşit Özcan), Ferhad ile Şirin (Yön: Ragıp Yavuz), Çılgın Dünya (Yön: Burteçin Zoga), Tahterevallide Üç Kişi (Yön: Ergün Işıldar) Ay! Uyuyor muydun Affedersin (Yön: Zuhal Ergen), Bağdat Hatun (Yön: Burçin Oraloğlu), Düş ya da Klarnet (Yön: Arslan Kacar), Deri Ceket (Yön: Arif Akkaya), İyi Geceler Anne (Yön: Arif Akkaya), Tekrar Çal Sam (Yön: Ragıp Yavuz), Dört Kişilik Bahçe (Yön: Ersin Umulu)

 

 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI

 

Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 4553900

 

Basın Halkla İlişkiler – 0212 2191078 / Faks: 0212 2259276

 

e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
bilgi@evetbenim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir