ZONGULDAK DEVLET TİYATROSU AÇILIYOR

 

Devlet Tiyatroları’ndan Yeni Bir Sahne Daha!..

ZONGULDAK DEVLET TİYATROSU

15 Ocak 2010 Cuma günü  AÇILIYOR!..

Zonguldak Devlet Tiyatrosu 2010

1 Ekim 2009 tarihinde, kuruluşunun 60. yılına perde açan Devlet Tiyatroları; 60. yılında 60 yeni yerli oyuna ‘Dünya Prömiyeri’ni hedeflemesinin yanı sıra sahne sayısını da 60’a ulaştırma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar çerçevesinde; Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’ni 28 Aralık 2007, Malatya Sabancı Kültür Sitesi Sahnesi’ni 19 Aralık 2008’de açan Devlet Tiyatroları; 24 Aralık 2008 tarihinde Elazığ Devlet Konser Salonu Sahnesi’ni, 31 Mart 2009 tarihinde Samsun AKM Sahnesi’ni, 04 Mart 2009 tarihinde İzmir Soyer Kültür Sanat Sahnesi’ni, 3 Nisan 2009 tarihinde Çorum DT Sahnesi’ni, 10 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Üsküdar Tekel Sahnesi’ni, 17 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Üsküdar Stüdyo Sahnesi’ni, 1 Ekim 2009 tarihinde Konak Melek Ökte Sahnesi’ni, 13 Ekim 2009 tarihinde Ankara 75.Yıl Sahnesi’ni, 17 Kasım 2009 tarihinde ise İstanbul Küçük Sahne’yi ve 24 Kasım 2009 tarihinde de Küçükçekmece Sahnesi’ni açtı.

Zonguldak Devlet Tiyatrosu: Seyirci salonu 2010

Zonguldak Devlet Tiyatrosu ise 15 Ocak 2010 Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile düzenlenecek törenle açılacak. Tören öncesi sergi salonunda düzenlenen ve 60 Yıldır Devlet Tiyatroları sahnelerinde temsil edilen oyunlardan fotoğraflar ile tiyatro kostümlerinden örneklerin yer aldığı sergi açılacak.

Tören sonrası İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği “TÖRE” adlı oyun temsil edilecek. ‘Töre’, 16 Ocak Cumartesi günü matine ve suarede sanatseverlerle tekrar buluşacak. Turgut Özakman’ın yazdığı, Şakir Gürzumar’ın yönetmenliğini yaptığı oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner, giysi tasarımı Nalan Alaylı, ışık tasarımı Önder Arık tarafından hazırlandı. Nurşim Demir, Macit Sonkan, Zeliha Güney, Güneş Hayat, Yasemin Atasu, Serkan Altıntaş, Selin Tekman, Gözde Okur, Özlem Taş, Ezgi Coşkun ve Burak Altay’ın rol aldığı oyunun konusu; “Kan davasının kararttığı iki aile, düşman eve sığınan, sevdalanan yürekler… Törenin gölgesinde bir umut yeşerebilir mi?”

Aynı sahnede 22, 23 Ocak tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği “ŞAHANE DÜĞÜN” izlenebilecek. Robin Hawdon’un yazdığı, Özcan Özer’in dilimize çevirdiği ve Hakan Çimenser’in yönetmenliğini yaptığı oyunun dekor tasarımı Işın Mumcu’ya, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait. Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak ve Pervin Ünalp’in rol aldığı oyunun konusu; “Evlilik…Her genç insanın hayali…Beyaz gelinlik, çiçekler, kutlamalar, balayı… Ancak, damat kutlamaya düğünden bir gece önce başlarsa ne olur?”

29, 30 Ocak tarihlerinde ise Güngör Dilmen’in yazdığı, Cemal Ünlü’nün yönetmenliğini yaptığı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun diğer başarılı yapımı “KUZGUNCUK TÜRKÜSÜ” izlenebilecek. Dekor tasarımı Medine Yavuz Almaç, giysi tasarımı Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımı Enver Başar, müziği Cumhur Bakışkan, dans düzeni ise Veysel Aymaz’a ait oyunda; Gülenay Kalkan, Murat Karasu, Ergun Akvuran, Ali Ersin Yenar, Ömer Hüsnü Turat, Ayşe Tunaboylu, Ali Fuat Çimen, Sena Işıldar/Sema Kahriman, Zeynep Orhon, Özden Dindar, Güldestan Yüce, Burak Öner, Mehmet Can Narin, Tuna Öztunç, Onur Akgülgil, Çetin Kaya, Efe Ünal, Aybar Taştekin, Fatih Koşkan, Ersin Umut Güler, Hilal Özbay, Seda Çavdar, Burcu Arslan, Senem Begisi, Yeşim Mazıcıoğlu ve İbrahim Aymaz’ın yanı sıra Tarçın Çelebi (Klarnet), Göksel Coşgun (Keman), Serper Eroğlu (Ud), Onur Avdan (Piyano)’da eşlik ediyor. “Rumu, Musevisi, Ermenisi ve Türküyle rengarenk ve son derece keyifli bir mahalle olan Kuzguncuk, günün birinde öyle bir tahribe maruz kalır ki, artık İstanbul’ un renkleri dediğimiz kavram, tek sesli bir rant oyunundan öteye gidemez olur.”

Fuayesi, makyaj odaları, ses, mekanik ve ışık sistemleri yeniden düzenlenen Zonguldak Devlet Tiyatrosu; birbirinden farklı ve seçkin eserleri her hafta sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek.

Zonguldak Devlet Tiyatrosu iç görünüm 2010

 Haber Kaynak: İleti Haber; DT Basın Yayım Bölümü Basın Duyuru
Tolga Savaşçı
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir