Cihat Aşkın: Kocatepe Orkestra Suiti

WATER, WAR and WHIRLING Ceramony

 
Cihat Aşkın’ın 26 Ağustos Büyük Taarruz’un yıldönümü için bestelemiş olduğu Kocatepe isimli orkestra süiti Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından CD haline getirildi. Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde seslendirilen eser Cihat Aşkın’ın tasarısı olarak Su Savaş Sema isimli yapımda yer aldı. Aşkın’ın 2006 yılında bestelediği eser ilk kez bundan 7 yıl önce 26 Ağustos 2006 sabahı şafak vakti Kocatepe’de seslendirilmişti. Eser aziz şehitlerimizin ruhuna ithaf edilmiştir.
 
1 Eylül tarihinde Saraybosna Oda Müziği günlerinde ABD’li piyanist Christopher Taylor ile bir konser verecek olan sanatçı Mozart ve Brahms’ın yapıtlarını seslendirerek yurda dönecektir.

Cihat Aşkın görsel: Tenise Yalçın evetbenim.com arşivi.
Cihat Aşkın

Henüz çok küçükken müziğe olan ilgisini keşfeden ailesi tarafından konservatuara kaydı kaydı yaptırıldı. Olağanüstü yeteneği ve disiplinli çalışmaları ile başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Aşkın, Prof. Ayhan Turan'ın sınıfından mezun oldu. 12 yaşında ilk resitalini veren Cihat Aşkın, 15 yaşına geldiğinde tüm Paganini Kaprisler'i çalıyordu. Müzik eğitimine Londra'da bulunan Royal College of Music'de Rodney Friend ve The City Univercity'de Yfrah Neaman ile devam etti.Ustalar, Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay ile kısa süreli çalışmaları olan Aşkın, master ve doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ'de 1998'de Doçent, 2006'da Profesör unvanlarını aldı.

Sanatçı Özgeçmişihttps://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/15486-Cihat-Askin-ve-Peter-Jirikovsky–Konseri.html#.UhsC0NL0HW4


Sayfa düzeniTenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Cihat Aşkın görseli: Tenise Yalçın
Kaynak bilgi ve afiş: Cihat Aşkın, Haftalık Bülten- 26.08.2013
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir