5.Bilkent Yeni Müzik Günleri: Murat Ömür Tuncer Yapıtları


https://bilkentcomposition.wordpress.com/bilkent-yeni-muzik-gunleri-2015/

Bilkent Yeni Müzik Günleri 04.05.2015 – 21.05.2015
04.05.2015 Pazartesi, saat: 20:00
Murat Ömür Tuncer Yapıtları
Konser öncesi yapıtların tanıtımı: 19:15

Bilkent Konser Salonu'nda

Tuncer'in 3 Eseri 4 Mayıs'ta Bilkent Konser Salonu'nda! 
 
Bu yıl beşincisi düzenlenecek Bilkent Yeni Müzik Günleri, 4 Mayıs Pazartesi günü "Genç Besteciler, Genç Yorumcular" konseriyle başlıyor. Konserde Murat Ömür Tuncer, Aida Shirazi, Aslıhan Keçebaşoğlu, Elif Ece Cansever, Kerem Tunçer ve İlayda Deniz Oğuz'un eserleri seslendirilecek.  Konser saat 20.00'da, Bilkent Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek. Ayrıca konserden önce bestecilerin eserlerini anlatacağı ve tartışacağı kısa bir resepsiyonda yine konser salonunda saat 19.15'te gerçekleştirilecek. 
 
Programa genç besteci Murat Ömür Tuncer bu yıl tamamladığı üç eseri; Invention, Spider Attack ve Kız Ağlar'la dahil oluyor. 
 
İlk olarak solo keman için bestelediği "Invention" adlı eserini Berlin Filarmoni Orkestrası yolcusu, başarılı kemancı Elvin Hoxha seslendirecek. Aynı zamanda bu eseri Hoxha solist olduğu orkestralı konserlerinde "bis" parçası olarak çalmak üzere Tuncer'den bestelemesini istemiş. İki yakın arkadaşın bu müzikal birlikteliği heyecanlı olacağa benziyor.
 
Tuncer'in bir sonraki eseriyse "Spider Attack" adlı solo flüt parçası. Besteci müziğinde örümceklerde gördüğü zengin ve zekaya dayalı yaşam koşullarını müzikal anlamda bir flütün zenginliklerine yakın bulmuş ve örümcek temasını flüt üzerinde resmetmeye çalışmış. Aynı zamanda bu eserle birlikte besteci, enstrümanın teknik özelliklerini incelediğini dile getirdi. Spider Attack, geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul Süreyya Operası'nda gerçekleştirilen "Sesin Yolculuğu" Genç Besteciler Şenliğinde başarılı flüt sanatçısı Cem Önertürk tarafından ilk kez seslendirilmişti. Bu konserde de yine eseri Cem Önertürk seslendiriyor.
 

 
 
Bestecinin programdaki son eseriyse, Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi Ali Erdost Yıldırım'ın aynı adlı şiiri üzerine solo mezzo soprano ve ensemble için bestelenmiş "Kız Ağlar" adını taşıyor. Eserin prömiyerinin yapılacağı konser için kadrosunu Elif Canbazoğlu (mezzo-soprano) Mutlu İşda (flüt) Berçem Kutlay (obua) Gökberk Eryılmaz (klarnet) Ali Can Öztan ve Ata Özer (perküsyon) Doruk Görkem Tokur (piyano) Kutay Öztürk (kontrbas) ve Elvin Hoxha'nın (keman) oluşturduğu bir ekip kurulmuş. Kız Ağlar'ın bestecisi konserde aynı zamanda orkestrayı da yönetecek. İlginç bir not: Besteci ve libretist halen üniversite eğitimlerine devam ediyor ve eğitim süreçlerinde aynı evi paylaşıyorlar. Kız Ağlar, besteci ve libretistinin ileride de devam etmeyi planladıkları birlikte üretim sürecinin ilk denemesi olarak 4 Mayıs'ta karşımıza çıkacak.
 
 

Elif Canbazoğlu (mezzo-soprano) Mutlu İşda (flüt) Berçem Kutlay (obua)
Gökberk Eryılmaz (klarnet) Ali Can Öztan ve Ata Özer (perküsyon)
Doruk Görkem Tokur (piyano) Kutay Öztürk (kontrbas) Elvin Hoxha (keman) 
Eğitimine 2014 yılından beri Bilkent Üniversitesi'nde Tolga Yayalar'la devam eden Tuncer'e konserde başarılar diliyoruz…
 

 
Bilkent Yeni Müzik Günleri Programı İçin: https://bilkentcomposition.wordpress.com/bilkent-yeni-muzik-gunleri-2015/


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com 

Bilgi: Murat Ömür Tuncer
Haber İçerik: https://bilkentcomposition.wordpress.com/bilkent-yeni-muzik-gunleri-2015/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir