Arsu Sahne Kuruluşunun 10.Yılını ve 2020 Bahar Konserlerini LÖSEV Yararına düzenliyor

0

Okulumuzun 10.Senesi vesilesiyle, 2020 Bahar Konserleri nice saklı cevherlerin tedavisi için LÖSEV’e aktarılacaktır. Alkışlarınız ve gönlünüz ile gelin siz de destek olun*Mozart’tan Saygun’a Piyano Resitali*
29 Şubat 2020 Cumartesi, saat:18:00 – 19:00
Arsu Sahne
Birce Polat Piyano Resitali
Arsu Sahne Bahar Konserleri 6. sezonu ve kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle 2020 konserlerini LÖSEV yararına düzenliyor.
Genç ve parlak yeteneklerin emeğinin değer bulduğu, kıymetli üstatların deneyimlerinin ilham olduğu Arsu Sahne, sizi bu sene nice saklı cevherlerin yaşam bulmasına birlikte vesile olmaya davet ediyor.
Bilet bedeli 40 TL .
Salon 80 kişiyle sınırlı olup, biletleri Arsu Akademi’den temin edebilirsiniz. Bilet ve rezervasyon için irtibat hattı 02163367040.BİRCE POLAT
” Birce harika bir piyanist ve müzisyen!” Gülsin Onay
1989 doğumlu Birce Polat, beş yaşında piyano ile tanıştı. Doç. İlke Dolkun’un İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Sınıfı, piyanist Gülnare Sekinskaya ile özel çalışmaları ve Üsküdar Amerikan Lisesi eğitimini takiben Almanya Lübeck Müzik Akademisi (Musikhochschule Lübeck) sınavlarını en yüksek notla kazanarak, David Meier ve Prof. Konstanze Eickhorst’un sınıflarından piyano lisans diploması aldı, yüksek başarı ödülü ile dört yıllık eğitimini tamamladı. Enstrüman çalışmasında ” flow” (akış) deneyiminin kişilikler arası farklılıkları adlı uluslararası bir yayını ve basılı kitabı bulunan Birce Polat, piyano tekniği metotlarıyla tanınan dünyaca ünlü pedagog Prof. Karl-Heinz Kaemmerling‘in sağlığında
gerçekleştirdiği son ustalık sınıflarında aktif olarak yer almıştır.
” a deeply feeling and technically skilled pianist that successfully communicates with her audience” Prof. Manfred Aust
Türkiye’ye döndükten sonra İTÜ bünyesinde lisanstan doktora eğitimine kabul edilen piyanist, oda müziği, solo resitaller ve ev konserleri düzenlemektedir. Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, Prof. Gülnara Aziz (Mozarthaus Ankara Masterclass) ve Prof. Vassilia Efstathiadou (Hannover Yüksek Müzik Akademisi) danışmanlığında ustalık sınıflarında, özel atölyelerde ve
konserlerde yer almaktadır. Bilgi ve birikimini özel öğrencileri ile paylaşmayı misyon edinen Birce Polat, İstanbul Feneryolu’ndaki stüdyosunda çalışmalarına devam etmektedir.
“She is one of the outstanding pianists with her deep musical understanding and an inspiring personality to emerge from my class” Prof. Konstanze Eickhorst
Program
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Piyano Sonatı No:17 Si bemol Majör KV 570
– Allegro
– Adagio
– Allegretto
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Piyano Sonatı No:5 Sol Majör KV 283
– Allegro
– Andante
– Presto
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Ciddi Çeşitlemeler “Variations sérieuses” op. 54 Re Minör
Ahmet Adnan Saygun (1907-1991)
“Horon” – Prestissimo (Piyano için Sonatin’den III. Bölüm)A.Çağlar ARSU
1978 tarihinde Ankara’da doğdu.
Müzik eğitimine 9 yaşında piyano dersleriyle başladı. İlerleyen yıllarda çalışmalarının yönünün profesyonel bir yöne gitmesiyle, piyano eğitiminin yanı sıra, müzik kuramı ve kompozisyon çalışmalarına da başladı.
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda misafir öğrenci olarak armoni ve kontrpuan derslerine katıldı. Bu süreç içerisinde Gülnare Şekinskaya ile piyano ve Prof. Server Acim ile kompozisyon alanında çalıştı.
16 yaşında görme duyusunu tamamen kaybetmesinin ardından 1998 yılında piyano ve kompozisyon çalışmalarını sürdürmek için ABD’ye gitti. 1998 – 2000 yılları arasında Boston Üniversitesinde lisan çalışmalarının yanı sıra piyano ve kompozisyon çalışmalarına devam etti.
Modern müziğin sıklıkla icra edildiği bir bölgede bulunmanın avantajıyla yeni eserler tanıdı ve kendi müziğini paylaşacak fırsatlara sahip oldu.
2001 yılında eğitimini lisans seviyesinde sürdürmek üzere, Cambridge Massachusetts’teki dünyanın önde gelen müzik okulları arasında bulunan, 1915 yılında kurulmuş olan Longy School of Music konservatuarına okul tarihinin ilk görme engelli öğrencisi olarak kompozisyon bölümüne kabul edildi.
Bu okulda 4 yıl süren eğitimi süresince Dr. Paul Brust ve Dr. Eric Sowier ile kompozisyon çalıştı.
George Crumb, Elliot Carter, Pierre Boulez, Sofia Gubaidulina gibi dünya çapındaki bestecilerin ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı.
2003 yılında Harvard Universitesi, Group For New Music tarafından solo flüt eseri “Küçük Bir Hayal” seçilerek Harvard Universitesi çağdaş müzik konserlerinde seslendirildi.
Massachusetts kültür sanat yaşamının çok önemli bir parçası olan Pickman Hall konser serilerinde Longytude New Music Ensemble tarafından Prelude to the Night, Yaylı Saz ve Klarinetlerden oluşan Double Quartet eserleri seslendirildi.
Zeitgeist Modern Müzik konserlerinde Fantasia adlı piyano eseri Xanthos Ensemble müzisyenlerinden piyanist Eunyoung Kim tarafından seslendirildi. Aynı eser kısa süre sonra ASKAP beste yarışmasında finale kaldı.
Çek Cumhuriyeti’nde 10.’su düzenlenen uluslararası beste yarışmasında solo flüt eseri ikincilik ve Prelude to the Night adlı tuba, horn, clarinet ve piyano dan oluşan eseri üçüncülük ödüllerine layık görüldü.
Yarışmada jüri tarafından birincilik ödülü verilmedi.
Longy Scool of Music Kompozisyon bölümünden 2005 yılında dereceyle mezun olmasının ardından kendi kültürüne ait olan müziği daha iyi tanımak, çalışmalarına katabilmek ve ABD de yaşadığı yaklaşık yedi yıl içerisindeki deneyim ve kazanımlarını ülkemizde paylaşabilmek için Türkiye’ye geri döndü.
İstanbul Teknik Üniversitesi MİAM (Müzik İleri Araştırmaları Merkezi)’nde Dr. Michael Ellison ile kompozisyon alanında çalışarak 2008 yılında Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu ve aynı okulda tanışıp, hayatını birleştirdiği Ani Sazak Arsu ile birlikte Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurdu.
2009 yılında West London University London College of Music tarafından Türkiye’de bir ilk olarak, bestecilik alanında en yüksek artistik seviye olan FLCM (Fellowship of London College of Music) diplomasına layık görüldü.
2013 yılında Boston Üniverstesi ve Boston Senfoni Orkestrası’nın 1930’lu yıllardan bu yana birlikte düzenlemekte olduğu dünyanın en prestijli yaz müzik programlarından olan Tanglewood Müzik Festivali’ne misafir besteci ve konuşmacı olarak davet edildi.
2014 yılında ise İngiltere’de 1970 yılından bu yana gerçekleştirilen Guiting Music Festivali’ne davet edildi ve London Chamber Players Orkestrası tarafından sipariş edilen Homage to Bach adlı yaylı orkestra eseri seslendirildi.
2016 yılında ATATÜRK’ü anma konseri çerçevesinde sipariş edilen iki piyano dört piyanist ve büyük orkestra için yazdığı Auratorio adlı eseri Antonio Pirolli şefliğinde, solistler Devlet Sanatçıları Ayşegül SARICA, Hüseyin SERMET, Jerfi AJİ ve Ani Sazak ARSU tarafından seslendirildi.
Arsu Güzel Sanatlar Akademisi çatısı altında bilgi ve deneyimlerini öğrencileriyle paylaşan A. Çağlar ARSU, İstanbul Teknik Üniverstesi Devlet Konservatuarı Doktora programında bilimsel çalışmalarını sürdürmekte olup, oda müziği ve orkestra eserleri üzerine yoğunlaşarak kompozisyon çalışmalarına devam etmektedir.Ani Sazak ARSU
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 5 yaşında piyano ve koro ile tanışarak başladı. İlk kez babası ile başladığı müzik eğitimine, Levon Eroyan ile piyano çalışarak devam etti. İlk konserini 8 yaşında verdi ve piyano eğitimini ilerleyen yaşlarında Prof. Jirayir Arslanyan ile sürdürdü.
1998’de katıldığı Sirvart Karamanuk şan yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü ve akabinde Kevork Tavityan şefliğinde Sayat Nova korosuna solist olarak davet edildi.
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji alanında tamamladıktan sonra, 2005 yılında MİAM (Müzik İleri Araştırmaları Merkezi)’da Dr. Paul Whitehead ile Müzikoloji üzerine yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı zamanda Lynn Trepel ile şan alanında çalıştı. Aynı okulda kompozisyon alanında yüksek lisans eğitimini almakta olan A. Çağlar Arsu ile tanışıp hayatlarını birleştirerek Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurdu.
Daha sonra müzik eğitimi ve pedagojisi üzerinde çalışarak Thames Valley University piyano öğretmenliği lisans diplomasına sahip oldu.
0-6 yaş müzik eğitimi ve nöropsikoloji üzerine araştırmalar yapmakta olan Ani Sazak Arsu, İTÜ Müzikoloji ve Müzik Teorisi üzerine doktora eğitimini sürdürmektedir.Sayfa Düzeni Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Arsu üzel Sanatlar Akademisi Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.