ZULAL; Resim sergisi “Melankoli” 9 Şubat – 1 Mart 2016 Evin Sanat Galerisi

Logo evin sanat

ZULAL

“Melankoli”

9 Şubat – 1 Mart 2016

Zulal sergi 3

“Bataklığın içine gömülmüş, mırıldanıyorlardı. Güneşle dans eden bu tatlı havalarda biz hep mutsuzduk, ağır bir sis bulutu kaplardı içimzi; bu kara bataklıkta her an mutsuzuz.” (İlahi Komedya, Dante)

Zulal Sergi1

Zulal’ın, 5. kişisel sergisi “Melankoli” 9 Şubat, Salı günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Modern toplumları tanımlamada yaygın olarak kullanılan melankoli; Zulal’ın resimlerinde, ait oldukları yerlerden kopardığı imgeleri yeniden düzenlerken hissettirdiği hüzünde ortaya çıkıyor.

Zulal sergi2

Hayatın içinde durdukları yerlerden alınıp, başka bir yerde tekrar bir araya getirilen mekan, doğa veya birey; geçmiş ve bugün arasındaki gerilim; zamanın içinde kendine yer bulamayan figürler, Zulal’ın kolajlarının çerçevesini oluşturuyor. Genç bir kadının boynuna tüm güzelliğiyle dolanan kuş ve etrafındaki demirler; bir havalandırma borusunun çerçevesine sıkışmış anne ve çocuk; veya öfke içinde bağıran bir çocuğu izleyen güvercinler…

Zulal kompozisyonlarını oluştururken, yaratıcı bir eylem olarak resim yapmanın dönüştürücü etkisini kullanıyor. Bireyin kendi varlığını konumlandırmada yaşadığı yalnızlık ve yoksunluk, Zulal’ın donuk, durağan ve duygusuz bakan figürlerinde kendini gösteriyor. Belirsizlik, keder, hissizleşme, hiçlik ve varlık, ufacık bir güzellikte ağlamak ve sonra tekrar öylece durmak, melankoli.

Zulal sergi4

Zulal’ın son dönem resimlerinin yanı sıra, tuvallerine kaynak oluşturan kolajları ve özgün desenlerinin de yer alacağı yeni kişisel sergisi “Melankoli”, 9 Şubat – 1 Mart 2016 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir. (Galeri Pazar hariç her gün, 11:00 – 19:00 arası açıktır.)   

Sergi hakkında detaylı bilgi için:
Elvin Evren

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir