Aslan Mercan

0

Savaşın tüm çilesini çekmiş, atılan el bombasıyla gözü kör olmuş ve ayağı sakatlanmış Kabil Hayvanat Bahçesi Aslanı Mercan: Sanatçının kişisel sergisinde 1 no.lu tablo olarak konuklarını karşılıyor.

Mehmet Çetinkaya: Resim Sanatçısı   Mehmet Çetinkaya: Tablo adı "Aslan (Mercan) TÜYB. 100x70 cm.     Aslan: Adı Mercan: 1964 yılında Almanya'dan Afganistan'a (Kabil) geldi. Aralık 2002 yılında öldü.

1964 yılında Almanya tarafından Afganistan’a verilen ve  Afganistan’ın  Taliban döneminde bir gencin aslanın kafesine girerek cesaret gösterisi yapıp; bunun bedelini yaşamıyla ödeyen ve daha sonra bu gencin ağabeyi tarafında el bombası atılarak gözü kör olan, ayağı topal olan bu bir deri – bir kemik aslan Mercan’ı hepimiz anımsarız…  Televizyonlarda haberlere her çıkışında; yaşamının o son dönemlerinde dikkatle izlediğimiz,  çok zor yürüyen, hemen yere yıkılacakmış gibi görünen; Mercan, 2002 yılında öldü.  Savaştan sonra gelen “Barış” ki ona da ne kadar barış denir!? Mercanı fazla yaşatamadı.

Genç sanatçı Mehmet Çetinkaya, ilk kişisel sergisi “İÇSEL YOLCULUĞUN GÖRSEL BETİMLEMELERİ” (3- 13 Ekim 2008 tarihinde  Barış Manço Kültür Merkezi Kadıköy-İstanbul’da) açtığı kişisel resim sergisinde; "Aslan Mercan" tablosunu  sanatseverlere sunarken; ona, serginin bir no.lu tablosu olarak bizleri karşılama görevini  de verdi. 

Aslan Mercan’ın ,  şimdi bir sanat eseri olarak, bir tablo olarak; çok uzun yaşayacağını biliyoruz. Onu, sergi duvarında izlerken; sanki unutulmayacağının farkındaymış gibi ve yine aslan bakışlarıyla; ondan korkmamamız gerektiğini, sanatın insanı öldürmediğini, sanat olan yerde ölümün olmayacağını ve asıl;  sanat olamayan yerden korkulmasını ve sanatsız kalmanın insanı öldüreceğini   fısıldıyor…  İlk gördüklerinde “… bu nasıl aslan, bunu kim bu hale soktu" diyenlere; verilecek yanıt: “ O bir tablo, öyküsü    Almanya’da başladı, Afganistan’da bitti.  Şimdi sanat galerisinin duvarında, sanatın içinde huzurla yaşıyor , yaşamaya devam edecek!…"  "Kim bu hale soktu" sorusunun yanıtını da hep birlikte  düşünerek bulalım, demeliyiz… 

Burada genç sanatçı Mehmet Çetinkaya’ya sonsuz teşekkür ediyoruz;  bize gerçek aslanın kim ve ne olduğunu, "Aslan" olmanın nasıl bir şey olduğunu  sanatıyla gösterdiği için…

Tevfik Yalçın

Haber Kaynak: Basın, Mercan fotoğraf google web.

**************

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.